MENU

Jesteśmy członkami klubu szkół UNICEF od października 2020 Regulamin Klubu Szkół UNICEF Nasze działania w Klubie

Klub Szkół UNICEF

Nasze działania w Klubie

 

Na tej stronie będziemy zamieszczać informacje i komunikaty wziązane z podejmowanymi działaniami w związku z udziałem programie Klub Szkół UNICEF.

 

28.10.2021

https://youtu.be/C9GLQk0zsVw 

 

30.09.2021

 

 

Nowosci_Klub_Szkol_UNICEF_10_2021.pdfWskazowki_dla_uczniow_-_dzialania_na_rzecz_srodowiska.pdf

 

 

29.04.2021 r.

Razem dla klimatu - warsztaty edukacji globalnej z udziałem naszej uczennicy

Edukacja globalna tłumaczy uczniom i uczennicom, jak funkcjonuje współczesny, zglobalizowany świat. Wyjaśnia zjawiska i współzależności, które łączą ludzi i miejsca z różnych regionów świata i przygotowuje do stawiania czoła wyzwaniom dotyczącym całej ludzkości. 

22 kwietnia 2021 Edukacja Gloalna i Centrum Edukacji Obywatelskiej zorganizowały cykl warsztatów pod hasłem Klimatyczny Dzień Ziemi, w których wzięła udział  uczennica klasy VIII Julia Kowalska.

Julka postanowiła podzielić się wiedzą zdobyta w trakcie spotkania. Oto jej relacja:

 W ostatni czwartek brałam udział w spotkaniu online na temat „Dlaczego tańczę w lesie” organizowanego przez CEO z okazji Klimatycznego Dnia Ziemi. Zajęcia poprowadziła pani Paulina Łoś. Opowiadały o tym jak las wpływa na nasze samopoczucie, podejmowanie decyzji i działanie na rzecz świata. Dowiedziałam się o tzw. Wood Wide Web czyli o połączeniach między drzewami i ich komunikacji. Mowa była także o praktykach kultur rdzennych związanych z przebywaniem w naturze przez dłuższy czas i „rytuałach przejścia”. Warsztaty zachęciły mnie do nawiązywania własnej relacji z lasem i praktyki biophili, czyli wewnętrznej miłości do natury, którą każdy ma wrodzoną. Był to niezwykle inspirujący webinar, a prowadząca opowiadała o lesie z niezwykłą pasją.

Zachęcam serdecznie wszystkich do zgłębienia tajemnic relacji człowieka z lasem. Już 2 godziny miesięcznie, spędzone w lesie mają niesamowity wpływ na nasz organizm!

Julia Kowalska

uczennica klasy VIII

 

22.04.2021 r.

UNICEF - Kwiecień wolny od plastiku

Przypominamy, że kwiecień to miesiąc, w którym maksymalnie staramy się ograniczyć korzystanie z plastiku. To dobry moment, aby zastanowić się nad tym, w których sytuacjach możecie to faktycznie zrobić na dłuższy czas.

Przedstawiamy kilka ciekawostek z okazji Dnia Ziemi i zachęcamy do podjęcia wyzwania Nadajemy drugie życie przedmiotom. Czekamy na Wasze propozycje, dla ułatwienia przesyłamy instrukcję wykonania torby np. na zakupy ze starego podkoszulka.

Jeżeli udało Wam się nadać drugie życie jakiejś rzeczy pochwalcie się zdjęciem lub przynieście do szkoły.

Najciekawsze propozycje oczywiście pokażemy i docenimy.

 

Poniżej kilka ciekawostek dotyczących Dnia Ziemi:

22 KWIETNIA DZIEŃ ZIEMI  - 10 CIEKAWOSTEK

 

1.Ziemia to trzecia w kolejności planeta od Słońca.

 

2.Woda słodka stanowi jedynie 3% wszystkich wód znajdujących się na   naszej planecie. 97% stanowią wody słone, które nie nadają się do 

konsumpcji przez człowieka.

 

3.Wokół Ziemi krąży naturalny satelita - Księżyc. Bez niego panowałby mrok, którego nie byłyby w stanie rozświetlić nawet gwiazdy.

 

4. Produkty ze szkła w 100% nadają się do ponownego przerobu (recyklingu).

 

5. Światło dociera do nas po 8 minutach i 20 sekundach. Takie opóźnienie mamy między Ziemią, a Słońcem.

 

6. Przeciętna chmura waży około 500 ton, czyli tyle co 100 słoni, albo dwa pociągi Pendolino

Co 25 minut na naszej planecie ginie jeden gatunek zwierząt.

 

7. Do wyprodukowania tony papieru trzeba wykorzystać aż 17 drzew. Aby możliwe było wytworzenie jednej kartki papieru, drzewo musi rosnąć przez co najmniej 8 lat.

 

8. Rzucona w lesie guma do żucia rozłoży się w ziemi po 5 latach, foliowa reklamówka po 300 latach, a butelka plastikowa po 500 latach.

 

9. 42% Polaków zdarza się wyrzucać żywność.

 

10. Co 25 minut na naszej planecie ginie jeden gatunek zwierząt.

 

Źródło: www.kom-eco.pl

   

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami:

 

 

8.03.2021 r.

Wiosna z UNICEF

            Temat przewodni: Bioróżnorodność i ochrona środowiska

Każde dziecko ma prawo do jak najlepszych warunków do rozwoju i życia. O środowisko powinniśmy dbać wszyscy. Mierzymy się z wieloma globalnymi problemami, w tym między innymi ze zjawiskami zachodzącymi na skutek zmian klimatycznych, których efektem jest utrata bioróżnorodności czy zanieczyszczenie odpadami oraz smogiem.

Nasza szkoła należy do Klubu Szkół UNICEF, dlatego i my również chcemy się włączyć w walkę o ochronę środowiska, dlatego już w marcu wraz z nadejściem wiosny proponujemy działania mające na celu wspólne dobro – ochronę środowiska.

Oto nasze propozycje:

Wyzwanie nr 1: Zbiórka makulatury       

W dniach od 15 do 19 marca 2021 r. zbieramy makulaturę. Celem akcji jest kształtowanie świadomości ekologicznej wśród uczniów Szkoły Podstawowej w Książnicach poprzez promocję selektywnej zbiórki surowców wtórnych. Do udziału zachęcamy wszystkich członków naszej społeczności.

Wyzwanie nr 2: Nadajemy drugie życie przedmiotom     

Klasy 0-III przygotują Marzannę z surowców wtórnych. Pomysł i wykonanie dowolny. Posprzątajcie, pokażcie, że dbacie o środowisko. Marzanna to symbol odchodzącej zimy i jednocześnie nadchodzącej wiosny. Niech Wasza Marzanna będzie symbolem walki o zdrowe i czyste środowisko. Pomysł dowolny. Finał akcji 19-22 marca 2021 r. zakończony spacerem po Książnicach (każda klasa wg własnego planu).

   Klasy IV-VIII

Zastanówcie się, w których sytuacjach nadal korzystacie z plastikowych opakowań/toreb. Zróbcie listę i spróbujcie pomyśleć, jak możecie wyeliminować lub ograniczyć do minimum obecność plastiku w Waszym życiu. Z wielu innych produktów możecie stworzyć kolejną wartościową rzecz – potocznie nazywa się to „nadawaniem drugiego życia”. Nasza propozycja: wykorzystajcie odpady do wykonania nietypowych rzeczy, np. torebka ze starego T -shiru, doniczka z butelki, itp. Wykonajcie swoje propozycje i zróbcie im zdjęcie. Finał akcji 21.04. 2021 r. – Dzień Ziemi

  Wyzwanie nr 3: Kwiecień wolny od plastiku

Proponujemy Wam wyzwanie, aby kwiecień był miesiącem, w którym maksymalnie postaracie się ograniczyć korzystanie z plastiku. To dobry moment, aby zastanowić się nad tym, w których sytuacjach możecie to faktycznie zrobić na dłuższy czas. Jeśli będziecie kontrolować zużycie plastiku w jednym miesiącu, łatwiej przyjdzie Wam wdrożenie tych zasad na przyszłość.

Z WSZYSTKICH WASZYCH AKTYWNOŚCI UMIEŚCIMY FOTORELACJĘ NA NASZEJ STRONIE INTERNETOWEJ

 

22..01.2021 r.

Wyniki konkursu #Pomoc dla Jemenu

Dziękujemy za bardzo liczny udział w konkursie ogłoszonego w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka organizowanego przez UNICEF pod hasłem #Pomoc dla Jemenu.

Poniżej przedstawiamy wyniki konkursu. Pragniemy zaznaczyć, że wszystkie nadesłane prace prezentowały niezwykle wysoki poziom uczestników konkursu.

Jesteśmy z Was dumni

 Jury konkursu:

Artur Kapturski – nauczyciel plastyki,

Karolina Seweryn – uczennica kl VIII, przewodnicząca szkoły,

Julia Kowalska – uczennica klasy VIII, członek samorządu uczniowskiego

Gabriela Klupa - uczennica klasy VIII, członek samorządu uczniowskiego

Magdalena Substelna - uczennica klasy VIII, członek samorządu    uczniowskiego

 Suma punktów przyznanych przez wszystkich członków jury oraz punktów otrzymanych w głosowaniu internetowym pozwoliło wyłonić zwycięzców.

 

 I miejsce -Antoni Seweryn kl. III

II miejsce - Kacper Martyka kl.I

III miejsce -  Olivier Chwastek KL. III

 

Wyróżnienie:

Nadia Chwastek kl.I

Dawid Szewczyk Kl. III

Miłosz Lemiowski Kl. II

Norbert Rajca kl. I

Julia Długosz kl. III

 

Nagrody i dyplomy zostaną wręczone w szkole przez Pana Dyrektora Grzegorza Piętaka w najbliższym terminie.

   

Miło nam poinformować, że Nasza Szkoła otrzymała dyplom za zorganizowanie i włączenie się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka #Pomoc dla Jemenu.

 

 Dziękujemy raz jeszcze i pamiętajmy, że pomagając innym, pomagamy samym sobie.

 Samorząd Uczniowski

 

9.12.2020 r.

Uczniowie pomagają! konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły bardzo mocno zaangażowali się w pomoc dla swoich rówieśników. Aktywnie włączyli się w konkurs plastyczny #Pomoc dla Jemenu. Zdjęcia można oglądnąć w naszej galerii - LINK DO GALERII

Więcej szczegółów dotyczących konkursu znajduje się na stronie głównej szkoły - LINK DO WPISU

 

20.11.2020 r.

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” Janusz Korczak

20 listopada w naszej szkole obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Prawa dziecka określają dokumenty prawne, m. in. Konwencja Praw Dziecka, która została uchwalona przez ONZ 20 listopada 1989 r. Konwencja określa prawa dziecka i tworzy niezbędne warunki jego prawidłowego rozwoju. W Polsce obowiązuje od 1991r.

W tym roku Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka jest dniem, w którym szczególnie pamiętamy o trudnej sytuacji dzieci z Jemenu, gdzie z powodu kryzysu humanitarnego i trwającej od 5 lat wojny w Jemenie, 80% ludności tego kraju potrzebuje pomocy. Ponad 12 milionów potrzebujących wsparcia, to dzieci. Życie w nieustannym zagrożeniu, przesiedlenia, głód i choroby - doświadczają tego codziennie. Aż 2 miliony dzieci jest niedożywionych. Prawie 325 tysięcy z nich, w wieku poniżej piątego roku życia, cierpi z powodu ciężkiego ostrego niedożywienia i walczy o życie. Pogłębiający się kryzys humanitarny sprawia, że liczba cierpiących z głodu dzieci może w niedługim czasie wzrosnąć nawet do 2,8 milionów! (źródło: www.unicef.pl)

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka na szkolnym korytarzu wyeksponowana została okolicznościowa gazetka upamiętniająca 75 lat organizacji, która w znacznym stopniu przyczynia się, aby prawa dzieci były respektowane na całym świecie – UNICEF. W krótkiej produkcji filmowej, która powstała specjalnie na tę okoliczność, najstarsi uczniowie naszej szkoły oraz samorząd uczniowski przypominają wszystkim prawa dzieci. Podczas lekcji wos-u, uczniowie szczegółowo omawiali i dyskutowali nad tym zagadnieniem. W filmiku przedstawiają historie UNICEF, okoliczności podpisania Konwencji Praw Dziecka oraz prezentują plakaty, będące manifestacją praw dziecka - FILM Prawa_dziecka(1).mp4

Najmłodsi znajdą tam bajkę, która w bardzo prosty i ciekawy zarazem sposób przedstawia prawa dzieci.

Zachęcamy, aby w tym dniu w dominował niebieski kolor, jako symbolu solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane.

 

Więcej informacji, link do quizu oraz filmu znajdziesz klikając poniżej:

Wspolna_podroz_po_Jemenie_i_Sprawdz__co_wiesz_o_prawach_dziecka.pdf

Samorząd Uczniowski

 

21.10.2020 r.

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawymi materiałami.

1. Film "Gwiazdy TikToka o cyberprzemocy" - Link_do_filmu_o_cyberprzemocy.pdf

2. 10 pytań o cyberprzemocy - 10_pytan_o_cyberprzemocy.pdf

 

8.10.2020 r.

Na początek poprosimy Was uczniowie o wypełnienie ankiety, która znajduje sie pod linkiem:

ANKIETA_UNICEF.doc

 

Jeżeli interesuje Cię to czym zajmuje się organizacja UNICEF i chciałbyś zacząć działąć to nic prostszego. Zgłoś się do Samorządu Uczniowskiego, a przyjmiemy Cię z otwartymi rękoma, dowiesz się jak zacząć działać w Klubie i otrzymasz wsparcie w tym zakresie.

Zachęcamy także do krótkiej lektury artykułu pt. "Wyobraz_sobie_swiat_po_pandemii" poruszającego bieżącą tematykę związana z panującą pandemią oraz przypomina nam, że kiedyś to minie i wrócimy do "normalności". Tylko czy rzeczywiście do nie wrócimy? Czy nie powinniśmy wykorzystać obecnej sytuacji by postarać się coś zmienić, by nasze otoczenie i my sami staliśmy się kimś lub czymś lepszym? Zastanów się i podziel się z nami swoimi przemyśleniami. Czekamy na każdy Wasz pomysł.

Link do artykułu:   Wyobraz_sobie_swiat_po_pandemii.pdf

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach
    Książnice191

    32-420 Gdów
  • tel.: 12 251 92 62

    fax: 12 251 92 62

Galeria zdjęć