Mnemotechniki

Wiele z nas pierwszy raz widzi to słowo. Czym są więc mnemotechniki? Mnemotechniki to techniki efektywnego uczenia się. Jest to technika zapamiętywania poprzez wszystkie zmysły. Mnemotechniki działają pobudzającą na obie półkole mózgowe, przez co ich zastosowanie jest niezwykle skuteczne. Bardzo dobrze wpływają też na zwiększenie kreatywności, poprawę pamięci i koncentracji. W procesie edukacji najważniejszymi mnemotechnikami są piktogramy, wierszyki i rymowanki, mapy mentalne, łańcuchy skojarzeń, pantomimy, „haki” pamięciowe.

Piktogramy: metoda kształcąca pamięć, wyobraźnię i kreatywność, polegająca na ilustrowaniu treści piosenek, wierszy, bajek, opowiadań. Uczniowie wykonują schematyczne rysunki, obrazujące tekst do zapamiętania.

Wierszyki i rymowanki: bardzo łatwo jest zapamiętywać poprzez tworzenie krótkich wierszyków i rymowanek. Jest to niezwykle prosty sposób na zapamiętywanie trudnych dla nas definicji i słów.

Mapa myśli: czyli metody notowania, tworzone przy użyciu krótkich haseł i rysunków.

Łańcuchy skojarzeń: polega na tworzeniu historyjek i wizualnych skojarzeń, łączących w pary słowa do zapamiętania,

Pantonimy: metoda polegająca na uczeniu się poprzez ruch i zabawę. Szczególnie poleca się ją dzieciom rozpoczynającym naukę w szkole, u których potrzeba ekspresji jest bardzo duża. Metodę tę można wykorzystać do nauki cyfr czy alfabetu (np. zadaniem ucznia jest przedstawienie za pomocą swojego ciała danej cyfry lub litery).

Haki pamięciowe: używa się, aby uprościć zapamiętanie cyfr. Wykorzystują one system skojarzeń liczb z obrazami, np. 0 – jajko, 1 – świeca, 2 – łabędź, 3 – serce, 4 – żagiel, 5 – haczyk, 6 – wiśnia, 7 – kosa, 8 – bałwan, 9 – balon, 10 – miecz i tarcza. Każdy może wymyślić własne skojarzenia – wszystko zależy od naszej kreatywności.

Wyżej wymienione metody to tylko nieliczne przykłady skutecznej nauki przez zabawę. Serdecznie zapraszam Was do wypróbowania tej metody, chętnie dowiem się o rezultatach.