MENU

Laboratoria Przyszłości Każdy inny - wszyscy równi Czas na essę Kierunek Przyszłość Świat Karpat Projekt ESA Skąd się biorą produkty ekologiczne

Projekty Edukacyjne

Laboratoria Przyszłości

WIELKANOCNE OZDOBY

KONKURS EKOLOGICZNY

Uczniowie kl.3 wzięli udział w Gminnym Konkursie na film ekologiczny o tematyce: WODA-ZIEMIA-POWIETRZE, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce i Centrum Kultury w Gdowie. Do wykonania filmu wykorzystano aparat zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.Uczniowie kl.3 wzięli udział w Gminnym Konkursie na film ekologiczny o tematyce: WODA-ZIEMIA-POWIETRZE, organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Kornela Makuszyńskiego w Jaroszówce i Centrum Kultury w Gdowie. Do wykonania filmu wykorzystano aparat zakupiony w ramach projektu LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI.

 

 

GANG MOCNIAKÓW

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI-WYKORZYSTANIE DŁUGOPISÓW 3D

Uczniowie klas młodszych przystąpili do udziału w programie: Szkolne Przygody Gangu Mocniaków. Projekt organizowany był przez Jeronimo Martins Polska SA.właściciel sieci sklepów Biedronka. Celem programu było przekazanie dzieciom wiedzy na temat roli składników odżywczych w diecie oraz zachęcenie ich do jedzenia różnorodnych i zbilansowanych posiłków zgodnie z zasadami talerza zdrowego żywienia. To graficznie przedstawione zaleceń, przygotowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, określa proporcje poszczególnych grup produktów w całodziennej diecie. W podejmowaniu najlepszych wyborów żywieniowych pomagał dzieciom Gang Mocniaków.

Końcowym efektem było wykonanie pracy zbiorowej w formie plakatu przedstawiającego talerz zdrowego żywienia, czyli 5 grup produktów potrzebnych do kompletnego i zbilansowanego odżywiania. To wyzwanie uczniowie podjęli wykorzystując długopisy 3D. Dzięki zaangażowaniu powstały ciekawe i oryginalne produkty.

 

 

OZDOBY ŚWIĄTECZNE

W miesiącu grudniu postanowiliśmy przy pomocy drukarki 3D wydrukować ozdoby świąteczne; choinki, bombki. Powstałe prace zostaną sprezentowane Podopiecznym Fundacji Podolany.

 

 

WITAMY ZIMĘ

 

 

KOTEK

Dzięki drukarce 3D udało nam się wydrukować kotka, który cieszy najbardziej najmłodszych milusińskich.

 

Witamy jesień z Laboratoriami Przyszłości - słoneczniki wykonane długopisami 3 D

 

 

Długopisy 3 D 

Uczniowie klasy I i II korzystając z długopisów 3D wykonali pracę plastyczną o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na przejazdach kolejowych. Kampania była zainicjowana przez Urząd Transportu Kolejowego i miała na celu promowanie wzorców odpowiedzialnego zachowania się w pobliżu torów kolejowych. Zasad bezpieczeństwa uczniowie uczyli się wspólnie z Rogatkiem- bohaterem kampanii.

Praca uczniów została doceniona przez jury konkursu. Złożono podziękowania uczniom i koordynatorowi projektu za czas poświęcony na uwrażliwienie młodego pokolenia na zasady bezpieczeństwa na kolei przez I.Górę- Prezesa UTK. Czekamy na pamiątkowe dyplomy i opaski na rękę.

 

 

 

Drukarka 3 D w III klasie

Uczniowie klasy 3 podczas lekcji informatyki oraz plastyki mieli możliwość pracy z drukarką 3D Banach School, zakupioną w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości.

Głównym celem lekcji było zapoznanie uczniów z zasadą  działania drukarki 3D oraz z bezpiecznym jej użytkowaniem. Dzieci wydrukowały dwa projekty: spirograf oraz  ślimak- stojak na karteczki!

Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z uwagą słuchali o zastosowaniu wydruku 3D  w różnych dziedzinach nauki.

 

Stop zmianom klimatycznym

W związku ze zbliżającym się Dniem Ziemi na lekcjach przyrody oraz geografii uczniowie mieli możliwość zapoznania się z konsekwencjami zmian klimatu na świecie i w najbliższym otoczeniu. Zapoznali się z problematyką smogu, odnawialnymi źródłami energii, świadomą konsumpcją. Działania te zaowocowały stworzeniem ciekawych plakatów przez uczniów, którzy zastosowali różnorodne techniki plastyczne oraz długopisy 3D. Najciekawsze prace zostały przesłane do Fundacji „ Nowa Szkoła”, gdzie będą brać udział w konkursie, który objęty jest honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

 

 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI- DŁUGOPISY 3D

Młodsi uczniowie naszej szkoły wykorzystali długopisy 3D na lekcji do rozwijania swojej kreatywności i stworzyli Układ Słoneczny. Praca z długopisami była dla nich prawdziwą przyjemnością i motywowała ich do realizacji własnych pomysłów, ale uczyła także cierpliwości, wytrwałości i dokładności. Dzięki nowym bodźcom, które dostarczają długopisy 3D nauka jest o wiele przyjemniejsza.

 

Drukarka 3D na lekcji w pierwszej klasie.

Druk 3D stanowi jedną z nowinek cieszących się rosnącą popularnością. Uczniowie klasy pierwszej z zaciekawieniem słuchali o tym, w jaki sposób działa drukarka i do czego przydaje się druk 3D. Miały także możliwość obserwacji w sali całego procesu druku. Na zakończenie każde dziecko otrzymało wydruk 3D – sówkę. To ważne aby dzieci już na pierwszym etapie kształcenia stawiały swoje pierwsze kroki we włączaniu tej technologii w zajęcia.

 

 

Robotyka z laboratoriami przyszłości. 

Ósmej klasie udało się złożyć motocykl z robota Abilix. Po zaprogramowaniu go w aplikacji uczniowie obsługiwali motocykl. 

 

Drukarka 3D w naszej szkole

W ostatnich dniach w naszej szkole mocno zaczęliśmy wykorzystywać drukarkę 3D otrzymaną z projektu Laboratoria Przyszłości jako fabrykę ciekawych rekwizytów. Dzięki drukarce usprawniamy proces kształcenia i wykorzystujemy nowe możliwości technologiczne. Uczniowie mają możliwość bezpiecznego śledzenia proces wydruku i oglądnięcia efektu końcowego. Wydrukowane modele z pewnością podziałają na wyobraźnię uczniów i pomogą im w przyswojeniu wymaganej wiedzy.

 

 

 

Okulary VR na lekcji informatyki

Klasa 8 na lekcji informatyki miała swoją pierwszą możliwość skorzystania z technologii classVR dzięki prostemu narzędziu – okularom VR.

Ta ekscytująca i wciągająca technologia zapewniła uczniom bogate i niezawodne wrażenia. Taka lekcja jest niewątpliwie bardzo atrakcyjna dla młodego człowieka i bardzo odmienna od wertowania papierowego podręcznika.

 

Laboratoria przyszłości - poznajemy obiekty sportowe

Klasy I-III dzięki okularom VR mogły poczuć atmosferę imprez sportowych w pełnym wymiarze. Uczniowie witrualnie byli na meczu piłkarskim, igrzyskach olimpijskich czy też wyścigu kolarskim. Wszystko to dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości. 

 

HackEdu 2022 z Laboratoriami Przyszłości

 

19 listopada 2022 roku  przedstawiciele uczniów kl.VIII wzięli udział  w  HackEdu 2022 w Tauron Arenie Kraków. Na uczniów  czekało wyzwanie HackEdu, które polegało na stworzeniu projektu wymarzonej lekcji z Laboratoriami Przyszłości.  Nasi uczniowie zaprezentowali wykorzystanie sprzętu z katalogu wyposażenia Laboratoriów Przyszłości  w zakresie nauk humanistycznych.

Podczas spotkania odbywały się konkursy dla uczniów, wystąpienia ekspertów oraz szkolenia dla nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli także możliwość korzystania ze strefy gier oraz VR.

Każdy uczestnik został obdarowany licznymi gadżetami.

 

 

 

https://cloud2b.edupage.org/cloud?z%3AxRm8wEXNbdeUyVPoGmL6qVtucJnwZoshVgd3rz5ApfO8c2%2BZyZVvaDTxNNSFBKjnvSqRqyiRotVW%2BSBDv9taNQ%3D%3D

 

Rządowy program rozwijania szkolnej infrastruktury oraz umiejętności podstawowych i przekrojowych dzieci i młodzieży.

 

Miło jest nam poinformować, że nasza szkoła bierze udział w programie Laboratoria Przyszłości, dzięki którym uczniowie będą mogli rozwijać kreatywne myślenie, umiejętność obsługi nowoczesnych narzędzi technologicznych oraz zdolności konstrukcyjne. Misją programu jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. 

LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać zainteresowania nie tylko na lekcjach. Ta nowa inicjatywa ma na celu rozwijanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. Program zapewnia uczniom dostęp do nowoczesnego wyposażenia, które pozwoli im realizować w pełni  kreatywny potencjał w zakresie zdolności manualnych, technicznych, matematycznych oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych. Głównym celem Programu jest zapobieganie skutkom stanu epidemii wywołanej wirusem SARS-CoV-2.  

Nasza szkoła w ramach Programu- Laboratoria Przyszłości  zakupiła: okulary VR 64  wirtualne laboratorium przedmiotowe wraz z dostępem do portalu, drukarkę 3D wraz z zapasem filamentu, aparat ze statywem,  robota Abilix,  gimbal trzyosiowy -profesjonalne urządzenie do stabilizacji obrazu z kamery, mikrofon kierunkowy z akcesoriami, zestaw oświetleniowy, mikrokontroler z akcesoriami oraz stację lutowniczą. Nauczyciele  odbyli szereg szkoleń na których zapoznali się w jaki sposób wykorzystywać otrzymany sprzęt na  zajęciach w szkole. Zyskali możliwość podniesienia swoich kompetencji i przekazywania nowych umiejętności i idei dydaktycznych, dostosowanych do wymogów przyszłości. Otrzymany sprzęt będzie wykorzystywany na różnych przedmiotach oraz aktywnościach pozalekcyjnych uczniów. Informacje na temat realizacji tego Programu będą na bieżąco umieszczane na stronie internetowej naszej szkoły. 

Zachęcamy do obejrzenia filmu o Laboratoriach Przyszłości:  

https://youtu.be/bY7JTuDc6D0 

Więcej informacji na temat tego projektu znajduje się na stronie:  

https://www.gov.pl/web/laboratoria/ 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach
    Książnice191

    32-420 Gdów
  • tel.: 12 251 92 62

    fax: 12 251 92 62

Galeria zdjęć