We wtorek, tj. 11 października uczniowie klas IV-VIII pod opieką p. Agnieszki Partyki Wiej, p. Magdaleny Burdzińskiej, p. Jarosława Mularza i p. Anny Szostak wzięli udział w zajęciach zorganizowanych na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi.
Wycieczka składała się z trzech etapów. Na początku wraz z przewodnikiem udali się na leśną wędrówkę, podczas której wzięli udział w lekcji przyrody i próbowali odpowiedzieć na pytanie: Co nam daje las?
Pani przewodnik opowiedziała o piętrach lasu. Jakie funkcje pełni las? Uczniowie z lupami w rękach obserwowali przyrodę leśną i próbowali wykonać powierzone im zadanie.
Po zajęciach w lesie nadszedł czas na zwiedzanie muzeum. Podczas zwiedzania Wystawy Stałej prowadzone były zajęcia pt. "W babiogórskim lesie", w trakcie których uczniowie usłyszeli odgłosy lasu, łącznie ze śpiewem ptaków zamieszkujących tereny Babiej Góry. Dowiedzieli się o początkach ochrony przyrody tych terenów, historii powstania BgPN, rozwoju turystyki. Zobaczyli jak wyglądał strój babiogórski oraz izba, w której dawniej mieszkano.
Następnie uczestnicy wycieczki udali się na góralskie ognisko w trakcie którego zjedli smaczną kiełbaskę i wypili pyszną i gorącą herbatkę.
Po poznaniu flory występującej w BgPN nadszedł czas na trzeci etap wycieczki – grę terenową. Zajęcia te zostały realizowane na ścieżce dydaktycznej zlokalizowanej przy granicy parku. Z mapą w ręce uczniowie wyruszyli na szlak w poszukiwaniu wytyczonych punktów przy których trzeba było wykonać określone zadania. Na szlaku napotkali m.in. następujące „przystanki”: „Wyprawa do wnętrza ziemi”- poznanie budowy geologicznej BgPN, „Leśna klasa” - rozpoznawanie gatunków drzew.
Podczas całego wyjazdu uczestnicy wycieczki poznali florę i faunę otaczającego ich terenu, a także zostali zapoznani z dziedzictwem kulturowym regionu babiogórskiego.
Wycieczka dostarczyła nam wielu niezapomnianych wrażeń i już planujemy następną.
Jeśli nadal nie masz pomysłu, w której szkole chcesz kontynuować naukę zajrzyj na stronę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Wieliczce https://poradnia-wieliczka.pl/index.php?ram=s&id=91 . Znajdziesz tam specjalistę – doradcę zawodowego, który pomoże zdecydować Ci o przyszłości.
Ważne linki:
Informacja europejska dla młodzieży: http://www.eurodesk.pl/
Informacje o uczelniach wyższych: http://www.szkolnictwo.pl/index.php?co=uczelnie
Informacje o szkołach i zawodach: http://www.malopolskie.doradztwo.koweziu.edu.pl/index.php?option=com_zawody&gus=12
Mapa szkół zawodowych: http://men.gov.pl/ministerstwo/informacje/wyklikaj-swoja-szkole-zawodowa.html
W ostatnim czasie nasi nauczyciele przeszli szkolenia w ramach nowego projektu, który będzie realizowany w naszej szkole - Laboratoria Przyszłości. Dzieci w naszej szkole będą miały możliwość skorzystać z Druakrki 3D, okularów VR oraz robotu Abilix.
Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. W tym roku święto to przypadło na 7 dzień października. Nasi uczniowie po raz pierwszy włączyli się w obchody tego święta. W szkole było kolorowo, wesoło i smacznie. A to wszystko za sprawą żółtych lub kolorowych strojów oraz pięknie wykonanych dekoracji, które zdobią korytarze i klasy. Ponadto każdy uczeń i nauczyciel otrzymał cytrynowe zadanie do wykonania. Miał zjeść plasterek cytryny, a na osłodę został poczęstowany słodkim małym co nieco. Mamy nadzieję, że ten dzień zostanie tradycją naszej szkoły, a my częściej będziemy dzielić się uśmiechem i życzliwościami. Pamiętajmy, że śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.
A na koniec szkolne żarty na poprawę humoru:
Jasiu odmień czasownik idę
- ja idę, ty idziesz, on idzie
- trochę szybciej Jasiu
- ja biegnę, ty biegniesz, on biegnie...
Pani na lekcji języka polskiego pyta Jasia:
- Jaka będzie liczba mnoga od słowa weekend?
- Wakacje - odpowiada Jaś.
SU :)
W czwartek 29 września chętni uczniowie z klasy VI i VIII wzięli udział w X Ogólnopolskim Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.
Uczestników konkursu obowiązywała znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcyjnych, a także umiejętność właściwego ich zastosowania, ze szczególnym uwzględnieniem pisowni wyrazów związanych z ważnymi postaciami i wydarzeniami historycznymi związanymi z okresem II wojny światowej.
Do tego wyjątkowego projektu edukacyjnego przystąpiło kilkaset szkół.
Niestety, chociaż uczniowie bardzo się starali, nikomu nie udało się uzyskać odpowiedniej ilości punktów, aby przejść do kolejnego etapu.
Warto jednak docenić chęci i starania uczniów, którzy pragną pięknie i poprawnie pisać.
Za rok spróbujemy ponownie!
Dzisiaj ponownie odbyły się zajęcia związane z Mobilnym Laboratorium Dziedzictwa.
Dzisiejszy temat spotkania to Praszczury.
Uczniowie klasy VI pracowali w grupach w łączyli stare zanikające zawody z opisami, omawiano pracę archiwisty, wytłumaczono słowo dygitalizacja (ucyfryzowanie).
Na koniec pierwszej części zajęto się drzewem genealogicznym. W oparciu o strony internetowe wyjaśniono jak tworzymy rodowód rodziny.
W drugiej części dzieci dowiedziały się: dlaczego dziedzictwo jest ważne dla każdego; kto to jest konserwator zabytków; co same mogą zrobić dla dziedzictwa; w jaki sposób mogą być wolontariuszami.
Uczniowie biorą udział w konkursie w ramach którego mają przeprowadzić wywiad z np. dziadkami na temat "Jak wyglądała przeszłość w ich dzieciństwie".
7 października tj. w najbliższy piątek będziemy obchodzić Światowy Dzień Uśmiechu. Pomysłodawcą Światowego Dnia Uśmiechu był Harvey Ball – autor żółtej uśmiechniętej buzi tzw. „Smiles face” . Uśmiechnięta buźka na żółtym tle jest symbolem dobrej woli i radości.Z tej okazji zachęcamy Was drodzy Uczniowie do udekorowanie klas i drzwi rozbawionymi emotkami, słoneczkami oraz tym, co kojarzy Wam się z uśmiechem. Ponadto można tego dnia włożyć śmieszne przebranie lub żółty element stroju. Najważniejszą rzeczą, o której nie powinniśmy zapomnieć w piątek to uśmiech :). Pamiętajmy jednak, że możemy się nim dzielić każdego dnia, a nie tylko w Światowy Dzień Uśmiechu :)SU
W piątek 30 września dziewczęta z klasy VIII wymyśliły dość nietypowy prezent. Tym razem nie były to breloki, pluszaki czy słodkości lecz pyszna i sycąca pizza, która została dostarczona do szkoły przez rodziców. Ósmoklasiści, zadowoleni i zaskoczeni z nietypowej niespodzianki pałaszowali zamówione jedzenie ze smakiem i ogromnym apetytem. Jeszcze raz Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Chłopaka.
Uczniowie klasy 4 świętowali Dzień Chłopaka na kręgielni w Gdowie. Opiekunkami były panie: Agnieszka Partyka-Wiej i Elżbieta Lemiowska. Dobrego humoru nie zepsuł nawet padający deszcz. Po zmaganiach na torach, uczniowie odpoczywali, zajadając się pyszną pizzą lub frytkami. To był bardzo udany wyjazd:) Z przyjemnością powtórzymy go jeszcze raz:)
Uczniowie klas młodszych zaprojektowali maskotki Igrzysk Europejskich 2023, które odbędą się w Krakowie. Młodzi fani sportu wykazali się pomysłowością i kreatywnością. Prace zostały przesłane na konkurs. Mamy nadzieję, że trafią w gusta Komitetu Organizacyjnego Igrzysk Europejskich Kraków- Małopolska 2023.
29 i 30 września obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Chłopaka. Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody w klasach, które na pewno na długo pozostaną w pamięci naszych kolegów. Nie mogło zabraknąć życzeń i drobnych upominków i słodkiego "co nieco" w organizowanej przez Samorząd Uczniowski kawiarence. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się specjalnie przygotowane kupony dla chłopców przez Natalię Antkiewicz – przewodniczącą SU i Dominikę Kozik – z-cę.
Wszystkim chłopcom z okazji ich święta składamy najserdeczniejsze życzenia!
Składamy podziękowania Radzie Rodziców za pomoc w organizacji kawiarenki, szczególne podziękowania ślemy do:
Mamy Kornelii z kl.III
Mamy Arkadiusza z kl. III
Mamy Kacpra z kl. III
Mamy Dominiki z kl. VI
Mamy Natalii z kl. VIII
Dochód ze sprzedaży słodkości zostanie przeznaczony na działania Samorządu Uczniowskiego.
Opiekunowie SU
Beata Paluch i Magdalena Burdzińska
1 października przypada Dzień Osób z Afazją Rozwojową. Dla niektórych z nas to nowe, zupełnie nieznane „słowo”. Czym jest więc afazja?
Drodzy Uczniowie, Szanowni Państwo!
29 (czwartek) i 30 (piątek) września
Samorząd Uczniowski
we współpracy z Radą Rodziców
organizuje kawiarenkę z okazji Dnia Chłopaka.
W tych dniach będzie można zakupić pyszne ciasta, ciasteczka, galaretki, napoje oraz inne słodkie przekąski. Zachęcamy wszystkich do odwiedzenia naszej kawiarenki na 2, 3 i 4 przerwie.
Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami
Zapraszam wszystkich uczniów klas 1-3 do udziału w całorocznej akcji czytelniczej pod hasłem "Książki czytamy, naklejki zbieramy, NAGRODY ODBIERAMY!!!"
Albumy na naklejki czekają w bibliotece szkolnej.
Udział w akcji jest dobrowolny!
Bibliotekarz Anna Szostak
W środę 14 września 2022 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego, który jest przedstawicielem i głosem wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej w Książnicach. Jest też pomysłodawcą i współorganizatorem wielu szkolnych przedsięwzięć.
Uprawnieni do głosowania byli wszyscy uczniowie, którzy w głosowaniu tajnym wybrali:
Przewodniczącą: Natalię Antkiewicz z klasy 8
Zastępcę przewodniczącego: Dominikę Kozik z klasy 6
Opiekunami samorządu zostały panie: Beata Paluch i Magdalena Burdzińska.
Gratulujemy zarządowi Samorządu Uczniowskiego, życzymy wielu pomysłów i zapału do pracy w nowym roku szkolnym 2022/2023.
Regulamin konkursu fotograficznego „Przyłapani na czytaniu” organizowany przez bibliotekę szkolną
Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach
Organizatorzy: Anna Szostak nauczyciel bibliotekarz
REGULAMIN KONKURSU :
ZAPRASZAM DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KONKURSIE!
Anna Szostak