21 listopada zorganizowano w naszej szkole spotkanie z Dogoterapeutą Panią Laurą Gallas- Szybkowską. Uczniowie klas: piątej, szóstej, siódmej i ósmej, mogli dowiedzieć się na czym polega praca Dogoterepeuty i jaką rolę pełni pies w trakcie terapii, a także na czym polega praca psa. Młodzież dowiedziala się w jaki sposób pies przygotowywany jest do pracy, to znaczy jakie są różnice pomiędzy tresurą zwierzęcia, a treningiem. Dodatkowo uczniowie poznali symbole, które określają zasady postępowania z psem np. żółta wstążeczka oznacza zakaz dotykania psa. Pani Laura udzielia informacji dotyczących rodzaju wykształcenia, które należy uzyskać, by w przyszłości móc wykonywać zawód dogoterapeuty.
Najprzyjemniejszą częścią spotkania był bezpośredni kontakt z psem i możliwość samodzielnego sprawdzenia na czym polega praca z psem w praktyce.
Nasza szkoła w tym roku bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Edukacyjno-Społecznym „Każdy inny- wszyscy równi”. Projekt ma na celu uwrażliwienie na obecność i potrzeby osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, rozwijanie empatii i wrażliwości na drugiego człowieka i likwidowanie uprzedzeń na temat niepełnosprawności.
Projekt polega na realizacji zadań z określonych bloków tematycznych dot. min. niepełnosprawności, tolerancji oraz integracji.
Od 1 września wróciliśmy do szkoły, a wraz z tym wiele obowiązków i zadań.
Jak w tym intensywnym czasie znaleźć chwilę dla siebie?
Oto 6 reguł dobrego i zdrowego samopoczucia.
W ostatnim czasie w naszej szkole odbyło się „Wyzwanie makaronowe”. Celem wyzwania było stworzenie jak najwyższej wieży z makaronu, która utrzyma się w pozycji pionowej przez przynajmniej 10 sekund.
Wiele z nas pierwszy raz widzi to słowo. Czym są więc mnemotechniki? Mnemotechniki to techniki efektywnego uczenia się. Jest to technika zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły. Mnemotechniki działają pobudzającą na obie półkole mózgowe, przez co ich zastosowanie jest niezwykle skuteczne. Bardzo dobrze wpływają też na zwiększenie kreatywności, poprawę pamięci i koncentracji. W procesie edukacji najważniejszymi mnemotechnikami są piktogramy, wierszyki i rymowanki, mapy mentalne, łańcuchy skojarzeń, pantomimy, „haki” pamięciowe.
Piktogramy: metoda kształcąca pamięć, wyobraźnię i kreatywność, polegająca na ilustrowaniu treści piosenek, wierszy, bajek, opowiadań. Uczniowie wykonują schematyczne rysunki, obrazujące tekst do zapamiętania.