INFORMACJA W SPRAWIE REKRUTACJI DO ODDZIAŁU PRZEDSZKOLNEGO ORAZ KLASY PIERWSZEJ SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ŚWIĘTEJ KINGI W KSIĄŻNICACH NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Drodzy Rodzice,
Informujemy, że rekrutacja dzieci do oddziału przedszkolnego oraz klasy I Szkoły Podstawowej w Książnicach bedzie się odbywać w terminie od 2.03.2020 r. do 20.03.2020 r.
Zarządzenie Wójta Gminy Gdów w sprawie ustalenia na rok szkolny 2020/2021 terminów postępowania rekrutacyjnego oraz postępowania uzupełniającego do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Gdów oraz uchwały Rady Gminy Gdów dotyczące rekrutacji znajdują się na tablicy ogłoszeń na górnym korytarzu szkoły (naprzeciwko pokoju nauczycielskiego) oraz w zakładce "Dokumenty szkolne – Rekrutacja" na stronie internetowej.
Wnioski będzie można pobrać w Szkole lub wydrukować ze strony internetowej - www.spksiaznice.edupage.org (w zakładce DOKUMENTY SZKOLNE – REKRUTACJA) od 2 marca 2020.
Prosimy zainteresowane osoby o zapoznanie się z terminami i kryteriami rekrutacji obowiązującymi w gminie Gdów na rok szkolny 2020/2021.
Zmiany obowiązują od poniedziałku 10.02.2020 r. (po feriach zimowych)
Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice.
Informujemy, że od 10.02.2020 r. zmieniony zostaje Tygodniowy Rozkład Zajęć.
Nowy rozkład zajęć (plan lekcji) znajduje się na stronie w zakładce plan lekcji - TUTAJ
/menu górne - zakładka Więcej / Plan lekcji/
Zmiany w planie zaznaczone zostały kolorem zielonym.
„ Uwielbiam, gdy czytasz mi książeczki,
lub gdy opowiadasz mi bajeczki.
Lubię, gdy na kolanach mnie sadzasz
i na każdą psotę zawsze się zgadzasz.
Lubię, gdy uśmiechasz się do mnie,
po prostu kocham Cię ogromnie!”
Kochają nas, wspierają, zawsze są przy nas…Na nasze smutki mają słodkie i pyszne rozwiązania, znajdą radę na każde zmartwienie- to nasze kochane babcie i dziadkowie.
22 stycznia nasza szkoła gościła w swoich progach cudownych gości- babcie i dziadków naszych uczniów. Na uroczystość przybyła także p. Julita Natkaniec- dyrektor GCO, radny Gminy Gdów p. Grzegorz Tabor oraz p. Stanisława Martyka- przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich z Ksiąznic.
Dzieci z klas młodszych przedstawiły Jasełka, a przedszkolaki przedstawienie: „Jak to z babcią i dziadkiem było.” Nasi wychowankowie chcieli wyrazić swoją miłość, wdzięczność i szacunek kochanym babciom i dziadkom. Na zakończenie uroczystości wszyscy uczniowie odśpiewali „ Sto lat.” Pan Dyrektor złożył życzenia zaproszonym gościom, pogratulował uczniom wspaniałych występów i podziękował organizatorom.
Był to wspaniały dzień pełen wzruszeń, serdeczności, radości, uśmiechu i wspólnej zabawy. Dziadkowie ze wzruszeniem przypatrywali się występom swoich wnucząt, nagradzając ich gromkimi brawami.
Na koniec uroczystości wręczono babciom i dziadkom własnoręcznie wykonane prezenty.
Babcie i dziadkowie oddali także swój głos w konkursie plastycznym na Najpiękniejszy Portret Moich Dziadków. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone po feriach zimowych.
W pierwszym semestrze roku szkolnego 2019/2020 grupa piętnastoosobowa uczniów z klas I-III rozpoczęła naukę pływania na basenie w Proszówkach. W myśl zasady „ czym skorupka za młodu nasiąknie, tym trąci na starość.” Dzieci im wcześniej rozpoczynają przygodę z pływaniem, tym szybciej akceptują środowisko wodne, oswajają się z nim, a sama nauka staje się dużo łatwiejsza. Wyjazdy na basen odbywały się dwa razy w miesiącu. Uczniowie pod okiem instruktora uczyły się techniki pływania stylem piersiowym i grzbietowym. Same ćwiczenia były odpowiednio dobrane, aby dzieci szybko zaprzyjaźniły się z wodą. Po każdych zajęciach miały także czas na aktywną zabawę, korzystały także z atrakcji basenowych.
17 stycznia uczniowie klas młodszych naszej szkoły wzięli udział w wycieczce na lodowisko do Proszówek. Można powiedzieć, że radzili sobie wspaniale i nikogo nie zostawili na lodzie. Chłopcy służyli pomocnym ramieniem dziewczynkom i na odwrót. Wielką frajdą była jazda z pingwinkiem. Wielu uczniów pokazało także, że zabawy na lodzie nie są im obce i doskonale czują się na łyżwach. Było dużo śmiechu i radości. Wycieczka była udana, a dzieciaczki bardzo zadowolone. Wspólny pobyt przyczynił się na pewno do integracji uczniów, rozwijania ich pasji oraz był zapowiedzią rozpoczynających się niedługo ferii zimowych.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Książnicach informuje, że zebranie z Rodzicami odbędzie się w dniu 23 stycznia 2020 r. (czwartek) zgodnie z poniższym harmonogramem:
16.00 - 16.30 - zebranie w kl. II
16.30 - 17.00 - zebranie w kl. I i oddz. przedszkolnym
17.00 - 17.30 - zebranie ogólne na sali widowiskowej
17.30 - zebranie w klasach : III, IV, V, VI, VII, VIII
Podczas zebrania ogólnego odbędzie się wykład nt. "Fonoholizm - nadużywanie smartfonów przez dzieci. Najważniejsze symptomy". Wykład jest częścią prowadzonych przez Szkołę działań wspierających w ramach rozwijania kompetencji osobistych, społecznych i uczenia się w zakresie zdrowego stylu życia uczniów.
Zapraszamy serdecznie.
SAMORZĄD UCZNIOWSKI ZAPRASZA WSZYSTKICH CHĘTNYCH UCZNIÓW DO WZIĘCIA UDZIAŁU W KIERMASZU WALENTYNKOWYM.
Kiermasz odbędzie się w DNIACH 12.02 – 14.02.2020 r.
Co należy zrobić?
Dochód ze sprzedaży piernikowych serduszek zostanie przeznaczony na zakup nagród dla uczniów biorących udział w konkursach organizowanych przez nauczycieli naszej szkoły.
NA WSZYSTKICH UCZESTNIKÓW KIERMASZU CZEKAJĄ NAGRODY!
Nie lubisz piec? Nie martw się!
Przewodnicząca SU przygotuje pierniczki, które będziesz mógł samodzielnie ozdobić, za drobną opłatą…
Samorząd Uczniowski
⦁ PIOTR PONISZ KLASA I – 7 KSIĄŻEK
⦁ JULIA DŁUGOSZ KLASA II – 11 KSIĄŻEK
⦁ MAKSYMILIAN GAŁECKI KLASA II – 11 KSIĄŻEK
⦁ GABRYSIA KWINTA KLASA III – 9 KSIĄŻEK
⦁ KACPER PILCH KLASA IV – 4 KSIĄŻKI
⦁ KLAUDIA AUGUSTYNEK KLASA V – 6 KSIAŻEK
⦁ MATEUSZ MIGDAŁ KLASA VI – 6 KSIAŻEK
⦁ JULIA KOWALSKA KLASA VII – 5 KSIĄŻEK
⦁ KRZYSZTOF PĄCZEK KLASA VIII – 6 KSIAŻEK
Biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie czytelniczym „Ferie z książką”.
Cele konkursu:
– promocja książki i czytelnictwa
– rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury
– kształtowanie umiejętności przekazywania przeczytanej treści
– rozwijanie umiejętności formułowania myśli i sądów
Regulamin konkursu:
Konkurs jest skierowany do uczniów klas 0-4 oraz 5-8 Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Książnicach.
Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w konkursie mają za zadanie wypożyczyć z biblioteki szkolnej książki spoza kanonu lektur szkolnych (może to być książka z domowej kolekcji) i przeczytać je podczas ferii zimowych.
Uczniowie klas 0-4 mają narysować ilustrację według własnego pomysłu do jednej z przeczytanych książek (nie przerysowywać ilustracji znajdujących się w książce!).
Uczniowie klas 5-8 mają w ciekawy sposób przedstawić graficznie treść książki (bohaterowie, czas i miejsce akcji, wydarzenia).
Prace opatrzone podpisem (imię i nazwisko ucznia, klasa oraz autor i tytuł książki) należy składać w bibliotece szkolnej do dnia 12.02.2020r., najlepiej wraz z oddawaną książką.
Format pracy: A4, A3.
Ocenie podlegać będzie poprawność językowa, ortograficzna i interpunkcyjna, bogactwo językowe oraz kompozycja pracy.
Oceny prac dokona komisja konkursowa, która wybierze najlepsze prace.
Autorzy zwycięskich prac otrzymają nagrody rzeczowe.
Termin wręczenia nagród: 14.02.2020 r.
Zapraszam
Opiekun biblioteki szkolnej: Anna Szostak
Regulamin konkursu plastycznego
„Portret moich dziadków”
CELE KONKURSU
Celem konkursu jest rozwijanie i kształtowanie wyobraźni, aktywności plastycznej.
Celem wychowawczym konkursu jest podkreślenie roli dziadków w życiu dziecka, docenienie ich doświadczenia, mądrości życiowej i niesionej przez nich bezinteresownej pomocy.
ADRESAT KONKURSU
Konkurs adresowany jest do uczniów klas 0-III naszej szkoły.
WARUNKI KONKURSU
Zadaniem uczestników jest wykonanie portretu swoich dziadków.
Praca plastyczna może być wykonana w formacie A3 lub A4 i dowolną techniką: rysunek, malarstwo, grafika, wydzieranka, kolaż itp.
Praca powinna być opisana na odwrocie drukowanym pismem:
– imię i nazwisko autora pracy;
– klasa.
Prace będą oceniane pod kątem pomysłowości autorów przez powołane na cel konkursu Jury.
ORGANIZATORKI
Eliza Szostak, Agnieszka Paździo, Beata Paluch
TERMIN SKŁADANIA PRAC
Prace należy wykonać do 20 stycznia br. i dostarczyć bezpośrednio organizatorkom konkursu.
Przypominamy, że przerwa świąteczna trwa do 6.01.2020 r. Zajęcia dydaktyczne rozpoczynają się 7.01.2020 (wtorek).
Zgodnie z zatwierdzonym planem dni wolnych od zajęć dydaktycznych w dniach 2.01 i 3.01 nie ma zajęć lekcyjnych, w tych dniach w szkole pełniony będzie dyżur pedagogiczny.
20 grudnia o godzinie 10.00 w pięknie udekorowanej sali widowiskowej zebrali się: dyrektor, nauczyciele, uczniowie oraz rodzice, aby podziwiać jasełka bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów klasy I, II i III. Przewodnicząca szkoły Julia Kowalska wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój rozpoczynając cała uroczystość wierszem Jana Twardowskiego.
Pomódlmy się w Noc Betlejemską,
w Noc Szczęśliwego Rozwiązania,
by wszystko się nam rozplatało,węzły, konflikty, powikłania.
Oby się wszystkie trudne sprawy porozkręcały jak supełki,
własne ambicje i urazy zaczęły śmieszyć jak kukiełki.
Oby w nas paskudne jędze pozamieniały się w owieczki,
a w oczach mądre łzy stanęły jak na choince barwnej świeczki.
Niech anioł podrze każdy dramat aż do rozdziału ostatniego,
i niech nastraszy każdy smutek, tak jak goryla niemądrego.
Aby się wszystko uprościło -było zwyczajne - proste sobie - by szpak pstrokaty,
zagrypiony, fikał koziołki nam na grobie.
Aby wątpiący się rozpłakałna cud czekając w swej kolejce,
a Matka Boska - cichych, ufnych - na zawsze wzięła w swoje ręce.
Publiczność mogła przeżyć historię Marii i Józefa szukających miejsca do schronienia na noc, którzy po wielu poszukiwaniach zmuszeni byli przenocować w stajni. Cała historia skończyła się szczęśliwie, gdyż do Marii, Józefa i małego Jezuska przybyli honorowi goście: trzej mędrcy, pastuszkowie, aniołowie i krakowianki, złożyli dzieciątku pokłon i ofiarowali dary. Całość przedstawienia przeplatana była licznymi kolędami i pastorałkami. Inscenizacja zakończyła się wykonaniem tańca narodowego do kolędy „Bóg się rodzi”.
Na zakończenie zgromadzeni goście wysłuchali świątecznych życzeń Pana Dyrektora Grzegorza Piętaka w świątecznych nastrojach i przy dźwiękach tradycyjnych kolęd cała społeczność szkolna zasiadła do uroczystej wspólnej wigilii, którą wspólną modlitwą rozpoczął ks. proboszcz Krzysztof Cwenar.
Dziękujemy rodzicom naszych uczniów za pomoc okazaną w przygotowaniu szkolnej Wigilii.
ZIMOWA PRZERWA ŚWIĄTECZNA
Z KSIĄŻKĄ W DŁONI!
ZAPRASZAM DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ I DO WYPOŻYCZENIA KSIĄŻKI NA ŚWIĘTA:)
DLA KAŻDEGO, KTO WYPOŻYCZY KSIĄŻKĘ W DNIACH OD 16-20.12.2019 R. PRZYGOTOWANA JEST SŁODKA NIESPODZIANKA
Dnia 5 grudnia 2019 roku uczniowie klas 0, I,II i III uczestniczyli w „Mikołajkowym wyjeździe do Krakowa”. Pierwszą atrakcją wycieczki był seans w kinie Cinema City, gdzie uczniowie obejrzeli film pt." Baranek Shaun" następnie udaliśmy się do Centrum Rozrywki Go Kidz – jedno z najpopularniejszych miejsc sportowo - rozrywkowych w Krakowie.
Uczestnicy mogli spożytkować nadmiar energii - korzystali z szeregu atrakcji na terenie parku: trampoliny, baseny wypełnione gąbkami, zjeżdżalnie, zabawy integracyjne. Nie zabrakło długo wyczekiwanego tego dnia Św. Mikołaja, który obdarował każdego z uczestników słodką niespodzianką.
Uczniowie wrócili do domu w dobrych humorach i na pewno ten wyjazd na długo pozostanie w ich pamięci.
We wtorek 03.12. przedszkolaki oraz uczniowie kl.1-3 uczestniczyli w warsztatach zorganizowanych w naszej szkole pt. „Polska – Moja Ojczyzna.” Program warsztatów był przygotowany dla dzieci młodszych i utrwalał informacje związane z naszą ojczyzną: położenie geograficzne, ważniejsze miasta, rzeki, góry Polski, najciekawsze miejsca. Odbiorcy mogli przyswoić podstawową wiedzę na temat naszego kraju. Krótko zaprezentowano także dawne ubiory w poszczególnych regionach kraju oraz ich atrybuty. Następnie poruszono temat odzyskania przez Polskę niepodległości. Przybliżono postać Józefa Piłsudskiego, a przede wszystkim jego legionów walczących o wolność. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i wykonał sobie zdjęcie w mundurze I Brygady Legionów Piłsudskiego.
03.12.2019r. klasy IV, V i VI pojechały na wycieczkę do Krakowa. Pierwszym punktem naszego programu było kino Cinema City w Plazie. Tu obejrzeliśmy niezwykle wzruszający film pt. „Był sobie pies 2”. Nie spodziewaliśmy się jednak, że wyciśnie z nas tyle łez. Płakaliśmy wszyscy (nawet ci z nas, którzy temu głośno zaprzeczają:). Okazało się, że wrażliwość jest naszą wspólną cechą! Następnie pojechaliśmy do Parku Trampolin GOJump, by tam wyskakać się za wszystkie czasy. Udowodniliśmy, że mamy mnóstwo energii i potrafimy się dobrze bawić. Zmęczeni, ale uśmiechnięci i pełni wrażeń wróciliśmy do domu. Teraz czekamy na kolejny miły dzień – 6 grudnia. Wierzymy, że św. Mikołaj o nas nie zapomni.
Wiemy, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka – pobudza wyobraźnię, uczy samodzielnego myślenia, ćwiczy pamięć i koncentrację. Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami aktywnie włączyli się już po raz drugi w akcję organizowaną przez sieć sklepów Biedronka. Akcja ta inspirowała dzieci do codziennego czytania i trwała cały miesiąc listopad. Nasza szkoła otrzymała bezpłatne zestawy książek „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany” oraz pakiety materiałów informacyjnych i motywacyjnych, które pomogły zachęcić uczniów do codziennego czytania. Materiały dydaktyczne zostały wzbogacone o wątki dotyczące edukacji ekologicznej. Pomogły one wychowawcom rozwijać świadomość ekologiczną wychowanków.
Na zajęciach obowiązkowych, a także dodatkowych uczniowie realizowali tematy z zakresu ekologii: „ Jesień w lesie- moje spotkanie z drzewem”, „Ziemia naszym królestwem”, „Mieć przyjaciół, to jakby widzieć cuda tam, gdzie nie dzieje się nic niezwykłego”, „Jesteśmy przyjaciółmi Ziemi, szukamy skarbów wokół nas.”
W klasach zorganizowano także „Dzień Głośnego Czytania.” W tym dniu uczniowie zasiedli wokół Magicznego Drzewa Słodziaków, które zostało wykonane z elementów nadających się do recyklingu. Drzewo to zainspirowało dzieci do dbania o najbliższe otoczenie, a także uwrażliwiło na rolę drzew w środowisku. Uczniowie także z rodzicami na ten dzień wykonali całą plejadę bohaterów czytanej książki.
Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wiemy, że pasję do czytania trzeba zaszczepiać już od najmłodszych lat.
Jest taka jedna noc w roku, kiedy świat realny łączy się ze światem magii, czarów, …wróżb. Od wieków w noc św. Andrzeja młode panny zbierały się, aby dowiedzieć się, jaka będzie ich przyszłość. Panowie, ciekawi co ich spotka, zbierali się kilka dni wcześniej – w wigilię św. Katarzyny.
Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię, uczą kreatywności, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji.
W naszej szkole dn. 28.11.2019 r. odbyła się długo wyczekiwana dyskoteka andrzejkowa integrująca społeczność uczniowską. Najpierw bawili się młodsi, a później starsi uczniowie. Zabawę uświetniły przeboje muzyki współczesnej. Uczniowie, kultywując tradycje związane z wigilią św. Andrzeja, losowali wróżby. Wróżki przepowiadały przyszłość. Symbole wiedzy magicznej, i inne elementy dekoracji dodawały tajemniczości całej scenerii. Uczniowie wraz ze swoimi opiekunami tańczyli i bawili się wspólnie przy dźwiękach skocznej muzyki. Wiele emocji wzbudziły występy karaoke. Swoje talenty wokalne zaprezentowali zarówno uczniowie jak i pan dyrektor.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni im się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
Podążaj za tym, co Cię uszczęśliwia, a wszechświat otworzy Ci drzwi, nawet gdyby wydawałoby się, że wokół są same ściany.
Rhonda Byrne, „Joseph Campbell”
W piątek na zakończenie tygodnia Samorząd Uczniowski zorganizował „Jesienny Dzień Hobbysty Juniora”, podczas którego uczniowie (pasjonaci) zaprezentowali swoje zbiory. Obok znaczków znalazły się książki , albumy z kartami piłkarzy, figurki koni, kotów oraz innych bohaterów z bajek, ale także stare monety, kolekcja smyczy, zakrętek, muszelek czy też breloczki różnej wielkości.
Wystawę zwiedzali uczniowie wszystkich klas oraz rodzice i nauczyciele. Wszyscy podziwiali zgromadzone kolekcje, a kto chciał mógł wrzucić głos. Samorząd Uczniowski przeprowadził głosowanie na najciekawszą kolekcję, a zwycięzca otrzymał tytuł Króla Hobbystów. Została nim Zuzanna Klejdysz z klasy VI. Zwycięzcy gratulujemy! Uczniowie, którzy wzięli udział w Jesiennym Dniu Hobbysty Juniora otrzymali drobne upominki.
Samorząd Uczniowski