Nasza Szkoła uczestniczy w edukacyjnym programie ,,Bezpieczniki TAURONA. Włącz dla dobra dziecka'', który realizowany jest pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.
Program zakłada edukację dzieci w zakresie bezpiecznego racjonalnego korzystania z energii elektrycznej, urządzeń nią zasilanych, a także bezpiecznego zachowania w pobliżu infrastruktury elektrycznej. W ramach programu w dniu 17 grudnia nasi uczniowie uczestniczyli w warsztatach prowadzonych przez eksperta TAURONA. Dzieci obejrzały filmiki dotyczące pochodzenia prądu, prawidłowego używania urządzeń elektrycznych, zachowania w trakcie burzy czy awarii elektrycznej, ekologicznych źródeł energii oraz bezpiecznego zachowania w pobliżu urządzeń energetycznych. Celem głównym było pokazanie sytuacji, w których można stworzyć zagrożenie dla własnego zdrowia a nawet życia, jeśli niewłaściwie będziemy posługiwać się urządzeniami elektrycznymi. Wiemy już że do gniazdka elektrycznego nie wolno wkładać żadnych przedmiotów poza wtyczką. Nie należy bawić się w pobliżu stacji transformatorowych ani innych urządzeń energetycznych. Nie należy korzystać z uszkodzonych urządzeń. Dzieci bardzo pozytywne odebrały te zajęcia, odpowiadały na pytania oraz obiecały przestrzegać prezentowanych zasad bezpieczeństwa. Zajęcia te pozwoliły dzieciom zwiększyć świadomość w zakresie rozsądnego gospodarowania energią elektryczną. Dzieci otrzymały drobne upominki, a Szkoła - Certyfikat potwierdzający udział w programie i oznaczenie na mapie certyfikowanych placówek na stronie internetowej programu. Koordynatorem projektu była pani Beata Chuma.
Fotorelacja:http://spksiaznice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=70
10 grudnia uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę zorganizowaną w ramach Mikołajek. Program wycieczki realizowaliśmy w Cinema Park, który łączy świat kina, park rozrywki oraz centrum edukacji. Uczniowie uczestniczyli w pokazach filmowych dotyczących kosmosu, które odbywały się w sześciu salach kinowych. Różnorodność form przekazu umożliwiła duże zaangażowanie i koncentrację naszej uwagi na przedstawianej tematyce, a odwołanie do wielu zmysłów pomogło w utrwaleniu zdobytej wiedzy. Najbardziej podobała nam się sala z ruchomymi fotelami, która dzięki zaskakującym efektom pozwoliła przeżyć nam to , co oglądaliśmy na ekranie. Mogliśmy także zdobytą wiedzę o kosmosie przetestować wraz z innymi szkołami w formie quizu. Najlepszy wynik i trzecie miejsce zdobyła Julia Kowalska z kl.3. Po kosmicznych przygodach udaliśmy się do sali zabaw, gdzie czekały na nas liczne niespodzianki i atrakcje: zjeżdżalnie, trampoliny, baseny z piłkami oraz tor kartingowy.
Wycieczka była dla nas niezwykłą przygodą oraz przyjemną i kreatywną zabawą. Wróciliśmy pełni entuzjazmu i ciekawi świata. Na koniec wspaniałej zabawy otrzymaliśmy słodką niespodziankę od Św. Mikołaja.
Rozpoczęcie nauki w szkole jest wielkim przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla ich rodziców. Dzieci poznają nowe środowisko, kolegów i nauczycieli. Pierwszoklasiści z naszej szkoły 6 listopada przeżywali niezwykłą uroczystość – ślubowanie. To bardzo ważny i uroczysty dzień w życiu każdego pierwszaka. Podczas uroczystego apelu towarzyszyli dzieciom rodzice, koledzy i koleżanki ze starszych klas, nauczyciele oraz pracownicy szkoły. Dzieci przedstawiły program artystyczny, gdzie zaprezentowały umiejętności recytatorskie, wokalne i taneczne. Uroczystość przebiegała pod czujnym okiem króla Ołówkosa i jego żony. Po części artystycznej uczniowie z powagą złożyli ślubowanie, którego treść odczytała wychowawczyni klasy. Po ślubowaniu dyrektor Agnieszka Partyka-Wiej wielkim ołówkiem pasowała pierwszaków na uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Książnicach. Każdy świeżo pasowany uczeń, otrzymał dyplom oraz upominki ufundowane przez rodziców klasy szóstej, trzeciej, drugiej i przedszkola. Wszystkim serdecznie dziękujemy!
Na zakończenie miłego i pełnego wrażeń dnia, rodzice klasy pierwszej przygotowali dla wszystkich dzieci naszej szkoły słodki poczęstunek.
Pierwszoklasistom życzymy samych sukcesów na dalsze lata nauki!
W dniu 9.11.2015 r. uczniowie klas I-IV uczestniczyli w wycieczce do Teatru Groteska w Krakowie. Wyjazd został zorganizowany przez Centrum Kultury w Gdowie w ramach projektu Kurtyna w górę, czyli teatr od kulis. Nasi uczniowie obejrzeli spektakl pt: Adonis ma gościa.
Adonis, tytułowy bohater, jest pstrokatą papugą, zarozumiałą, zapatrzoną w „czubek własnego nosa”, rozkapryszoną, gotową całymi dniami zachwycać się sobą dla zdobycia pochlebstw i najsmaczniejszych kąsków. Niespodziewany gość, który pojawia się w jego domu, uświadamia Adonisowi całą marność jego dotychczasowego życia. Zabawna historia opowiadająca o tym, co jest naprawdę ważne i o szczęściu, które leży na wyciągnięcie ręki. Aby je osiągnąć nie potrzeba wcale wspaniałych strojów, bogactwa i bezmyślnego przepychu, wystarczy tylko uważnie popatrzeć na nasze życie.
Po spektaklu odbyły się warsztaty z aktorem zatytułowane Sekrety sceny, podczas których uczniowie dowiedzieli się co jest potrzebne, aby spektakl mógł być wystawiony, a następnie mogli podziwiać wspaniałe maski , kukły i marionetki pochodzące z popularnych bajek dla dzieci.
Książka przed Sądem!
Pod takim tytułem uczniowie naszej zaprezentowali przedstawienie, które odbyło się w ramach projektu Książki marzeń. Aktorami byli czwartoklasiści, którzy wcielili się w rolę bohaterów rozprawy sądowej. Przeprowadzono też pasowanie na czytelnika uczniów klasy I.
Jako pierwsza na scenie pojawiła się Książka, która stanęła przed sędzią i prokuratorem. Główną bohaterkę oskarżono o to, że jest niepotrzebnym przeżytkiem i czas odejść do lamusa.
Książka broniła się dzielnie, argumentując swój byt, m. in. tym, że to przecież właśnie ona towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów, odkąd tylko nauczył się pisać. Dbano o nią i ceniono, a teraz jest niepotrzebna? To straszne i okrutne.
Jej przeciwnicy to: płyta CD i komputer. Z pomocą oskarżonej przyszli obrońca, który przytoczył piękne słowa Andrzeja Grabowskiego: „Ksiażka to mistrz, co rad, o nauki udziela, kto ją czyta doradcę ma i przyjaciela”. Świadkiem obrony była bibliotekarka i wszystkie dzieci na sali, które gromko krzyczały: "Wiwat! Wiwat! Niech żyje książka nam". Nawet sędzia ostatecznie uznał, że z czytania książek nie wolno zrezygnować!
W tym dniu SU wspólnie z opiekunem biblioteki szkolnej zorganizował Wielką Jesienną Wymianę Książek. Akcja ta skierowana była do wszystkich tych, którzy lubią czytać książki i chętnie się z nimi dzielić. Uczestnicy akcji przynieśli książki niepotrzebne, które się im znudziły, a mogą posłużyć innym. Każdy kto przyniósł książkę mógł ją oddać, a w zamian za nią wziąć inną książkę przyniesioną przez kolegę lub koleżankę.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników.
27 października 2015 r. w Kłaju odbyły się powiatowe zawody sportowe w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej dziewcząt. Gminę Gdów reprezentowała Szkoła Podstawowa z Książnic (mistrz gminnych eliminacji). W turnieju powiatowym wzięły udział szkoły: SP Niepołomice, ZS Kłaj, SP Książnice, SP Bodzanów, SP Wola Zabierzowska, SP Gorzków.
„Cała drużyna systematycznie trenowała na dodatkowych zajęciach prowadzonych w szkole, aby dobrze przygotować się do turnieju powiatowego. Nasza Szkoła zajęła II miejsce, przegrywając w finale z Kłajem 2-1. Naszą Szkołę reprezentowały: Kasprzyk Martyna, Przęczek Klaudia, Seweryn Oliwia, Seweryn Magdalena, Mętel Barbara, Kasprzyk Julia, Kaczor Agnieszka, Klima Karolina, Szostak Magdalena. Jestem bardzo dumny z dziewczyn. To wielka przyjemność móc z nimi pracować”-mówi Krzysztof Obrał, opiekun drużyny dziewcząt i nauczyciel wychowania fizycznego.
Pani Dyrektor Agnieszka Partyka-Wiej także jest bardzo dumna z osiągnięć swoich uczennic oraz ich trenera „Sukces cieszy tym bardziej, że jesteśmy małą placówką, i na zawody Pan Krzysztof pojechał ze wszystkimi uczennicami klasy VI, ale również musiał zasilić ekipę dziewczynkami z klasy V i IV. Mam nadzieję, że nasi uczniowie osiągną podobne lub większe sukcesy w kolejnych zawodach sportowych, na terenie gminy, powiatu, a może i województwa. Tego im z całego serca życzę.”
Źródło: http://www.mojgdow.pl/ksiaznice-wicemistrzem-powiatu-w-halowej-pilce-noznej-dziewczat/
Dnia 13 października 2015r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Samorząd Uczniowski pod opieką pani Anity Kaszowskiej przygotowały apel, w którym przedstawił w zabawny sposób scenkę
z życia uczniów na lekcjach. Podczas akademii uczniowie złożyli nauczycielom życzenia i podziękowania, wręczyli symboliczne upominki. Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Agnieszka Partyka-Wiej, która mówiła o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczycieli. Podziękowała gronu pedagogicznemu za trud włożony w naukę i wychowanie uczniów oraz życzyła wszystkim pracownikom szkoły wielu sił na kolejne lata pracy. Do życzeń dołączyli się również rodzice. Przewodnicząca Rady Rodziców podziękowała nauczycielom i pracownikom szkoły za trud włożony w wychowanie ich dzieci.
14 Października - Dzień Edukacji Narodowej (Dzień Nauczyciela)
Obchodzone w tym dniu święto to rocznica upamiętniająca powstanie w 1773 roku Komisji Edukacji Narodowej (KEN), która została utworzona z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Komisja nad Edukacją Młodzi Szlacheckiej Dozór Mająca była pierwszym ministerstwem oświaty publicznej nie tylko w Polsce, ale także i w Europie. Zorganizowała trzystopniowe szkolnictwo. Stopień pierwszy - szkoły parafialne (dla niższych stanów - chłopów i mieszczan), stopień drugi - przeznaczone dla rodzin szlacheckich szkoły powiatowe i stopień trzeci, najwyższy, dla najbardziej uzdolnionych - uniwersytety (w tych czasach istniały dwa : w Krakowie i Wilnie). Wprowadziła ona także wiele reform takich, jak: opracowanie nowych systemów nauczania, wprowadzenie podręczników w języku polskim, wprowadzenie w szkołach wychowania fizycznego, dopuszczenie dziewcząt do edukacji na równych prawach z chłopcami.
Dzień Edukacji Narodowej został ustanowiony 27 kwietnia 1972 r. na mocy ustawy "Karta praw i obowiązków nauczyciela" pod nazwą Dnia Nauczyciela, a następnie w 1982 r. przemianowane na Dzień Edukacji Narodowej.
Obchody Dnia Nauczyciela na świecie
Na całym świecie, w ponad 100 krajach, Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest od 1994 r. w dniu 5 października. Światowy Dzień Nauczyciela został zorganizowany pod patronatem UNESCO. Ciekawostką jest to, że w Polsce datę 5 października za swoje święto uznali nauczyciele akademiccy.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Książnicach wzięli udział w treningu z pierwszą drużyną Cracovii. Zajęcia odbyły się w ramach projektu „Trenuj z Mistrzem” realizowanego przez Fundację Sportowcy Dzieciom.
Dzieci mogły uczestniczyć w zajęciach i rozegrać mecz treningowy z reprezentantami Polski. Po zajęciach nadszedł czas na wspólne zdjęcia, autografy, pamiątki. Do dyspozycji uczniów Szkoły Podstawowej w Książnicach była cała pierwsza drużyna seniorów. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe plakaty, zdjęcia piłkarzy i bezpłatne kupony na sobotni mecz z Pogonią Szczecin.
Później grupa z Książnic pojechała na stadion główny przy ul. Kałuży. Dzieci odwiedziły: muzeum klubowe, szatnie zawodników, pomieszczenia odnowy biologicznej, loże prasowe, salę super VIP i inne miejsca.
Opiekun grupy: Krzysztof Obrał
Czy góry mogą leżeć na wyżynie a nie w górach? Otóż tak. Przekonali się o tym uczniowie naszej szkoły, którzy wraz z panią Beatą Chumą i panią Anetą Komorowską udali się na wycieczkę w jedne z najstarszych gór w Polsce – Góry Świętokrzyskie.
Co nas urzekło w czasie tej niezwykłej, trzydniowej wyprawy? Odległe dzieje, prastare, słowiańskie korzenie, piękne mity i legendy. Dowiedzieliśmy się też, że od najdawniejszych czasów góry te kochali ludzie i bogowie. Na ich szczytach bito pokłony przed Świstem, Poświstem i Pogodą.
Pierwszego dnia naszej wyprawy udaliśmy się do jednej z najpiękniejszych jaskiń w Polsce –Jaskini Raj, w której zdumiała nas ogromna różnorodność stalaktytów, stalagmitów i stalagnatów. Dowiedzieliśmy się jak żyli Neandertalczycy i dlaczego nie przetrwali do naszych czasów. Z Jaskini Raj wyruszyliśmy do stolicy Gór Świętokrzyskich – Kielc, gdzie mieliśmy okazję podziwiać Kadzielnię – rezerwat geologiczny z najpiękniejszym w Polsce, wykutym w skale amfiteatrem. Następnie odwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, by na koniec dnia podziękować Matce Bożej w zabytkowej, kieleckiej katedrze za to, że możemy tu być. Z Kielc zmęczeni, ale szczęśliwi udaliśmy się do Świętej Katarzyny, by tam odpocząć i zregenerować siły na kolejne dni.
Następnego dnia po pysznym i obfitym śniadaniu wraz z panią Pauliną, pracownikiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego, wyruszyliśmy czerwonym szlakiem ze Świętej Katarzyny na Łysicę – najwyższy szczyt Gór Świętokrzyskich. W trakcie naszej wędrówki pani Paulina opowiedziała nam ciekawe legendy o czarownicach i diabłach zamieszkujących tę dumną i wyniosłą, porośniętą jodłami i bukami górę. Dowiedzieliśmy się też, dlaczego znajdujące się na szlaku źródełko św. Franciszka nigdy nie wysycha. Po zejściu z Łysicy czekała już ciuchcia, która zabrała nas na Święty Krzyż. Skąd nazwa miejsca? Otóż sprowadzeni tu benedyktyńscy zakonnicy przywieźli ze sobą relikwie Krzyża Świętego, którym to miejsce i góry zawdzięczają swoją nazwę. Na Świętym Krzyżu znajdują się Muzeum Przyrodnicze i Muzeum Misyjne. W Muzeum Przyrodniczym podczas interaktywnych warsztatów udaliśmy się w fascynującą podróż do świata flory i fauny Świętokrzyskiego Parku Narodowego a następnie podziwialiśmy skarby przywiezione z misji przez ojców Oblatów w Muzeum Misyjnym. Po warsztatach na tych z nas, którzy dysponowali „mocnymi nerwami” i odwagą czekały podziemia, w których według legendy spoczywa w szklanej trumnie Jeremi Wiśniowiecki – wielki dowódca wojsk koronnych, postrach kozaków, rozsławiony w książce Henryka Sienkiewicza „Ogniem i mieczem”. Po opuszczeniu mrocznych podziemi poszliśmy „ukoić nerwy” na gołoborze – najpiękniejsze i najokazalsze rumowiska skalne Gór Świętokrzyskich a stamtąd ciuchcią udaliśmy się do osady średniowiecznej w Hucie Szklanej. Tam wzięliśmy udział w zajęciach, dzięki którym dowiedzieliśmy się, jak w średniowieczu wyglądała praca tkaczy, kowali, rymarzy, garncarzy, szewców i zielarek. Na koniec dnia czekała na nas niespodzianka – szukanie średniowiecznego skarbu.
Ostatni dzień naszej świętokrzyskiej przygody rozpoczęliśmy Mszą Świętą, odprawioną dla nas przez Ojców Pallotynów. Pokrzepieni duchową strawą jak i pysznym śniadaniem, udaliśmy się do Kurozwęk, gdzie zwiedzaliśmy piękny pałac o czternastowiecznym rodowodzie a następnie wzięliśmy udział w safari między jedynymi w Polsce bizonami amerykańskimi, by na koniec rozwiązywać zagadki, ukryte w labiryncie z kukurydzy. Tu nasza przygoda dobiegła końca i wyruszyliśmy w drogę powrotną.
Z czym wróciliśmy do domów? Z pięknymi wrażeniami, niezapomnianymi chwilami i przeświadczeniem, że Góry Świętokrzyskie to niezwykłe, piękne i magiczne góry.
Fotorelacja: http://spksiaznice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=64
W dniu 30 września odbyła się wycieczka szkolna do Bochni. Wzięli w niej udział uczniowie klas I-III i przedszkolaki wraz z opiekunami: panią – Agnieszką Paździo, panią Elizą Szostak i panią Bożeną Ryncarz.
Celem wycieczki było: poznawanie zabytków i historii naszego regionu oraz rozwijanie wrażliwości artystycznej dzieci.
Na początku zwiedziliśmy Bazylikę Św. Mikołaja, gdzie znajduje się kaplica św. Kingi, patronki naszej szkoły. Dowiedzieliśmy się, że piękny wystrój kaplicy zaprojektował Jan Matejko, sławny, polski malarz .
Następnie obejrzeliśmy przedstawienie „Najsilniejszy motyl świata”. Spektakl zauroczył wszystkich wspaniałą grą aktorską, barwną scenografią, różnorodną muzyką i efektami świetlnymi. Szczególnie podobało się nam to, że aktorzy rozmawiali z widownią, prosili o pomoc w czarach i angażowali dzieci w rozwiązywanie problemów.
Kolejnym naszym celem było poznanie Muzeum Stanisława Fischera w Bochni. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczyliśmy w zajęciach „Poznajemy muzeum”. Pani przewodnik była bardzo miła. Podziwialiśmy zgromadzone pamiątki, rzeźby, obrazy. Niektórych, prezentowanych eksponatów mogliśmy dotknąć i obejrzeć je z bliska.
Wyjazd był bardzo udany, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.
W dniu 30 czerwca 2015 r. została zakończona realizacja wszystkich zadań w ramach Projektu „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Gdów”.
Został zrealizowany ostatni etap zadań w projekcie. W ramach zadania 22- Wyposażenie oddziału Przedszkolnego w Szkole Podstawowej w Książnicach zostały zakupione: pomoce dydaktyczne (gry dydaktyczne, zabawki, materiały plastyczne), sprzęt AGD (odkurzacz, froterka, zmywarka, zestaw naczyń, zestaw sztućców), multimedia (telewizor, laptop, drukarka, odtwarzacz DVD, ekran przenośny, tablica interaktywna, skaner, komputer, kserokopiarka), meble (regał, biurko, krzesła, stoły, szafki, biblioteczka, pufy, poduszki, ławeczki, wykładzina), osprzęt BHP (apteczka, zabezpieczenia gniazdek i mebli, zabudowa grzejników) zgodnie z wnioskiem o dofinansowanie.
W ramach oszczędności zakupiono pomoce dydaktyczne (kącik manipulacyjny, artykuły plastyczne), sprzęt AGD (lodówka), multimedia (aparat fotograficzny).
Zadanie zostało zrealizowane zgodnie z założeniami projektu.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają Rodziców na zebranie, które odbędzie się 14 września br. o godzinie 17:30.
Rodziców uczniów wybierających się na wycieczkę w Góry Świętokrzyskie zapraszamy na spotkanie o godzinie 17:00.
Dyrektor, Grono Pedagogiczne serdecznie zapraszają
Uczniów Szkoły Podstawowej im. Świętej Kingi w Książnicach
na uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2015/2016,
które odbędzie się 1 września o godzinie 9:00.
Od 1 do 15 września 2015 roku w GMINNYM OŚRODKU POMOCY SPOŁECZNEJ W GDOWIE należy składać wnioski o przyznanie stypendium szkolnego na rok szkolny 2015/2016. Szczegółowe informacje poniżej.
Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (456 zł netto na osobę). Dzieciom w oddziałach „O”, przedszkolach nie przysługuje stypendium szkolne.
Uczeń winien być zamieszkały na terenie Gminy Gdów (potwierdzenie meldunku we wniosku składanym o stypendium). Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek złożony do Urzędu Gminy Gdów przez rodziców niepełnoletniego ucznia.
Uczeń pełnoletni winien złożyć wniosek na siebie jako wnioskodawca z własnoręcznym podpisem. Wniosek winien być zaopiniowany przez dyrektora szkoły (poświadczenie o uczęszczaniu do szkoły wraz z opinią dyrektora szkoły na druku wniosku lub na oddzielnym zaświadczeniu wydanym przez szkołę). Termin składania wniosków od 1 września do 15 września 2015r. w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie pok. nr 1 i 2.
Załączniki do wniosku:
Zaświadczenia o dochodach tj.
1. oświadczenia, składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań. Składający oświadczenie jest obowiązany do zawarcia w nim klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań.
2. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach netto w m-cu poprzedzającym datę złożenia wniosku tj. w sierpniu 2015r.
3. zaświadczenie od pracodawcy o dochodach w m-cu poprzedzającym datę złożenia tj. w sierpniu 2015 r. dzieci uczących się w zasadniczych szkołach zawodowych mających płatną naukę zawodu, w sytuacji odbywania bezpłatnej praktyki w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku konieczne jest dostarczenie zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę lub szkołę
4. zaświadczenia rodziców i pełnoletnich członków rodziny z Powiatowego Urzędu Pracy (jeżeli osoby są zarejestrowane)
5. oświadczenia o pozostawaniu bez pracy i nie osiąganiu dochodu w m-cu poprzedzającym złożenie wniosku VIII 2015 r. - dotyczy rodziców i dzieci nieuczących się a wliczanych do średniej niezarejestrowanych w PUP
6. zaświadczenia z Uczelni studiujących członków rodziny, pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym nie pracujących, wliczanych do średniej przypadającej na jedną osobę w rodzinie
7. zaświadczenie z GOPS o otrzymywanych świadczeniach (zasiłek stały, okresowy, rodzinny, pielęgnacyjny, dodatek mieszkaniowy)
8. odnośnie informacji o posiadanych gruntach w sytuacji właścicieli gruntu na terenie gminy Gdów informacje w tym zakresie sporządza pokój nr 4 Urzędu Gminy Gdów na Wniosku o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym, natomiast jeżeli Wnioskodawca jest posiadaczem gruntu na terenie innej gminy konieczne jest dostarczenie stosownego zaświadczenia z tej gminy (hektary przeliczeniowe), dochód = 1ha przeliczeniowy x 250 zł, dotyczy każdego pełnoletniego członka rodziny
9. potwierdzona opłata ubezpieczenia KRUS dla rolników za III kwartał (1/3 kwoty) podlega odliczeniu od dochodu ( ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem )
10. odcinek renty, emerytury lub zasiłku chorobowego za m-c VIII 2015 r. (ksero potwierdzone za zgodność z oryginałem)
11. oświadczenie rodziców i dzieci nie uczących się a wliczanych do średniej o wysokości dochodów uzyskiwanych lub nie z prac dorywczych (oświadczenie musi być złożone zarówno w sytuacji osiągania lub nie osiągania dochodu z pracy dorywczej)
12. osoby prowadzące działalność gospodarczą prowadzące ewidencję w formie książki Przychodów i Rozchodów przedstawiają dochód za poprzedni rok kalendarzowy podzielony przez liczbę miesięcy w których podatnik prowadził działalność. Rozliczający się według przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym składają oświadczenie o uzyskanych dochodach za m-c poprzedzający złożenie wniosku oraz dostarczają zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o formie opodatkowania.
13. inne dochody (wyroki sądowe mówiące o wysokości zasądzonych alimentów lub zaświadczenie komornika, zaświadczenie z urzędu o wysokości pobieranego świadczenia na dziecko w rodzinie zastępczej).
Stypendium szkolne może być udzielone w formie:
a) pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych wykraczających poza plan nauczania ( refundacja kosztów dodatkowych lekcji języka obcego, zajęć wyrównawczych, zajęć dla dyslektyków)
b) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w tym w szczególności zakupu podręczników.
c) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki poza miejscem zamieszkania (refundacja kosztów czesnego, zakupu biletów miesięcznych - wyłącznie rachunki, faktury wystawione przez przewoźnika) – dotyczy tylko uczniów szkół ponadgimnazjalnych (nadmienia się, iż nie będą respektowane dostarczone bilety jednorazowe lub paragony fiskalne od przewoźnika)
d) świadczenia pieniężnego, polegającego na zwrocie określonych kosztów na podstawie przedstawionych faktur lub rachunków za zakupione pomoce dydaktyczne lub usługi edukacyjne.
Wydatki kwalifikowane do świadczenia pieniężnego:
- podręczniki
- zeszyty
- słowniki
- encyklopedie
- atlasy
- tablice matematyczne
- lektury szkolne
- tornister (plecak szkolny)
- obuwie sportowe na W-F
- strój na W-F
- przybory do nauki zawodu
- piórnik
- artykuły szkolne (bloki, flamastry, kredki, pędzle, farby, papier kolorowy, ołówki, długopisy, pióra, gumki, temperówki, kalkulatory, bibuła, brystole, papier kancelaryjny, nożyczki, taśma klejąca, papier milimetrowy, korektory, przybory geometryczne, plastelina, modelina)
- tusze do drukarek, multimedialne programy edukacyjne
- komputer, oprogramowanie, części do komputera
- biurko
- krzesło do biurka
- strój galowy wymagany przez szkołę
Wydatki nie kwalifikowane do świadczenia pieniężnego:
- dżinsy
- kurtki
- czapki
- bielizna
We wniosku należy zaznaczyć oczekiwaną formę stypendium.
Rozliczenie przyznanego stypendium dokonywane będzie w oparciu o oryginalne faktury, bądź rachunki, które muszą być wystawione imiennie na rodzica lub pełnoletniego ucznia (osoby na które wystawiono Decyzję przyznającą) po przedłożeniu w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie w pok. nr 1 oraz 2.
Dokumenty można gromadzić w okresie poprzedzającym składanie wniosku (od 1 lipca 2015r.).
- I transza stypendium – rachunki wystawione z datą od 01.07.2015 r. do 25.11.2015 r.
- II transza stypendium – rachunki wystawione z datą od 01.01.2016 r. do 18.05.2016 r.
Istotne jest aby np. plecak, buty itp. miały adnotację „szkolne”. Jeżeli zakupiony towar nie ma takiego doprecyzowania w nazwie umieszczonej na fakturze a sprzedawca nie chce potwierdzić tego faktu, wówczas na odwrocie rachunku, rodzic może napisać oświadczenie wyjaśniające rodzaj zakupionego artykułu, przeznaczenie.
Wnioski można pobrać w Urzędzie Gminy w Gdowie pok. Nr 4, Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie pok. nr 1 i 2 od 03.08.2015 r. oraz ze strony internetowej: www.gdow.pl.
Osoby do kontaktu:
Czesława Kostuch tel. (12) 251 – 42 – 38 wew. 219
Joanna Prorok tel. (12) 251- 42 – 38 wew. 214
Załącznik:
W ostatnich dniach w kraju odnotowano wiele przypadków zatrucia narkotykami, tzw. dopalaczami. Do szpitali trafiły osoby z ostrym zatruciem organizmu. Apelujemy i ostrzegamy, aby nie kupować i nie zażywać takich substancji. Producenci i sprzedawcy dopalaczy kierują się przede wszystkim zyskiem, za nic mając ludzkie życie. Sprzedając dopalacze – sprzedają śmierć!
Masz wątpliwości czy Twoje dziecko zażywa dopalacze? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat możliwości leczenia? Wiesz wszystko o negatywnych skutkach tych niebezpiecznych substancji? Masz informacje o miejscach, w których handluje się zakazanymi środkami? Jesteś uzależniony? Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przygotowało listę numerów telefonów pod którymi można szukać pomocy. Lista zostanie także przekazana do wszystkich resortów, urzędów wojewódzkich oraz powiatów.
800 060 800 – Bezpłatna, całodobowa infolinia Głównego Inspektora Sanitarnego. Pod tym numerem telefonu możemy uzyskać informacje na temat negatywnych skutków zażywania dopalaczy oraz o możliwościach leczenia. Infolinia jest także przeznaczona dla rodziców, którzy mają wątpliwości czy ich dzieci zażywają dopalacze. Na infolinię GIS można przekazywać także informacje, które mogą ułatwić służbom dotarcie do osób handlujących tymi nielegalnymi substancjami.
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży. Służy on młodzieży i dzieciom potrzebującym wsparcia, opieki i ochrony. Zapewnia dzwoniącym możliwość wyrażania trosk, rozmawiania o sprawach dla nich ważnych oraz kontaktu w trudnych sytuacjach. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia jest dostępna codziennie w godzinach 12:00 – 22:00, pomoc online dostępna na www.116111.pl/napisz. Tylko w 2014 roku specjaliści przeprowadzili 3205 rozmów dotyczących kontaktu dzieci z substancjami psychoaktywnymi..
800 100 100 – Telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców i nauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dzieci Niczyje. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 – 18:00, pomoc online dostępna pod adresem pomoc@800100100.pl. W pierwszym półroczu 2015 roku 61 rozmów dotyczyło problemów z substancjami psychoaktywnymi (www.800100100.pl).
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Osoby poszukujące pomocy oraz informacji na temat dopalaczy mogą korzystać także z telefonu zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
112 – Jednolity numer alarmowy obowiązujący na terenie całej Unii Europejskiej.
Departament Informacji i Promocji
Ministerstwo Edukacji Narodowej
https://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wyprawka-szkolna-20152016.html
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Książnicach informuje, że uroczyste zakończenie
roku szkolnego 2014/15 odbędzie się 26 czerwca 2015r. o godzinie 9:00.
W dniu 26 maja uczniowie SP w Książnicach zaprosili swoich rodziców na uroczyste obchody Dnia Mamy i Taty. Gości powitała Pani Dyrektor Agnieszka Partyka – Wiej, która złożyła rodzicom serdeczne życzenia.
Podczas programu artystycznego dzieci młodsze zaprezentowały swoje umiejętności recytatorskie, aktorskie, taneczne i wokalne. Przedstawiły kochanym rodzicom wzruszające wiersze, okolicznościowe piosenki, barwne inscenizacje oraz ciekawe układy taneczne. Uczniowie klas IV – VI zadedykowali rodzicom muzyczny upominek. Dzieci słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć i cierpliwość, za serce, które tak wiele rozumie i tak wspaniałomyślnie wybacza, a także za ojcowską mądrość i autorytet.
Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Sto lat” i każdy z rodziców otrzymał od swojej pociechy moc gorących buziaków i własnoręcznie wykonany upominek. Całej uroczystości towarzyszyło wiele emocji i miłych wzruszeń.
Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez Radę Rodziców.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy włączyli się w organizację tej wspaniałej uroczystości.