Miło nam poinformować, że uczennica naszej szkoły Gabriela Kwinta zajęła pierwsze miejsce X Gminnym Konkursie Głośnego Czytania w Języku Angielskim w kategorii klas starszych. Sukces naszej uczennicy to jej kilkuletnia ciężka praca i ciągłe doskonalenie nauki języka angielskiego. Gabrysia do konkursu przygotowywała się pod okiem p. Magdaleny Burdzińskiej.
W dniu 10 kwietnia 2025 roku odbył się Szkolny Konkurs ,,Mistrz Pięknego Czytania”, który przeznaczony był dla uczniów klas I-VIII. Zadaniami konkursowymi było przeczytanie dwóch fragmentów utworów: indywidualnie wybrany przez siebie fragment prozy oraz fragment tekstu przygotowany przez komisję. W konkursie wzięło udział 22 uczniów z naszej szkoły. Komisja konkursowa w składzie: p. Dyrektor Mateusz Dylawerski, przewodnicząca Rady Rodziców p. Barbara Smaga oraz nauczyciel języka polskiego p. Anna Szostak wybrały osoby, które uzyskały najwyższą ilość punktów.
Kategoria Klas I-III
I miejsce – Filip Bochus kl. III
II miejsce – Julia Grzesik kl. III
III miejsce – Liliana Sonik kl. III
Wyróżnienie:
Adam Boguta kl. I
Alex Wawrzyniak kl. II
Aleks Gałecki kl. II
Kategoria klas IV-VI
I miejsce – Nadia Chwastek kl. V
II miejsce – Dominika Smaga kl. IV
III miejsce – Paweł Boguta kl. V
Kategoria klas VII-VIII
I miejsce Gabriela Kwinta kl. VIII
II miejsce Adrian Wróbel kl. VIII
III miejsce Julia Długosz kl. VII
Do etapu gminnego organizowanego przez Bibliotekę Publiczną w Gdowie zakwalifikowały się Gabriela Kwinta, Adrian Wróbel, Nadia Chwastek i Dominika Smaga.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a zwycięzcom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu.
Serdecznie gratulujemy Kornelii z kl. 5, Lilianie z kl.2, Adasiowi z kl. 1 oraz Antoniemu z kl. 7, którzy zdobyli wyróżnienia w Gminnym Wielkanocnym Konkursie Plastycznym. Wielkie brawa!
To już kolejne warsztaty zorganizowane w ramach matematycznego projektu "Z geometrią na wsi" - projekt mBanku.
Tym razem pani Kasia Kwiatek poprowadziła warsztaty z krawiectwa. Uczniowie dowiedzieli się, jak wiele wspólnego ma matematyka, a zwłaszcza geometria, z szyciem. Począwszy od ściegów, które są ciągiem geometrycznych znaków, po kształty, oraz aplikacje z guzików, uczniowie poznawali tajniki nieznanego dla nich krawieckiego świata. Wielu uczniów po raz pierwszy przyszywało guziki oraz nawlekało nitkę na igłę, więc samodzielne wykonanie ”wesołej poduszki” było nie lada wyzwaniem. Dzięki nieocenionej pomocy pani Kasi wszystkim udało się uszyć swoją pierwszą, i miejmy nadzieję, nie ostatnią rzecz:)
Serdecznie dziękujemy pani Kasi Kwiatek za poświęcony czas i chęć pomocy w realizacji warsztatów.
Całoroczna akcja Książki czytamy, naklejki zbieramy, nagrody odbieramy - nadal trwa. Liliana Szostak z klasy II spełniła warunki konkursu i otrzymała nagrodę książkową. Gratulujemy!
26 marca 2025 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Matematycznego RACHMISTRZ. Konkurs składa się z trzech etapów: I etap – szkolny, II etap – gminny, III etap – powiatowy.
W etapie szkolnym zmierzyli się chętni uczniowie klas IV-VIII.
Klasa IV: Milena Kilijańska, Cyprian Kwinta;
Klasa V: Nadia Chwastek, Zofia Długosz;
Klasa VI: Nikodem Sonik, Piotr Ponisz;
Klasa VII: Antoni Seweryn, Amelia Boguta, Dawid Szewczyk, Alicja Szostak;
Klasa VIII: Adrian Wróbel, Gabriela Kwinta, Marcin Mętel, Filip Kilijański.
Z wielką radością informujemy, że do etapu gminnego konkursu zakwalifikowali się:
Cyprian Kwinta, Piotr Ponisz, Dawid Szewczyk.
Serdecznie gratulujemy!!!
Życzymy powodzenia na kolejnym etapie zmagań, który odbędzie się 23 kwietnia 2025 r .
Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć- to piękne słowa dwukrotnej zdobywczyni Nagrody Nobla! Mowa oczywiście o Marii Skłodowskiej-Curie. Czytając książkę J. Grodek poznaliśmy historię bystrej dziewczynki, która bardzo chciała się uczyć, a poświęcając swoje dorosłe życie i zdrowie dokonała wielkiego odkrycia, które do dziś jest wykorzystywane w medycynie. Ta inspirująca lektura zmotywowała nas do odkrywania świata, zdobywania o nim wiedzy oraz realizacji własnych marzeń!
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku. Klasa pierwsza w roku szkolnym wzięła udział w w/w projekcie. Na zakończenie zajęć uczniowie rozwiązali test o bezpieczeństwie, któy poszedł im doskonale!
21 marca odbyło się spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich z Książnic w ramach pierwszego dnia wiosny.
Tematem spotkania było omówienie zaginionych, zapomnianych zawodów wykonywanych na tym terenie takich jak: kołodziej, powroźnik, druciarz czy zdun. Panie zaprezentowały stare narzędzia i przedmioty codziennego użytku - plecione koszyko, sita, stare zegary itp.
Opowiedziały również o ziołolecznictwie, stawianiu baniek czy pierwszych zastrzykach. Zaprezentowano skubanie pierza, szycie starą maszyną krawiecką, pokazano haftowane stare obrusy, poduszki.
Na koniec przygotowano krzyżówkę podsumowującą z nagrodami oraz dzeici zostały poczęstowane ciasem i kompotem.
Od 3 marca w naszej szkole rozpocznie się rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz klasy I na rok szkolny 2025/2026.
Kryteria i dokumenty znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce rekrutacja:
https://spksiaznice.edupage.org/text9/
Już niebawem poinformujemy o terminie dnia otwartego.
ZAPRASZAMY!
20 marca od rana trwały w klasie 1 i 2 przygotowania do powitania wiosny. Na szkolnym parkingu wymalowaliśmy wiosenne graffiti. Potem wybraliśmy się na pierwszy wiosenny spacer po okolicy. Zobaczyliśmy, że drzewa mają już pąki liściowe, a w przydomowych ogródkach kwitną krokusy i żonkile. Pogoda była wiosenna- świeciło słońce, a ptaki pięknie śpiewały. Informujemy! Wiosna już przyszła!!!
Zapraszam wszystkich uczniów klas I-III oraz IV-VIII do udziału w Szkolnym Turnieju Pięknego Czytania.
Ø Konkurs odbędzie się 10 kwietnia na sali widowiskowej naszej szkoły.
Ø Spośród uczestników konkursu zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy będą reprezentować naszą szkołę w Gminnym Turnieju Pięknego Czytania organizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Gdowie. Dla uczniów klas I-III przewidziany jest tylko etap szkolny.
Oceniane będą:
Ø - płynność czytania
Ø - interpretacja tekstu
Ø - ogólne wrażenie artystyczne
Zasady konkursu:
Uczestnicy czytają dwa teksty:
Ø - wybrany przez siebie i przygotowany wcześniej w domu
Ø - obowiązkowy, wybrany przez bibliotekarza szkoły, dostarczony uczestnikom w dniu konkursu
Konkurs odbywać się będzie w trzech kategoriach:
Ø klasy I-III (tylko etap szkolny)
Ø klasy IV-VI (awans do etapu gminnego)
Ø klasy VII-VIII (awans do etapu gminnego)
Na zgłoszenia czekam do 31 marca!
Nagroda główna za zajęcie I miejsca w każdej kategorii to Voucher do Empiku na kwotę 50 zł, dla każdego uczestnika nagroda pocieszenia ufundowana przez Radę Rodziców.
Zachęcam do udziału w konkursie!!!
Anna Szostak
Wójt Gminy Gdów wraz z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej zapraszają wszystkich rodziców na spotkanie w ramach działań profilaktycznych na rzecz zapobiegania depresji i samobójstwom wśród dzieci i młodzieży. Tematami poruszanymi na spotkaniu będą:
-Potrzeby rodzica - potrzeby dziecka. -Dobra rozmowa z dzieckiem - jak ją osiągnąć? -Jak zapobiegać depresji i myślom samobójczym? -Jak pomóc kiedy myśli i depresja się pojawią?
Spotkanie poprowadzi pedagog i interwent kryzysowy- Pani Marta Tylko.
Spotkanie odbędzie się 01.04.2025 r. od 18:00 do 20:00 w Centrum Kultury w Gdowie
ul. Krakowska 22
Serdecznie Zapraszamy!
W akcji uczestniczyły wszystkie klasy od oddziału przedszkolnego do klasy VIII. Zebrane pieniądze zostały policzone i przeliczone na jednego ucznia w klasie. Wyniki są następujące:
1. Klasa IV
2. Klasa III
3. Klasa V
Wszystkim dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.
W lutym został ogłoszony konkurs dla miłośników czytania książek. Zadanie było proste i nie wymagało dużego zaangażowania od uczniów. Wystarczyło odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego lubisz czytać książki?
Okazuje się, że pomimo iż uczniowie ciągle narzekają na czytanie, wśród naszych wychowanków są też tacy, którzy cenią sobie czytanie książek.
Kacper z klasy V lubi czytać książki przygodowe, dzięki którym poznaje różne regiony świata i może sobie wyobrazić piękne miejsca, do których chciałby pojechać.
Dla Liliany z klasy 3 książki to inny świat, pełen przygód, który jest zdecydowanie lepszy od telefonu komórkowego.
Gabrysia z klasy VIII lubi czytać, bo jej zdaniem książki wzbogacają życie i poszerzają horyzonty.
Julka z klasy VII razem z bohaterami przeżywa wszystkie rozterki i przygody. Dzięki czytaniu doświadcza wielu emocji zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych.
Amelka z klasy VII podczas czytania nie tylko poznaje fikcyjne historie, ale również tworzy swoje własne.
Kornelka z klasy V lubi czytać książki, bo czas z książką to chwila tylko dla niej, kiedy bierze do ręki książkę to przenosi się w świat bohaterów, w którym chciałaby pozostać.
Każdy ma swoje powody, żeby czytać, ważne żeby z czytania czerpać radość i satysfakcję!
Gratuluję wszystkim nagrodzonym: Kacprze, Lilianko, Gabrysiu, Julko, Amelko, Kornelko – wasze wymarzone książki, wkrótce do Was trafią!
13 marca uczniowie klasy IV i V udali się do Teatru Groteska na przedstawienie 12 prac Heraklesa. Wzięli również udział w warsztatach podczas których poznali tajniki sztuki aktorskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z zarządzieniem nr 20 Wójta Gminy Gdów w sprawie ustalenia regulaminu organizacji dyżuru wakacyjnego w roku szkolnym 2024/2025 w przedszkolach i oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych, których organem prowadzącym jest Gmina Gdów.
Dzień Gramatyki został ustanowiony w 2008 roku i jest corocznie obchodzony 4 marca w Stanach Zjednoczonych. Święto szybko jednak rozprzestrzeniło się na inne kraje. Dzień ten ma przypominać nam o gramatyce języka ojczystego – jej pięknie, a przede wszystkim znaczeniu we właściwym porozumiewaniu się i skutecznej komunikacji.
W ramach obchodów Dnia Gramatyki w naszej szkole w dniach od 4-8 marca odbywały się zajęcia, których celem było odczarowanie lekcji gramatyki. Uczniowie klasy VII wzięli udział w projekcie EDUKREATYWNE - Tydzień z Gramatyką.
Pierwszego dnia stworzyliśmy gramatyczną gazetkę, która przez będzie przypominać nam najważniejsze zagadnienia! Drugiego dnia zamieniliśmy naukę w gramatyczną zabawę, która angażowała uczniów i pozwoliła im w praktyczny sposób uporządkować wiedzę o częściach mowy.
3 dnia uczniowie stanęli przed wyzwaniem – ich zadaniem było zdobycie jak największej liczby punktów na stacjach zadaniowych. To świetny sposób na powtórzenie i utrwalenie wiedzy, a także okazja do współpracy i zdrowej rywalizacji.
Ostatniego dnia rozgrywaliśmy emocjonującą grę Koło fortuny, która sprawdziła znajomość części mowy i pojęć gramatycznych. Utrwalaliśmy wiedzę w sposób pełen emocji i rywalizacji. Rozgrywka okazała się idealną propozycją na angażującą i pełną energii lekcję – uczyliśmy się przez zabawę, a szybkie tempo sprawiło, że każdy chciał spróbować swoich sił.
Podróż z lekturą Afryka Kazika zainspirowała klasę 3 do przeżycia niesamowitych wrażeń i spotkań z mieszkańcami Afryki. Była to pasjonująca wyprawa w przeszłość bez elektroniki, bez pośpiechu, ale z prostymi przyjemnościami: afrykańskimi tańcami, napełnieniem brzucha ciekawą tradycyjną zupą. Przygody głównego bohatera pokazały nam, że optymizm i wiara w siebie ale też innych ludzi, może zdziałać cuda. Każdy powinien realizować swoje marzenia.