W dniu 4 kwietnia 2023 r. uczniowie klas IV-VI, w ramach realizacji zagadnień edukacji teatralnej, wyjechali do Teatru Groteska na spektakl pt. Dwanaście prac Heraklesa.
Z zapartym tchem oglądali dzieje greckiego bohatera Heraklesa opowiedziane za pomocą atrakcyjnego języka teatru formy. Herakles jest symbolem człowieka pracowitego, ale porywczego, cierpiącego przez własne występki, za które musi odpokutować, wykonując dwanaście nadludzkich prac. Autorzy przedstawienia oparli się na wersji mitu Jana Parandowskiego, wzbogaconej o obecność – niczym w średniowiecznym moralitecie – dwóch figur Cnoty (rozumianej jak dążenie do równowagi i moralności) i Rozkoszy (rozumianej jako folgowanie własnym zachciankom i instynktom), pomiędzy którymi rozdarty był bohater. Spektakl rozgrywał się w czterech planach. Zobaczyliśmy aktorów w żywym planie, aktorów w maskach, lalki i teatr cieni. Oprawa plastyczna przedstawienia nawiązywała do sztuki greckiej, w tym malarstwa wazowego. Muzyka była inspirowana tradycją starogrecką i grecką muzyką współczesną.
Pobyt w teatrze to spotkanie z żywym słowem, to okazja do przeżywania historii bohaterów, obserwowania gry aktorskiej, a także sposób przeniesienia się w czasy odległe i zupełnie nieznane współczesnym widzom.
Naszym uczniom spektakl bardzo się podobał. Wszystkim dostarczył niezapomnianych emocji i wzruszeń.
3 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Większość uczniów i nauczycieli w tym dniu założyli ubrania w kolorze niebieskim. Mieliśmy ze sobą również symboliczne niebieskie, papierowe serca. Przesłaniem tego dnia było podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat autyzmu. W tematykę tego dnia wprowadził nas występ klasy 8. Uczniowie pokazali nam jak mogą funkcjonować i odbierać świat osoby ze spektrum autyzmu. Aby przybliżyć wszystkim zachowanie i sposób patrzenia na świat osób z autyzmem obejrzeliśmy krótki filmik w którym mogliśmy zobaczyć z jakimi trudnościami w życiu codziennym borykają się takie osoby. Na koniec wszyscy uczniowie na znak swojej solidarności ustawili się w kształt serca. Wspólnie daliśmy znak społeczeństwu, że rozumiemy, akceptujemy i jednoczymy się. Uczniowie już wiedzą czym jest autyzm i w jaki sposób można pomóc. Razem możemy więcej !
Bardzo dziękujemy Panu Jarosławowi Gałeckiemu za piękne zdjęcia i filmik.
W piątek, 31 marca w sali widowiskowej Centrum Kultury w Gdowie odbyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród w XVI Konkursie Wielkanocnym na najpiękniejszą: pisankę tradycyjną, kartkę świąteczną, palmę wielkanocną, a także (po raz pierwszy) najpiękniejszy recyklingowy stroik wielkanocny.
Krzysztof Zielnik oraz Dominika Smaga zdobyli wyróżnienia w kategorii kartka wielkanocna. Serdecznie gratulujemy!
29 marca 2023 r. w naszej szkole odbył się szkolny etap Konkursu Matematycznego RACHMISTRZ. Konkurs składa się z trzech etapów: I etap – szkolny, II etap – gminny, III etap – powiatowy.
W etapie szkolnym zmierzyli się chętni uczniowie z klas IV-VIII.
Klasa IV: Nikodem Sonik, Piotr Ponisz, Damian Wekwerth, Oliwier Topka, Norbert Król;
Klasa V: Antoni Seweryn, Amelia Boguta, Julia Długosz;
Klasa VI: Filip Kilijański, Adrian Topka;
Klasa VII: Szczepan Woźnica, Mikołaj Więcław, Kacper Ryba, Lena Kilijańska;
Klasa VIII: Weronika Pieprzyca, Karolina Długosz, Kacper Bieniek, Fabian Mularz, Natalia Antkiewicz.
Z wielką radością informujemy, że do etapu gminnego konkursu zakwalifikowali się:
Amelia Boguta z klasy V
Filip Kilijański z klasy VI
Kacper Ryba z klasy VII
Serdecznie gratulujemy i życzymy powodzenia na kolejnym etapie zmagań,
który odbędzie się 26 kwietnia 2023 r.
1 kwietnia uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Wiosennym sprzątaniu zorganizowanym przez Pan Sołtysa Książnic, Referat Rolnictwa, Leśnictwa i Ochorny Środowiska Gminy Gdów, KGW w Książnicach, OSP w Książnicach oraz Stowarzyszenie Książnice nad Rabą.
Nasi podopieczni dali piękny przykład dzieciom, młodzieży, a przede wszystkim dorosłym jak warto dbać o miejsce w którym mieszkamy, uczymy się i dorastamy.
Uczniowie, którzy wsparli akcję to: Aleksandra Substelna, Maskymilian Pączek, Norbert Rajca, Dawid Rajca, Jan Szostak, Alicja Szostak, Kornelia Radulska-Rzeszot, Natalia Substelna.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wzorową postawę!
Fot. Stołectwo Książnice
Uczniowie klasy 4 spędzili, długo wyczekiwaną, noc w szkole (31 marca- 1 kwietnia).
Spotkanie rozpoczęło się o 19.30. Uczniowie zajęli swoje miejsca na materacach, rozpakowali śpiwory i udali się na salę gimnastyczną, aby zagrać w „zbijanego” ze swoją wychowawczynią. Po zabawie na sali, czekała już pizza przywieziona przez rodziców. Po krótkim odpoczynku, nadszedł czas na zabawę w chowanego. W całej szkole zgasło światło, a uczniowie podzieleni na dwie grupy (szukających i chowających się), przy świetle latarek, walcząc z czasem, próbowali odszukać swoich kolegów, ukrytych w różnych zakamarkach szkoły. Po tej wyczerpującej zabawie, przyszedł czas na wysiłek umysłowy. Uczniowie podzieleni na 3 grupy, rozwiązując zagadki, szukali kodu do sejfu, w którym czekała niespodzianka dla każdego uczestnika. Obejrzenie filmu było wyczekiwanym odpoczynkiem. Po nim nastąpił ostatni punkt programu – losowanie wyzwań. Każdy otrzymał do wykonania zadanie. Niektóre z pewnością zapadną na dłużej w pamięci uczniów:)
Nadszedł czas na ciszę nocną, jednak niewielu uczniom udało się zasnąć. Rano, zmęczeni, ale bardzo zadowoleni, uczniowie udali się do swoich domów na prawdziwy odpoczynek:)
Sołtys Książnic we współpracy z Referatem Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Gminy Gdów, KGW w Książnicach, OSP w Książnicach, Stowarzyszenie Książnice nad Rabą zaprasza na
WIOSENNE PORZĄDKI W KSIĄŻNICACH
Akcja odbędzie się 1 kwietnia (sobota).Start o godzinie 10:00 pod szkołą.ZAPRASZAMY!
Przedstawiamy ofertę kolonii dla dzieci ubezpieczonych w KRUS (przy wykorzystaniu bonu turystycznego do końca marca 2023 roku).
21 marca świętowaliśmy w naszej szkole Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji Samorząd Uczniowski zorganizował apel podczas, którego odbył się quiz wiedzy o wiośnie i szkole. Jako pierwsi swoją wiedzę mieli okazje sprawdzić uczniowie klas 0-III. Pytania okazały się nie lada wyzwaniem.
Najlepiej poradziła sobie z nimi klasa II , która zajęła pierwsze miejsce. Następnie odbył się quiz dla uczniów klas IV-VIII. Rywalizacja była zacięta i ostatecznie po dogrywce zwyciężyła klasa VI. W dalszej części apelu odbył się pokaz mody wiosennej i szalonych fryzur oraz prezentacja nosideł, które w tym dniu zastąpiły plecaki. Jak się okazało pomysłowość i kreatywność uczniów w przygotowaniu wiosennych przebrań oraz alternatywnych„tornistrów” nie zna granic. Wszyscy uczestnicy pokazu mody otrzymali drobny upominek, a zwycięzcy quizów nagrody ufundowane przez Samorząd Uczniowski.
Wiosna zawitała w progi naszej szkoły, a wraz z nią dłuższe i cieplejsze dni, które pozwolą nam spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu.
21 marca to wyjątkowy i kolorowy dzień. Jest to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale także Światowy Dzień Zespołu Downa. Nieprzypadkowo ten dzień obchodzimy 21 marca. Osoby z zespołem Downa w 21 parze chromosomów zamiast dwóch, mają trzy chromosomy. Stąd ich wyjątkowość i niepowtarzalność. Na znak integracji z tymi osobami 21 marca zakładamy dwie kolorowe skarpetki – nie do pary. Głównym celem tego dnia jest zwiększenie społecznej świadomości dotyczącej życia i funkcjonowania osób z Zespołem Downa. Serdecznie zachęcamy uczniów i nauczycieli naszej szkoły do założenia tego dnia skarpetek „nie do pary” - jako symbol radości, tolerancji i solidarności. Wszystkim świętującym w tym dniu życzymy, aby byli otoczeni miłością i życzliwością każdego dnia.
Od 1 marca 2023 do 21 MARCA 2023 będzie trwała rekrutacja do oddziału przedszkolnego oraz I klasy.
Wszelkie informacje znajdą Państwo w zakładce rekrutacja 2023/2024.
Uczniowie klas 4-7 podczas lekcji plastyki zapoznali się z techniką malowania na tkaninach. W ramach lekcji uczniowie mieli możliwość ozdobienia i pomalowania własnej Eko-torby. Do dyspozycji dzieci były bawełniane torby, konturówki i pastele do tkanin. Każda torba wykonana została według indywidualnego pomysłu ucznia i na pewno będzie wykorzystywana podczas codziennych zakupów. Dzięki zajęciom uczniowie dowiedzieli się w jaki bezpośredni sposób mogą wpłynąć na ochronę środowiska naturalnego.
Młodsi uczniowie naszej szkoły wykorzystali długopisy 3D na lekcji do rozwijania swojej kreatywności i stworzyli Układ Słoneczny. Praca z długopisami była dla nich prawdziwą przyjemnością i motywowała ich do realizacji własnych pomysłów, ale uczyła także cierpliwości, wytrwałości i dokładności. Dzięki nowym bodźcom, które dostarczają długopisy 3D nauka jest o wiele przyjemniejsza.
Dnia 14.03.2023 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielem oddziału regionalnego KRUS z Krakowa. Pan poinformował dzieci i młodzież o tematyce XIII Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego dla dzieci – „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Celem konkursu jest promowanie właściwych, pozytywnych zachowań w kontakcie ze substancjami szkodliwymi. (np. środkami ochrony roślin, nawozami, paliwami itp.).
Zapoznano uczniów z regulaminem, warunkami uczestnictwa i kryteriami oceny prac konkursowych dla grup- 0-III, IV-VIII.
Na koniec obejrzeliśmy filmy dotyczące bezpiecznego stosowania środków ochrony roślin oraz otrzymaliśmy kalendarze.
Drodzy Uczniowie! Pierwszy dzień wiosny już tuż tuż! Zachęcamy Was do udziału w akcjach przygotowanych przez Samorząd Uczniowski.
Dzień bez plecaka Zamień tradycyjny plecak na inne nosidło, do którego spakujesz swoje książki i przybory. Rusz głową …… tu wyobraźnia nie zna granic!
Pokaz mody wiosennej i szalonych fryzur Przygotuj kreację wiosenną według własnego pomysłu. Zaprezentuj swój strój na wybiegu i poczuj się jak prawdziwa gwiazda.
Quiz wiedzy o szkole i wiośnie Jak dobrze znasz swoją szkołę? Tego dnia będziesz mógł sprawdzić swoją wiedzę. Bądź przygotowany na każde pytanie i nie licz na ściąganie.
Dzień kolorowej skarpetki 21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny. Tego dnia świętujemy też Światowy Dzień Zespołu Downa. Załóż skarpetki nie do pary i w ten sposób okaż symboliczne wsparcie osobom z zespołem Downa.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie na pisankę tracycyjną, kartkę świąteczną, palmę wielkanocną oraz recyklingowy stroik. Prace konkursowe można skłać u p. Beaty Paluch do 25 marca 2023r. Regulamin i szczegóły konkursu:
Druga wycieczka na narty Tylicz Ski.W dniu 10.03 (piatek) uczniowie naszej szkoły brali udział w wycieczce na narty. Wśród uczestników uczestników wycieczki znaleźli się uczniowie już jeżdżący na nartach jak i ci którzy dopiero zaczynali swoją przygodę z narciarstwem.Bardzo cieszy fakt że wszyscy uczniowie którzy w tym roku chcieli nauczyć się jeździć na nartach wrócli z wycieczki już jako narciarze poznając technikę samodzielnego zjazdu, skrętu, chamowania jak również korzystania z wyciągu orczykowego.Pogoda iście alpejśka gwarantowała świetną zabawę. Wszyscy uczniowie na koniec wycieczki otrzymali słodką niespodziankę.