4 marca w Centrum Kultury w Gdowie odbył się etap gminny 70. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Naszą szkołę reprezentowała Gabriela Kwinta, uczennica klasy VIII, która zajęła II miejsce.
Gratulujemy Gabrysi i życzymy dalszych sukcesów!
27 lutego uczniowie klasy VII i VIII udali się do Teatru Groteska na sztukę Skąpiec w reżyserii Włodzimierza Nurkowskiego. Przed spektaklem uczniowie udali się na trzecie piętro Teatru Groteska, gdzie znajduje się wystawa pt. „Sekrety Sceny”, na której zgromadzono maski i lalki teatralne. Podczas zajęć prowadzonych przez jedną z aktorek teatru dowiedzieli się skąd się wziął teatr lalkowy, jak się rozwijał, jak tworzy się spektakle teatru formy, z czego wykonane są lalki.
28 lutego 2025r. w naszej szkole odbył się WIOSENNY PRZEGLĄD RECYTATORSKI dla klas I-III. Gratulujemy uczestnikom odwagi i pięknych recytacji wierszy Jana Brzechwy, Marii Konopnickiej, Juliana Tuwima i Ludwika Jerzego Kerna.
Zapraszamy na Dzień otwraty w naszej szkole ! Już w najbliższy poniedziałek 10 marca w godzinach 9:55-11:30.
27 lutego uczniowie klasy 5 i 6 uczestniczyli w warsztatch kulinarnych zorganizowanych w ramach matematycznego projektu "Z geometrią na wsi" - projekt mBanku.
Uczniowie przygotowali pizze według własnego projektu, zwracając uwagę na geometryczne dekoracje swoich dzieł:)
Bardzo dziękujemy Pani Kasi Kwiatek przewodniczącej KGW w Ksiąznicach za poprowadzenie warsztatów oraz cenne wskazówki dotyczące przygotowania najlepszego ciasta na pizzę:)
Było wesoło, kolorowo i pysznie!
4 marca obchodzimy Dzień Gramatyki. Z tej okazji w tym roku nasza szkoła zgłosiła się do projektu TYDZIEŃ GRAMATYKI Z EDUKREATYWNE.
W ramach obchodów, przez 5 dni, uczniowie klasy VII będą wykonywać zadania, których celem będzie nie tylko powtórzenie i utrwalenie wiadomości, ale również próba odczarowania lekcji gramatyki, która nie zawsze musi być nudna. Na każdy dzień dla siódmoklasistów przygotowane są kreatywne zadania do wykonania.
Projekt będzie realizowany w dniach 3-7 marca.
18 lutego w Szkole Podstawowej nr 1 im. Kazimierza Wielkiego w Wieliczce odbył się V Powiatowy Konkurs Ortograficzny, w którym naszą szkołę reprezentowała Gabriela Kwinta, uczennica klasy VIII. W konkursie wzięło udział 19 szkół z powiatu wielickiego. Nasza reprezentantka uzyskała bardzo dobre wyniki, co pozwoliło jej zająć V miejsce.
Gratulujemy Gabrysi i życzymy kolejnych sukcesów!
V Powiatowy Konkurs Ortograficzny – wyniki:
https://sp1.wieliczka.eu/v-powiatowy-konkurs-ortograficzny-wyniki/
Nasza szkoła przystąpiła do porgramu Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod nazwą "Klikam z głową".
Nasi uczniowie uczestniczą w webinariach poświęconych tematyce bezpieczeństwa w internecie:
- Ochrona danych i wizerunku w sieci
- Loguj się bezpiecznie
- Manipulacja w mediach społecznościowych
Webinary prowadzone są przez ekspertów UKE, na co dzień tworzących i realizujących kampanie kierowane m.in. do dzieci i młodzieży oraz dorosłych, ukierunkowane na zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem.
13 lutego w naszej szkole pod przewodnictwem Pan Jarosława Mularza odbył się szkolny turniej w badmintona.
Zwycięzcami zostali Magdalena Wiśniowka z klasy VIII oraz Damian Wekwerth z klasy VI.
Serdecznie gratulujemy !
Wyniki dziewcząt:
1. Magdalena Wiśniowska
2. Gabriela Kwinta
3. Julia Kaczmarczyk
4. Julai Długosz
5. Łucja Smaga
6. Dominika Smaga
7. Lena Kural
8. Julia Lech
9-12. Nadia Chwastek, Daria Bochus, Natalia Substelna, Alicja Szostak
13-14. Zofia Długosz, Aleksandra Substelna
Wyniki chłopców:
1. Damian Wekwerth
2. Filip Kilijański
3. Jan Seweryn
4. Michał Puchal
5. Marcin Mętel
6. Nikodem Sonik
7. Norbert Król
8. Jan Szostak
9-12. Cyprian Kwinta, Miłosz Lemiowski, Olivier Chwastek, Piotr Ponisz
13-14. Maksymilian Pączek, Dawid Szewczyk
Dzień Babci i Dziadka to znakomita okazja, by przypomnieć sobie o osobach, którym często zawdzięczamy większość rozkoszy dzieciństwa. U babci zawsze jest przyjemnie, ciepło i miło. Z dziadziem można porozmawiać o dawnych czasach czy też pomajsterkować. Te osoby, często są naszymi przewodnikami życiowymi i skarbnicą wiedzy, z której czerpiemy przez całe życie. Rzadko kiedy krytykują, a często ,,przymykają oko” na nasze wybryki. Nikt nie ma tyle zrozumienia i cierpliwości dla dużych i małych problemów, co babcia i dziadek. Wnuki to czują i wiedzą, dlatego zaprosiły ich do szkoły, żeby podziękować za wszystko i wyrazić swoją miłość. Uczniowie klas 1- 3 oraz przedszkolaki pod okiem swoich pedagogów, stanęli na wysokości zadania, prezentując bogaty program artystyczny. Mali artyści z przejęciem, ale i z uśmiechem na ustach prezentowali swoje umiejętności aktorskie, wokalne, taneczne i akrobatyczne. Udekorowana sala widowiskowa, przygotowane stroje, maski karnawałowe, zaprezentowane przedstawienie sprawiły, że goście poczuli magię przygotowań do balu karnawałowego w którym mogli aktywnie uczestniczyć. Występy wnucząt dały dziadkom wiele radości i uśmiechu na twarzy. Swoimi popisami cyrkowymi zaskarbiły sobie serca zacnych gości, którzy w podzięce nie szczędzili gorących braw. Wnuczęta w ten sposób odwdzięczyły się babciom i dziadkom za ich cierpliwość, wyrozumiałość, dobroć, miłość i codzienny trud w wychowaniu oraz ciepło domowego ogniska.
Życzenia dla Kochanych Babć i Dziadków popłynęły także od Dyrektora,wicewótja G. Piętaka. Wspaniały, słodki poczęstunek przygotowali niezawodni rodzice uczniów.
Co jest w powietrzu?
Uczniowie klas 1-3 mieli możliwość wzięcia udziału w fascynującej lekcji przyrody w Laboratorium Reakcji, które znajduje się w nowoczesnym Centrum Naukowym w Krakowie. Lekcja o powietrzu stała się niezwykłym przeżyciem. Uczniowie poznali składniki powietrza w zupełnie nowej odsłonie. Pod okiem doświadczonych edukatorów, którzy czuwali nad bezpieczeństwem przeprowadzanych doświadczeń każdy mógł poczuć się jak szalony naukowiec. Samodzielne wykonywane eksperymenty były niesamowitą i fascynującą przygodą. Dodawały naukowej zabawie dreszczyku emocji oraz niemałej dawki adrenaliny.
v WIZYTA W TEATRZE GROTESKA- PRZYGODY DETEKTYWA POZYTYWKI
Detektyw Pozytywka jest przede wszystkim przedstawieniem o magii dzieciństwa, gdzie nawet najdrobniejsze rzeczy mogą urastać do rozmiarów problemu najwyższej wagi. To także ważna lekcja dla dorosłych, by nie bagatelizować spraw trapiących najmłodszych, ale znaleźć w sobie tyle pokładów energii, by w sposób ciekawy, a zarazem prosty, objaśniać jak działa świat. Niby dziecinnie proste, ale tak się nam tylko wydaje.
Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem śledzili losy bohaterów związanych z agencją detektywistyczną Różowe okulary, a w szczególności Detektywa Pozytywkę i jego talent do rozwiązywania zagadek. Aktorzy utrzymywali kontakt z publicznością, co szczególnie podobało się widzom, bo mogli żywo reagować na wydarzenia ze sceny. Ciekawa także była sceneria oraz kostiumy aktorów. Uśmiech oraz gromkie brawa po spektaklu były z pewnością dowodem, że sztuka podobała się .
Drodzy Uczniowie! Zapraszam Was do udziału w konkursie organizowanym przez bibliotekę szkolną Czytanie nie jest nudne.
Żeby wziąć udział w konkursie wystarczy odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego lubisz czytać książki? W swojej wypowiedzi napisz o jakiej książce marzysz, podaj konkretny tytuł i autora.
Najciekawsze wypowiedzi zostaną nagrodzone książką o której marzysz:) !
Konkurs przeznaczony jest dla WSZYSTKICH uczniów naszej szkoły.
Na Wasze wypowiedzi czekam do 28 lutego 2025 r.
Zachęcam Anna Szostak - bibliotekarz
Lekcja języka polskiego nie musi być nudna. Przekonali się o tym uczniowie klasy V, którzy na zakończenie działu Dziedzictwo antyczne przygotowali Ucztę na Olimpię, na którą zostali zaproszeni poznani bogowie greccy oraz herosi, tytani i pozostali bohaterowie poznanych mitów greckich. Lekcja poprzedzona była przygotowaniem specjalnych zaproszeń przez uczniów, następnie każdy miał za zadanie zaprezentować wylosowaną przez siebie postać w formie ciekawej zagadki lub opowieści. Całość dopełniły własnoręcznie wykonane stroje i atrybuty, które wprowadziły uczestników uczty we wspaniałą atmosferę.
Podczas lekcji uczniowie zapomnieli o ławach, zeszytach i książkach. Kosztując przyniesione specjalnie na ucztę nektar i ambrozję, wykazywali się wiedzą o mitach greckich. Swoją wiedzę prezentowali rozwiązując zawikłaną zagadkę kradzieży na Olimpie. Żeby znaleźć winowajcę zamieszania musieli wykazać się wiedzą z mitologii. Oczywiście uczniowie celująco rozwiązali zagadki i znaleźli sprawcę zamieszania, którym okazał się Cerber.
Było pysznie, aktywnie oraz efektywnie.
6 stycznia odbył się 33. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, w którym nasza Szkoła wzięła czynny udział.Łączna kwota, którą zebraliśmy wspólnie do puszki stacjonarnej to 5 439,55zł. Nasza wolontariuszka Dominika wraz z wolontariuszami Filipem i Karolem zebrali 2 285,02zł, kwestując przy kościele w Łężkowicach. W sumie społeczność z Książnic zebrała 7 724,57 zł.
Sedecznie zapraszamy do udziału w wojewódzkim konkursie artystycznym- regulamin konkursu znajduje się w załączniku.