Dzięki naszemu Panu Marku - konserwatorowi naszej szkoły udało się ukończyć pierwszy etap renowacji szatni oddziału przedszkolnego. W ramach małego remontu zostały pomalowane ściany, schody oraz została położona nowa nawierzchnia.
W konkursie ogłoszonym przez Samorząd Uczniowski na najdłuższą brodę świetego Mikołaja pierwsze miejsce zajął oddział przedszkolny wykonują brodę o długości 44 m. Klasy I, II, III, IV, V i VIII otrzymały nagrody pocieszenia w postaci bonu na pizzę. Wszystkie nagrody zostały sfinansowane z dochodu kiermaszu świątecznego. Dziękujemy Radzie Rodziców za wspaniałe pyszności, wszystkim uczniom, którzy wykonali ozdoby oraz wszystkim kupującym.
opiekunowie SU
Beata Paluch i Magdalena Burdzińska
W czwartek 22 grudnia odbyła się wspólna wigilia w naszej szkole. Wigilię poprzedziły jasełka przygotowanę przez Panią Anie Szostak oraz ogłoszono wyniki konkursu prowadzonego przez samorząd uczniowski na nadłuższą brodę świętego Mikołąja - wygrał oddział przedszkolny !
Składamy serdecznie podziękowania Radzie Rodziców za przygotowanie wigilii.
Wszystkich uczniom, nauczycielom, obsłudzę, rodzicom życzymy Wesołych Świąt.
Konkurs czytelniczy "Książki czytamy, naklejki zbieramy, nagrody odbieramy! " organizowany przez bibliotekę szkolną trwa przez cały rok. Kolejni zdobywcy nagród to Kacper Martyka i Alan Chwastek, uczniowie klasy 3. Gratulujemy! Zachęcamy nadal wszystkich uczniów klas I-IV do wypożyczania i czytania książek.
Dnia 19 grudnia uczniów naszej szkoły odwiedziła policjantka z Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce. Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz w szkole. Pani Policjantka podkreśliła ważną rolę elementów odblaskowych, które każdy uczeń powinien posiadać. Uczniowie starszych klas zostali również zapoznani z konsekwencjami jakie mogą ponieść osoby nieletnie podczas popełniania czynów zabronionych. Na zakończenie spotkania uczniowie zadawali pytania oraz dzielili się swoimi spostrzeżeniami.
Nasza szkoła przystąpiła do projektu ŚWIAT KARPAT, które koordynowane jest przez Stowarzyszenie Ekopsychologia. Celem jest edukacja społeczności lokalnej w zakresie ekosystemów, gatunków i siedlisk, objętych ochroną na obszarze Karpat. Pobliskie nam góry to przecież zapierające dech w piersiach krajobrazy. To przenikające się kultury, zaklęte w muzyce, obrzędach, tańcu i architekturze. Karpaty to siła ludzkich rąk, charakteru oraz przywiązanie do ziemi. Karpaty to tysiące gatunków roślin i zwierząt, które budzą zachwyt, a niektóre z nich są obecne tylko w tym regionie.
Nasze działania w projekcie będą polegały na realizacji treści zawartych w wydanym specjalnie dla tego projektu podręczniku „ Świat Karpat.” Podręcznik zawiera wiadomości merytoryczne, scenariusze i karty pracy, które będą wykorzystywane na różnych lekcjach.
Kluczowa w realizacji tego projektu jest chęć poznania i zrozumienia otaczającej nas przyrody, a przede wszystkim zasad funkcjonowania i siły oddziaływania jej składników na nasze zdrowie oraz jakość naszego życia. Istotne, by zdawać sobie sprawę, że różnorodność biologiczna i krajobrazowa jest czymś, co chronimy bądź nie, podejmując codzienne decyzje dotyczące np.: wyboru środka transportu w drodze do pracy, sposobów spędzania wolnego czasu, kupowanych produktów spożywczych lub sadzonych w ogrodzie roślin.
Co więcej, należy sobie uświadomić, iż nasze wybory mają znaczący wpływ na życie i zdrowie innych ludzi. Ważne, byśmy potrafili właściwie oszacować zyski i koszty wynikające z podjętych decyzji, wliczając w nie również zyski i koszty ponoszone przez społeczeństwo oraz środowisko naturalne.
Projekt „Świat Karpat” jest realizowany od 1.01.2022 – 31.03.2024 ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 w ramach programu: „Środowisko, Energia i Zmiany klimatu”. W projekcie tym biorą udział szkoły z terenu gminy Gdów. Szkolenie z projektu odbyło się w Ochotnicy Dolnej, gdzie nauczyciele zostali zapoznani z tematyką zawartą w podręczniku ŚWIAT KARPAT.
W weekend strażacy z OSP Książnice odśnieżyli dach naszej szkoły. W imieniu wszystkich uczniów, nauczycieli, obsługi oraz Pana dyrektora składamy podziękowania za pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa.
W ostatnich dniach w naszej szkole mocno zaczęliśmy wykorzystywać drukarkę 3D otrzymaną z projektu Laboratoria Przyszłości jako fabrykę ciekawych rekwizytów. Dzięki drukarce usprawniamy proces kształcenia i wykorzystujemy nowe możliwości technologiczne. Uczniowie mają możliwość bezpiecznego śledzenia proces wydruku i oglądnięcia efektu końcowego. Wydrukowane modele z pewnością podziałają na wyobraźnię uczniów i pomogą im w przyswojeniu wymaganej wiedzy.
W tym tygodniu końca dobiegły zajęcia z Terapi Ręki dla uczniów klasy 1. Podczas zajęć małe rączki ćwiczyły motorykę małą, sprawność grafomotoryczną oraz koordynację wzrokowo - ruchową. Poprzez różnorodne ćwiczenia i gry pierwszoklasiści kształtowali także prawidłowy chwyt narzędzia pisarskiego oraz poprawę zdolności manipulacyjnych.
Na ostatnich zajęciach dodatkowych z j.angielskiego uczniowie klasy 5 wykonali tradycyjne Christmas crackers. Wszyscy chętnie wycinali, kleili, pakowali, zawijali, a na końcu zawiązywali, żeby tuż przed Świętami Bożego Narodzenia obdarować się tymi wspaniałymi pakunkami.Christmas cracker to kartonowa rolka zawierająca niespodziankę, zapakowana w kolorowy papier, stanowi tradycyjny element przyjęć i obiadów bożonarodzeniowych w Wielkiej Brytanii.
Święta tuż, tuż… czas na pieczenie pierników.
W dniu 14 grudnia 2022 roku w szkole miało miejsce wielkie pieczenie świątecznych pierników. Pod czujnym okiem mamy Kornelii z kl. III praca szła sprawnie i bez trudu. Uczniowie klasy III wraz z wychowawczynią przygotowali ciasto na pierniki, wałkowali, wycinalia rożne kształty pierniczków foremkami, odliczali czas pieczenia.
Po szkole zaczął unosić się wspaniały zapach pieczonych pierniczków, który wprawił wszystkich w świąteczny nastrój. Gdy pierniczki były już gotowe uczniowie klasy III zaprosili swoich kolegów i koleżanki z kl. I i II do wspólnego dekorowania lukowymi pisakami i barwnymi posypkami. Zabawa była doskonała a pierniczki wyszły przepiękne.
Niestety części pierników nie udało się udekorować, gdyż szybko trafiały do brzuszków największych łakomczuszków.
Bardzo serdecznie dziękujemy Pani Anecie Radulskiej-Rzeszot za zorganizowanie tak wspaniałych warsztatów dla uczniów naszej szkoły. Dziękujemy!
Zakończył się cykl zajeć z "Ortografii na wesoło". Uczniowie klasy IV z dużym zaangażowaniem powtarzali i utrwalali zasady ortograficzne. Z uśmiechem na twarzy kształtowaliśmy spostrzegawczość ortograficzną, a także koncentrację uwagi. Nie brakowało gier zespołowych, ćwiczeń z wykorzystaniem sprzętu multimedialnego a przede wszystkim.. śmiechu !
W Hali sportowej w Gdowie odbyły zawody w piłce koszykowej Igrzysk Młodzieży Szkolnej.
Nasze drużyny dzielnie walczyły zajmując 5 miejsce.
Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców
serdecznie zapraszają na Kiermasz Świąteczny,
który odbędzie się 19, 20, 21 grudnia w budynku szkoły - górny korytarz
(podczas przerw od godziny 8:45 do godziny 11:50)
Będzie możliwość zakupu piękny świątecznych ozdób wykonanych przez uczniów naszej szkoły oraz pysznego domowego ciasta.
Serdecznie zapraszamy
Opiekunowie SU wraz z Radą Rodziców
Klasa 8 na lekcji informatyki miała swoją pierwszą możliwość skorzystania z technologii classVR dzięki prostemu narzędziu – okularom VR.
Ta ekscytująca i wciągająca technologia zapewniła uczniom bogate i niezawodne wrażenia. Taka lekcja jest niewątpliwie bardzo atrakcyjna dla młodego człowieka i bardzo odmienna od wertowania papierowego podręcznika.
6 grudnia zawitał do naszej szkoły Święty Mikołaj, który przeszedł po każdej klasie i rozdawał prezenty naszym uczniom, nauyczielom oraz naszej obsłudzę!
Dzieci mile zaskoczyły Mikołaja, gdyż również mieli dla niego prezent w postaci piosenek i wierszyków.
Dziękujęmy Radzie Rodziców za pomoc Mikołajowi z prezentami. Dzieci były zachwycone.
W ostatnim czasie w naszej szkole odbyło się „Wyzwanie makaronowe”. Celem wyzwania było stworzenie jak najwyższej wieży z makaronu, która utrzyma się w pozycji pionowej przez przynajmniej 10 sekund. Uczniowie mieli do dyspozycji 20 makaronów typu spaghetti, 1 metr sznurka, 1 metr taśmy i piankę która miała utrzymać się na szczycie wieży. Uczniowie z dużym zaangażowaniem wzięli się do pracy, tworząc bardzo kreatywne konstrukcje. 1 miejsce, a co za tym idzie najwyższą wieżę zbudowali uczniowie klasy VII (Kacper Ryba, Mikołaj Więcław) – wieża miała wysokość 66 cm. Drugie miejsce należy do uczniów klasy IV (Krzysztof Zielnik, Damian Wekwerth i Norbert Król) – wieża o wysokości 50 cm. Miejsce trzecie zajęła klasa VIII (Hubert Pilch, Igor Pagacz, Karolina Długosz, Weronika Pieprzyca) – wieża o wysokości 47 cm
Wszystkim uczniom należą się gratulacje – wykazali się dużą kreatywnością !
Piątek 2 grudnia był dniem zupełnie wyjątkowym i szczególnie miłym dlatego, że Samorząd Uczniowski ogłosili go Dniem Piżamy. Każdy, kto miał ochotę, mógł w tym dniu paradować po szkole w cieplutkiej i mięciutkiej piżamie, czy też szlafroku jak zrobiły to nasze przedszkolaki.
Dzień Piżamy w szkole był również dniem zwrócenia uwagi na zdrowie i empatię. Dlaczego piżama? - ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Jest ona nieodłączną częścią ich codzienności.To, co dla nas jest związane z odpoczynkiem i spokojem, dla innych jest symbolem walki o zdrowie i życie. Chcieliśmy okazać wsparcie wszystkim najmłodszym pacjentom i ich rodzinom w postaci przebrania oraz poprzez możliwość wrzucenia do puszki pieniędzy.Zebrane tego dnia kwota w wysokości 332,24 zł została w całości przekazana na pomoc dzieciom na oddziałach onkologicznych.Wszystkim serdecznie dziękujemy za aktywny udział akcji i okazane wsparcie!