Laboratoria Przyszłości Każdy inny - wszyscy równi Czas na essę Kierunek Przyszłość Świat Karpat Projekt ESA Skąd się biorą produkty ekologiczne

Projekty Edukacyjne

Świat Karpat

W roku szkolnym 2022/2023 uczniowie na lekcjach przyrody i geografii realizowali projekt Świat Karpat, który miał na celu edukację w zakresie ekosystemów, gatunków i siedlisk, objętych ochroną na obszarze gór-Karpat. W ramach realizacji zagadnień uczniowie kl.IV wykonali zielniki, gdzie zgromadzili typowe gatunki drzew liściastych i iglastych spotykanych w obrębie gór. Poznali życie płazów i gadów. Uczniowie kl.V zgłębili tajniki życia nietoperzy i piętra roślinności w Tatrach. Natomiast ósmoklasiści poznali ciekawostki z życia roślin i zwierząt spotykanych na tym obszarze.

Nasza szkoła przystąpiła do projektu ŚWIAT KARPAT, które koordynowane jest przez Stowarzyszenie Ekopsychologia. Celem jest edukacja społeczności lokalnej w zakresie ekosystemów, gatunków i siedlisk, objętych ochroną na obszarze Karpat. Pobliskie nam góry to przecież zapierające dech w piersiach krajobrazy. To przenikające się kultury, zaklęte w muzyce, obrzędach, tańcu i architekturze. Karpaty to siła ludzkich rąk, charakteru oraz przywiązanie do ziemi. Karpaty to tysiące gatunków roślin i zwierząt, które budzą zachwyt, a niektóre z nich są obecne tylko w tym regionie.

Nasze działania w projekcie będą polegały na realizacji treści zawartych w wydanym specjalnie dla tego projektu podręczniku „ Świat Karpat.” Podręcznik zawiera wiadomości merytoryczne, scenariusze i karty pracy, które będą wykorzystywane na różnych lekcjach.

Kluczowa w realizacji tego projektu jest chęć poznania i zrozumienia otaczającej nas przyrody, a przede wszystkim zasad funkcjonowania i siły oddziaływania jej składników na nasze zdrowie oraz jakość naszego życia. Istotne, by zdawać sobie sprawę, że różnorodność biologiczna i krajobrazowa jest czymś, co chronimy bądź nie, podejmując codzienne decyzje dotyczące np.: wyboru środka transportu w drodze do pracy, sposobów spędzania wolnego czasu, kupowanych produktów spożywczych lub sadzonych w ogrodzie roślin.

Co więcej, należy sobie uświadomić, iż nasze wybory mają znaczący wpływ na życie i zdrowie innych ludzi. Ważne, byśmy potrafili właściwie oszacować zyski i koszty wynikające z podjętych decyzji, wliczając w nie również zyski i koszty ponoszone przez społeczeństwo oraz środowisko naturalne.

Projekt „Świat Karpat” jest realizowany od 1.01.2022 – 31.03.2024 ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”. W projekcie tym biorą udział szkoły z terenu gminy Gdów. Szkolenie z projektu odbyło się w Ochotnicy Dolnej, gdzie nauczyciele zostali zapoznani z tematyką zawartą w podręczniku ŚWIAT KARPAT.