Za nami pierwszy etap zmagań w ramach cyklu Małe Mistrzostwa Szkoły. Pierwszym etapem była wewnątrzszkolna rywalizacja o tytuł Mistrza Szkoły w zwisie na drążku. Najlepszymi uczniami okazali się Hubert Pilch wygrywając kategorię chłopców Natomiast w kategorii dziewcząt najlepsza okazała się Natalia Antkiewicz. Najlepsi uczniowie otrzymali dyplomy. Gratulacje dla wszystkich uczniów
Dnia 18 listopada na sali sportowej w Pierzchowie odbył się Gminny Turniej Tenisa Stołowego dziewcząt i chłopców w ramach cyklu Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Nasi uczniowie od początku zawodów prezentowali bardzo dobry poziom wygrywając kilka męczy. Ostatecznie dziewczęta wywalczyły podium zajmując trzecie miejsce w gminie. Chłopcy natomiast po wygraniu kilku męczy uplasowali się na czwartym miejscu.
Nadia Chwastek to kolejny zdobywca 16 naklejek w akcji Książki czytamy, naklejki zbieramy, nagrody odbieramy! Gratulujemy!
Zapraszam do zabawy również uczniów klasy IV. Albumy na naklejki czekają w bibliotece.
Okazją do wróżenia i dobrej zabawy są Andrzejki to wieczór wróżb, który co roku obchodzony jest w tym samym terminie- w nocy z 29 na 30 listopada, czyli w wigilię św. Andrzeja. W dawnych czasach ludzie przywiązywali duża wagę do wróżb i magii. Natomiast w dzisiejszych czasach andrzejkowe wróżby to czas, aby spotkać się z przyjaciółmi i bawić się. Dzisiaj my przeniesiemy się w taki świat wróżb i marzeń. Zaczynamy czarowanie; czary-mary, hokus-pokus
W ramach zajęć koła językowego uczniowie klasy 5, wspólnie z panią Magdaleną Burdzińską, przygotowali krótkie przedstawienie pt. Mice Meeting. Myszy spotykają się, aby rozwiązać problem nękającego ich kota. Jedna z nich wpada na pomysł zawieszenia mu dzwoneczka na szyi, żeby sygnalizował jego obecność i alarmował o zbliżającym się niebezpieczeństwie. W trakcie obrad pojawia się kot, który przegania myszy i spotkanie zostaje nagle przerwane.Jako koło językowe mamy nadzieję, że dobry odbiór naszego występu będzie zapowiedzią kolejnych projektów.
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów i najmilsza przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. W naszym oddziale przedszkolnym uczciliśmy to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem.
Otóż pluszowy miś to kultowa zabawka na całym świecie i mimo upływającego czasu oraz pojawiania się coraz bardziej nowoczesnych rozrywek dla dzieci, bywa największym przyjacielem dziecka. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości, czyli tego, czego jako ludzie bardzo pragniemy. Przedszkolaki z tej okazji wykonały prace konkursowe, malowały, wyklejały swojego ulubionego pluszowego misia oraz obejrzały film pt. „Historia pluszowego misia”. Podczas dnia nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych przy piosenkach „Dwa misie”, „Niedźwiadek” i „Jadą misie” oraz słodkiego przysmaku misia czyli miodu. Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze.
Światowy Dzień Pluszowego Misia to święto stosunkowo nowe. Zostało ustanowione dopiero 25 listopada 2002 roku dokładnie w setną rocznicę powstania tej popularnej maskotki.Warto przy tej okazji dodać, że z powstaniem pluszowego misia wiąże się cała legenda sięgająca 1902 roku. To właśnie wtedy prezydent Stanów Zjednoczonych - Theodore Roosevelt podczas polowania nie zgodził się na odstrzelenie małego niedźwiadka. Sprawę opisał dziennik "Washington Post" w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Właściciel sklepu z zabawkami po przeczytaniu historii o uratowanym małym niedźwiadku wpadł na pomysł wykonania kilku zabawek przedstawiających misia.Był ciekawy czy taka zabawka spodoba się dzieciom.Jak się okazało pluszowe misie pana Michtona stały się wielkim przebojem i świetnie się sprzedawały. Producent zwrócił się z prośbą do pana prezydentao pozwolenie nadania pluszowym misiom jego imienia – Teddy. I pod takim imieniem znają go dzieci do dziś na całym świecie.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W NASZEJ SZKOLE
Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami zorganizował Quizy, konkursy, zabawy przy muzyce oraz poszukiwanie Pluszowego Misia na terenie szkoły.
Chętni zapoznali się z historią pluszowego misia, umieszczoną na gazetce.
25 listopada każdy uczeń mógł przynieść ulubionego misia do szkoły. Wasi milusińscy byli bohaterami tego dnia. Brali udział w lekcji np. religi, języka angielskiego, matematyki oraz zaprzyjaźnili się z innymi misiami.
W czwartek 24 listopada w godzinach popołudniowych odbyła się zabawa andrzejkowa dla uczniów klas starszych. Uczniowie spragnieni dyskotek (po długiej przerwie spowodowanej pandemią) bawili się wyśmienicie. Nie zabrakło zbaw i tańców integracyjnych takich jak: belgijka, makarena czy też „kaczuszek”.
Bardzo dziękujemy rodzicom za przygotowanie pysznej pizzy dla wszystkich uczestników zabawy. Była to miła i smaczna niespodzianka.
„Andrzejki to zabawy czas,
niech magia i wróżba
królują wśród nas…”
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Również w naszej szkole 23 listopada odbyła się zabawa andrzejkowa.
Na uczniów czekało, prócz zabaw przy muzyce i tańców wiele atrakcji. Panie Eliza Szostak, Beata Paluch oraz uczennice klasy ósmej: Natalia Antkiewicz, Klaudia Augustynek i Karolina Długosz przygotowały dla uczestników zabawy, liczne konkursy i wróżby dzięki którym mogli oni sprawdzić, np. jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Wróżba „Życzenie za grosik” gwarantowała spełnienie życzenia każdemu, komu udało się z odległości celnie wrzucić monetę do miseczki z wodą. Ciekawe czy komuś sprawdzą się andrzejkowe przepowiednie.... Z niecierpliwością czekamy na następne wróżby za rok.
Klasy I-III dzięki okularom VR mogły poczuć atmosferę imprez sportowych w pełnym wymiarze. Uczniowie witrualnie byli na meczu piłkarskim, igrzyskach olimpijskich czy też wyścigu kolarskim. Wszystko to dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości.
Dnia 5 listopada obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Z tej okazji uczniowie klasy 0, wzięli udział w Balu Postaci z Bajek. Dzieci w tym wyjątkowym dniu przybyły do przedszkola przebrane w przepiękne bajkowe stroje. Ten dzień miał wszystkim przypomnieć jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych baśni i bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły bajek, z których pochodzą. Układały puzzle, przez chwilę stały się Czerwonym Kapturkiem, Diablicą , Dinozaurem. Była zabawa w teatr – naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów. To spotkanie sprawiło dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki były aktywne, otwarte i wesołe. Był to dzień pełen wrażeń.
Dzień Piżamy 2 grudnia z inicjatywy SU zostanie zorganizowany Dzień Piżamy w szkole. Wydarzenie to będzie miało nie tylko charakter rozrywkowy, ale również charytatywny. Będziemy tego dnia zbierać pieniądze na rzecz fundacji Gdy Liczy Się Czas, która w tym roku przeznaczy je na wsparcie dzieci na oddziałach onkologii, zakup pomp do chemioterapii i budowę ośrodka rehabilitacji dla dzieci po leczeniu w Warszawie. Dzień Piżamy w szkole, to przede wszystkim dzień zwrócenie uwagi na zdrowie i empatię. Dlaczego piżama? - Ponieważ to standardowe ubranie chorych dzieci. Nie myślimy o zdrowiu, kiedy jesteśmy zdrowi . Ale jak cenne jest zdrowie poznajemy dopiero w chorobie. Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów do przyłączenia się do tej akcji! SU
19 listopada 2022 roku przedstawiciele uczniów kl.VIII wzięli udział w HackEdu 2022 w Tauron Arenie Kraków. Na uczniów czekało wyzwanie HackEdu, które polegało na stworzeniu projektu wymarzonej lekcji z Laboratoriami Przyszłości. Nasi uczniowie zaprezentowali wykorzystanie sprzętu z katalogu wyposażenia Laboratoriów Przyszłości w zakresie nauk humanistycznych.
Podczas spotkania odbywały się konkursy dla uczniów, wystąpienia ekspertów oraz szkolenia dla nauczycieli z wykorzystaniem sprzętu Laboratoria Przyszłości. Uczniowie mieli także możliwość korzystania ze strefy gier oraz VR.
Każdy uczestnik został obdarowany licznymi gadżetami.
Dzisiejsze zajęcia-15.11.2022 rozpoczeto od przydzielenia uczniom znanych postaci żyjących i działających na tym terenie. Uczniowie wyszukiwali informacje o tych osobach w internecie i wybrali różne przedmioty związane z tymi postaciami. Zgromadzone informacje uczniowie przedstawili kolegom i koleżankom na sali widowiskowej -na scenie.
Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich uczniów i rodziców do udziału w Targach Taniej Książki, które odbędą się w dniach 21-25 listopada podczas przerw na korytarzu głównym.
W tym roku zapraszam również do udziału w Wirtualnym Kiermaszu Taniej Książki!
Jak to zrobić?
1. Wejdź na stronę księgarni Tuliszków: www.ksiegarnia-tuliszkow.pl
2. Zamów książki, które Ci się spodobają;
3. Wpisz kod: M.WIE.KSIĄŻ.S
Od każdego zamówienia Księgarnia przeznacza 15 % na GRATISOWE książki dla naszej placówki.
Anna Szostak
15 listopada uczniowie klas młodszych wraz z wychowawcami udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Gdowie. Tam czekały na nas liczne atrakcje związane z tematyką bajek. Uczniowie rozwiązywali zagadki, układali puzzle, rozpoznawali postacie i rekwizyty związane z bajkami. Można było poczuć się jak Kopciuszek, czy Czerwony Kapturek. Bardzo podobały nam się także zabawy ruchowe, czytane bajki i legendy.
Kolejnym punktem naszej wycieczki była siedziba OSP Gdów. Tam zapoznaliśmy się z niebezpieczną pracą strażaków - ochotników. Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie należy do najstarszych na terenie małopolski i jest jedną z najbardziej prężnych organizacji społecznych na terenie Gdowa. Posiada nowoczesny sprzęt, który mieliśmy okazję zobaczyć. Zwiedziliśmy także zakamarki siedziby strażaków, gdzie zgromadzone są liczne ciekawe stare sprzęty strażackie, stroje, maskotki, kubki, pierwsze sprzęty RTV nalężące do strażaków- radio, telewizor i inne ciekawe eksponaty. Po siedzibie OSP Gdów oprowadzał nas sołtys Gdowa- oddany całym sercem straży.
Po krótkim spacerze udaliśmy się z wizytą do sali zabaw- Lentylka . Tam pełni energii wspólnie bawiliśmy się , bo najbardziej lubimy ruch. W przerwach mieliśmy możliwość konsumpcji pysznych gofrów oraz innych smakołyków.
Wróciliśmy zadowoleni i pełni pozytywnych wrażeń.
Dnia 10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, przygotowana przez uczniów klasy IV. Akademia rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru i odśpiewania hymnu państwowego. Następnie uczniowie zaprezentowali swój występ: deklamowali wiersze oraz zaśpiewali piosenkę „Co to jest Niepodległość” oraz „Przybyli ułani”. Wysłuchaliśmy również koncertu Krzysia Zielnika, który wykonał na pianinie utwory: „Rota”, „O mój rozmarynie”, „Sokoły” z filmu „Ogniem i mieczem”. Następnie zaprezentowano utwór „Ułani, ułani malowane dzieci”. Na pianinie zagrała Gabrysia Kwinta, na akordeonie – Karol Paruch. Towarzyszył im chór uczniów klasy VI. Na zakończenie apelu, uczniowie całej szkoły zostali zaproszeni do rozwiązania krótkiego testu z wiedzy na temat obchodzonego święta. Uczniowie bezbłędnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, co pokazało, że mają dużą wiedzę na temat jednego z najważniejszych świąt dla Polaków.