MENU

Laboratoria Przyszłości Każdy inny - wszyscy równi Czas na essę Kierunek Przyszłość Świat Karpat Projekt ESA Skąd się biorą produkty ekologiczne

Projekty Edukacyjne

 

W ramach projektu "Kierunek przyszłości" w szkole prowadzone są zajęcia rozwijające: WARSZTATY ROBOTYKI LEGO MINDSTROM EV 3 oraz PROGRAMOWANIE GIER I APLIKACJI MOBILNYCH

 

Kształcenie ogólne stanowi fundament wykształcenia, umożliwiający zdobycie zróżnicowanych kwalifikacji zawodowych, a następnie ich późniejsze doskonalenie lub modyfikowanie, otwierając proces kształcenia się przez całe życie. Udział w zajęciach „Robotyka LEGO” prowadzonych z użyciem zestawów LEGO MINDSTORMS EV 3 jest dla ucznia pierwszym krokiem poczynionym na drodze od fascynacji techniką (mechatroniką) i informatyką (algorytmiką), poprzez rozwój pasji, aż do świadomego wyboru przyszłej pracy zawodowej. Program ma na celu rozwijanie u dzieci umiejętności pracy zespołowej i współpracy, logicznego myślenia, przygotowania do samodzielnej nauki w przyszłości, rozwijania pasji i chęci zwiększania wiedzy oraz zdolności wizualno – przestrzennych.
Uczniowie poprzez zabawę poznają wiele zagadnień z zakresu informatyki, fizyki, mechaniki, co będzie miało wpływ na ich wszechstronny rozwój. 

Program nauczania aplikacji mobilnych ukierunkowany jest na zdobywanie przez uczniów umiejętności praktycznych. Uczniowie poznają różne narzędzia oprogramowania i kształtują umiejętności posługiwania się nimi w toku realizacji konkretnych zadań. Położenie nacisku na praktyczne działania uczniów pociąga za sobą zmianę sposobu przekazu wiedzy teoretycznej – uczniowie zdobywają ją niejako „przy okazji” podczas realizacji zadania praktycznego.

Uczeń ma poznać ogólne zasady działania np. programu App Inventor- jego wykorzystania do stworzenia gry.

 

 

Warsztaty z doświadczeń i eksperymentów w przyrodzie dla klas I-III

 

Nauczyciel prowadzący: Eliza Szostak

W zajęciach uczestniczy 8 dzieci. Celem zajęć jest podniesienie kompetencji kluczowych z przyrody. Umożliwienie uczniom aktywnego poznawania i doświadczania świata oraz zainspirowania ich do samodzielnego poszukiwania odpowiedzi na nurtujące ich pytania. W trakcie zajęć uczniowie zamieniają się w małych naukowców, bo nauka ma być fantastyczną zabawą, a odkrywanie świata może być niezapomnianą przygodą. Salę lekcyjną zamieniamy na małe laboratorium, gdzie prowadzimy eksperymenty i doświadczenia. Zajęcia rozwijają samodzielność oraz odpowiedzialność za siebie oraz wykonane zadanie. Uczą planowania, prowadzenia obserwacji, interpretowania wyników doświadczeń, formułowania spostrzeżeń oraz wniosków. Na zajęciach korzystamy z pomocy dydaktycznych, które otrzymała szkoła w ramach projektu oraz tablicy interaktywnej.

 

Zajęcia wyrównawcze z matematyki dla kl. 1-3

Nauczyciel prowadzący: Beata Paluch

 

W okresie od 11 września 2017 roku do 20 grudnia 2017 roku w ramach projektu konkursowego pn. „Kierunek Przyszłości”  realizowano zajęcia wyrównawcze z matematyki dla dzieci mających trudności matematyczne. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu w wymiarze  2 godzin. W zajęciach brało udział 8 osób (2 dziewczynki  i 6 chłopców).

Celem zajęć było uzupełnianie braków w  wiadomościach matematycznych, kształtowanie pozytywnego nastawienia do podejmowania wysiłku intelektualnego i przełamanie strachu przed matematyką. Podstawowymi celami programu było zmniejszenie deficytów rozwojowych oraz stworzenie warunków równych szans edukacyjnych dla uczniów klas I – III.

Dzięki zajęciom uczniowie/uczennice utrwalali/ły i pogłębiali/ły umiejętności i wiadomości matematyczne, czyli ugruntowywali wiedzę zdobytą na lekcjach. Zajęcia miały na celu wyrównanie szans między uczniami i wzmocnienie poczucia własnej wartości wśród uczestników/uczestniczek. Uczestnicy/uczestniczki zajęć zobaczyli/ły, że matematyka wcale nie jest trudna i rozwijali/ły także swoje zainteresowania matematyczne.

 W ramach zajęć uczestnicy/uczestniczki korzystali/ły z pomocy zakupionych w ramach projektu. Duży wpływ na atrakcyjność zajęć miało wpływ wykorzystanie w ich realizacji tablicy interaktywnej i oprogramowania matematycznego.

Zajęcia wyrównawcze z matematyki miały głównie na celu nadrobienie zaległości i pozbycie się u uczniów niechęci do tego przedmiotu. Aby realizacja zajęć była owocna i przyniosła oczekiwane rezultaty, pracowałam różnymi metodami i technikami. Uczniowie mogli, dzięki swojej ciężkiej i systematycznej pracy, zrealizować zamierzone przeze mnie cele. Na zajęciach pracowali głównie metodami aktywnymi, co sprawiało, że stawały się one bardziej atrakcyjne. Praca odbywała się zbiorowo, w grupach, parach i pojedynczo.

Ciekawym i lubianym sposobem na sprawdzenie poznanych i utrwalanych podczas zajęć treści matematycznych było rozwiązywanie testów online. W ramach zajęć korzystano ze stron internetowych „math edu.pl” oraz „Matematyczne ZOO”.

Efektem zajęć wyrównawczych z matematyki jest lepsze rozumienie poleceń przez uczniów/uczennice, wzrost poziomu ogólnej wiedzy i aktywność na lekcjach oraz poczucie większej wartości uczniów/uczennic.

 

 

Fotorelacja: http://spksiaznice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=123

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach
    Książnice191

    32-420 Gdów
  • tel.: 12 251 92 62

    fax: 12 251 92 62

Galeria zdjęć