Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem ?

Przed sporą częścią uczniów naszej szkoły czeka wyzwanie – egzamin ósmoklasisty. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które podsumowuje 8 lat szkoły podstawowej, a od jego wyników zależy dalszy etap edukacji. Jest to pierwszy tak poważny sprawdzian wiedzy. Wraz ze zbliżającym się terminem rosną oczekiwania nie tylko nasze lecz rodziny, znajomych, otoczenia. Nic więc dziwnego, że wzrasta także poziom odczuwanego stresu. Czy można się nie stresować ? Albo chociaż zmniejszyć stres ? Oto kilka rad:

1. Dzień przed egzaminem spakuj wszystkie przybory, które będziesz potrzebować na egzaminie. Nie rób tego na ostatnią chwilę.

2. Część dnia przed egzaminem przeznacz na relaks. Twój umysł musi się zregenerować. Idź na spacer, spędź czas, który Ci pozostał, na ulubionych aktywnościach.

3. Połóż się w miarę wcześnie. Nie powtarzaj materiału nocą. Odpoczynek przed takim egzaminem jest bardzo ważny.

4. Zjedz porządne, pełnowartościowe śniadanie. Pamiętaj także o nawodnieniu organizmu. Unikaj potraw o wysokiej zawartości cukrów.

5. Pamiętaj o pozytywnym nastawieniu.

6. Zacznij od zadań, których rozwiązań jesteś pewien, a te wobec których masz wątpliwości zostaw na sam koniec.

7. Nawet jeśli dostałeś pytania na które nie do końca znasz odpowiedź – nie denerwuj się, postaraj się przeszukać swoją pamięć.

8. Nie panikuj, pamiętaj o oddechu.

9. Po wyjściu z sali egzaminacyjnej nie porównuj wyników z wynikami kolegów. Nie masz pewności, czy dobrze odpowiedzieli, a ich odpowiedzi spowodują u Ciebie niepotrzebny wzrost stresu.

Po zakończonym już egzaminie nie analizuj wyników, nie rób sobie wyrzutów. Już nic nie możesz zrobić. Zamartwianie się spowoduje niepotrzebne napięcie i stres.

Potraktuj egzamin jako nowe, cenne doświadczenie, których będzie jeszcze mnóstwo przed Tobą. To nowe przeżycie pozwala ocenić Twoje mocne i słabe strony. Wyniki egzaminacyjne nie przekreślają Cię jako człowieka. Jesteś wyjątkowy. Liczy się to jaki jesteś, a nie sam wynik egzaminacyjny.

Powodzenia !