W dniu 3.10.2017 r. uczniowie klasy VI wybrali się pograć w kręgle.
Celem wycieczki było propagowanie różnych form rekreacji i wypoczynku, zainteresowanie ciekawą i nietypową dyscypliną sportu, integracja zespołu klasowego oraz zacieśnianie relacji koleżeńskich.
Zabawa była wspaniała, kręgle sprawiły uczniom dużo frajdy oraz dostarczyły niezapomnianych emocji. Uczniowie sprawnie podzielili się na grupy i wspólnie pracowali na sukces swojego zespołu. Nie zabrakło także pysznych przekąsek, które smakowały wyśmienicie. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy.
17 października uczniowie młodszych klas oraz przedszkola udali się na wycieczkę do Krakowa. Podczas widowiska teatralno – filmowego aktor lalkarz wprowadził widzów w świat Teatru Lalek, sięgając do jego historii zarówno w Europie jak i krajach azjatyckich. Uczniowie dowiedzieli się, skąd w teatrze wzięły się lalki, jakie są ich rodzaje. Opowieści przeplatane były skeczami oraz projekcjami filmowymi, które udowodniły, że w Teatrze Lalek wszystko jest możliwe. Następnie idąc drogą wzdłuż Wawelu udaliśmy się do Muzeum Przyrodniczego. Zobaczyliśmy szczątki wymarłych zwierząt: nosorożca włochatego, mamuta i niedźwiedzia. Na wystawie gadów były węże oraz żółwie. Podziwialiśmy fascynujący świat pająków. W akwariach mieliśmy możliwość zaobserwowania różnorodnych rybek. Odwiedziliśmy także wystawę „ Las tropikalny”, na której zaprezentowano około 50 gatunków roślin tropikalnych (bananowce, cytrusy, kawę, kardamon, paprocie), jest tu także wodospad i oczko wodne. Bardzo zaciekawiły nas małpki – tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, drapieżne warany oraz chodzące po szybach kolorowe gekony.
Jak co roku obchodziliśmy Święto Edukacji Narodowej (11. X). Apel przygotowała klasa VI i oddział przedszkolny. W czasie uroczystości również klasa IV i chłopcy z klasy III zatańczyli poloneza. Samorząd uczniowski przygotował upominki dla nauczycieli i pracowników szkoły. Na zakończenie Dyrektor złożył wszystkim życzenia i podzięował za przygotowany apel oraz przekazał życzenia od Wójta gminy Gdów.
W dniu 2 października 2017 roku odbyły się zajęcia w naszej szkole dotyczące doświadczeń chemicznych i fizycznych. Zajęcia „Zelektryzowani” prowadzone były przez młodych naukowców, którzy przyjechali do nas z Lublina. Uczniowie z zaangażowaniem uczestniczyli w doświadczeniach i różnorodnych pokazach. Na zakończenie warsztatów młodzi naukowcy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
29.09.2017 r. był dniem szczególnym dla naszych chłopców. To właśnie w tym dniu obchodziliśmy święto naszych Panów. Z tej okazji Samorząd Uczniowski przygotował kilka konkurencji, w wyniku których wyłoniliśmy Najmądrzejszego chłopaka szkoły, Najszybszego chłopaka szkoły oraz Najsprytniejszego chłopaka szkoły. Samorząd Uczniowski przeprowadził również plebiscyt na Super Chłopaka Szkoły, którym został Konrad Bieniek z klasy VI.
Wszyscy chłopcy dzielnie walczyli, a emocje były tak ogromne, że nie udało się przeprowadzić wszystkich konkurencji. Zabawa i tak była wyśmienita.
26.09.2017 r. uczniowie klas starszych wraz z opiekunami p. Jarosławem Mularzem oraz p. Anna Szostak wybrali się na basen do Proszówek. Głównym celem wyjazdu było ukazanie uczniom innej, atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu, ale także kształtowanie nawyków prozdrowotnych, ćwiczenie odwagi, wpajanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz większa integracja grupy szkolnej.
W trakcie pobytu na pływalni uczniowie chętnie korzystali ze wszystkich dostępnych atrakcji, niektórzy z nich przejawiali wręcz zaskakującą aktywność ruchową, a na ich twarzach było wyraźne zadowolenie. 2 godziny szaleństw i zabawy w wodzie szybko przeminęły, a głodni i zmęczeni uczniowie naszej szkoły powrócili do swych domów zapewne na pyszny obiadek.
27 października uczniowie klas młodszych wzięli udział w innowacyjnym projekcie dla edukacji wczesnoszkolnej uczestnicząc w lekcji: Wielka przygoda małego żółwika! Tomek poznaje Polskę! Podczas zajęć mieli możliwość rozmowy z animowanym bohaterem. Otrzymali solidną porcję wiedzy w postaci zabaw i quizów na temat rzeki Wisły, polskich legend, krajobrazów, miast, zachowania się nad wodą oraz ciekawostek związanych ze światem zwierząt. Za aktywne uczestnictwo w nowoczesnym nauczaniu każdy otrzymał unikalną mapkę/grę, dzięki której mógł w ciekawej formie utrwalić zdobytą wiedzę. Korzystając z pięknej słonecznej pogody udaliśmy się także do Sukiennic, gdzie udało się zakupić piękne pamiątki. Gotowi do dalszych działań , uczniowie udali się na warsztaty do domu Józefa Mehoffera. Zwiedzili dom wraz z ogrodem. Eksponowane tam pamiątki i dzieła sztuki przybliżyły im postać artysty malarza, twórcy witraży, grafika i rysownika. W szczególności słuchali opowieści o roślinach i zwierzętach z ogrodu Mehoffera. Na koniec zajęć każdy uczestnik wykonał pięknego , latającego motyla. Uczniowie wrócili z wycieczki zadowoleni, pełni wrażeń i gotowi do dalszych podróży.
23 września 2017 r. odbył się w Szkole Podstawowej w Książnicach festyn rodzinny, którego celem było zacieśnienie więzi między uczniami, rodzicami i nauczycielami. Imprezę swą obecnością zaszczycili: Wójt Gminy Gdów p. Zbigniew Wojas, Proboszcz ks. Krzysztof Cwenar, Ksiądz Adam Sztaba, Sołtys p. Jan Migdał, Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich p. Stanisława Martyka.
Cała społeczność szkolna zaangażowała się w przygotowanie imprezy. Z inicjatywy Rady Rodziców, Dyrektora oraz Nauczycieli zorganizowano wielki kiermasz, na którym uczestnicy mogli zakupić wyroby rękodzieła, biżuterię, słodycze, ciasta, soki przygotowane przez uczniów. Dzieci miały także możliwość malowania twarzy, robienia zdjęć czy zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach. Festyn uatrakcyjniły rodzinne zawody sportowe oraz możliwość spędzenia czasu w wozie strażackim. Wszyscy uczestnicy znakomicie się bawili i przyjemnie spędzili czas na degustacji, zabawach i rozrywkach.
Ważnym punktem imprezy była licytacja: cegiełek, prac uczniów oraz wypieków przygotowanych przez rodziców. Licytację poprowadził pan Grzegorz Piętak - Dyrektor Szkoły. Pozyskane w czasie licytacji i kiermaszu fundusze zostaną przeznaczone na zakup sztandaru szkoły.
Dyrektor szkoły i cała społeczność szkolna składają podziękowania Radzie Rodziców, wszystkim sponsorom i darczyńcom oraz osobom zaangażowanym w zorganizowanie i przeprowadzenie festynu.
Wtorek 19.09.2017 r. był dla naszych najmłodszych uczniów szczególnym dniem. Właśnie wtedy uczniowie klas I zostali uroczyście przyjęci w poczet czytelników Biblioteki Szkolnej. Zanim jednak to nastąpiło musieli udowodnić pani bibliotekarce, że wiedzą jak szanować książki oraz odpowiedzieć na zagadki dotyczące ich ulubionych bajek i baśni z dzieciństwa. Na zakończenie nowi czytelnicy złożyli przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki. Potem wszyscy zostali pasowani na czytelników. Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało okolicznościowy dyplom oraz książeczkę ufundowaną przez Radę Rodziców.
Mamy nadzieję, że od tej pory każdy pierwszak będzie często odwiedzał bibliotekę i rozbudzi w sobie potrzebę czytania oraz poznawania nowych bohaterów książkowych.
Informujemy, że w naszej szkole istnieje możliwość wykupienia obiadu dla dziecka - cena jednego obiadu wynosi 8 zł (drugie danie). Obiady przywożone są przez Catering "Słoneczko".
4 września 2017 roku o godzinie 9:00 uczniowie Szkoły Podstawowej w Książnicach powitali kolejny rok szkolny 2017/2018. Wszyscy zgromadzili się w sali widowiskowej szkoły, by oprócz powitania nowego roku, powitać nowego dyrektora - pana Grzegorza Piętaka.
Uczennice klasy VI przywitały wszystkich zebranych, a po komendzie "Baczność" odśpiewano hymn państwowy. W dalszej części głos zabrał Dyrektor Szkoły, który powitał bardzo serdecznie: uczniów, grono pedagogiczne, pracowników szkoły, a także rodziców. Szczególne słowa zostały skierowane do dzieci klas najmłodszych "Uwierzcie mi, nie ma się czego obawiać! Czekają Was chwile wesołe, radosne i twórcze. Kiedyś, ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział "Nauka to podróż, która trwa przez całe życie. Dla otwartych umysłów świat jest pełen pytań, na które warto poznać odpowiedzi" . Zapamiętajcie te słowa i starajcie się zawsze zachować otwarte umysły".
W dalszej części uroczystości Dyrektor Szkoły przedstawił nauczycieli i wychowawców oraz przydział poszczególnych klas.
Na zakończenie uroczystości Rada Rodziców złożyła życzenia nowo mianowanemu Dyrektorowi Grzegorzowi Piętakowi, który zapewniał "(...) że będziemy słuchać waszych uwag i pomysłów oraz że chcemy, by szkoła tak jak dotychczas współpracowała z Wami dla dobra Waszych dzieci a naszych uczniów".
.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Książnicach informuje, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2017/18 odbędzie się 4 września br. o godzinie 9:00 w sali widowiskowej szkoły.
Celem głównym projektu jest podniesienie kompetencji kluczowych: informatycznych, matematycznych, przyrodniczych uczniów, podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie kształcenia kompetencji kluczowych u uczniów z wykorzystaniem innowacyjnych oraz aktywnych metod nauczania.
Cel zostanie osiągnięty przez:
- zrealizowanie programów wyrównawczych dla uczniów,
- zrealizowanie zajęć rozwijających umiejętności,
- zrealizowanie szkoleń dla nauczycieli w zakresie kształcenia kompetencji kluczowych u uczniów z wykorzystaniem innowacyjnych oraz aktywnych metod nauczania,
- zorganizowanie naukowego obozu interdyscyplinarnego nad Morze Bałtyckie,
- zakup pomocy dydaktycznych i wyposażenia.
Rodzicom i uczniom rozdano ulotki informacyjne oraz dokumentację towarzyszącą rekrutacji celem zapoznania się i zgłaszania do udziału w Projekcie.
Dokumentację rekrutacyjną stanowią:
- Formularz zgłoszenia udziału w Projekcie
- Kwestionariusz rekrutacyjny ucznia na zajęcia rozwijające i wyrównawcze
- Deklaracja przystąpienia do Projektu
- Dokumenty z przeprowadzonej diagnozy.
Regulamin_rekrutacji_i_uczestnictwa_w_projekcie_KIERUNEKPRZYSZLOSC.pdf
deklaracja_przystap._do_proj._-kier._przyszlosc_zal.3.pdf
formularz_zgloszenia-kierunek_przyszlosc_zal_1.pdf
Zgoda_na_przetwarz._danych_osobow._zal_2.pdf
Realizatorem Projektu jest Gdowskie Centrum Obsługi Oświaty .
Szczegółowych informacji udzielają dyrektorzy jednostek oświatowych (Agnieszka Partyka-Wiej, tel: 12 251 92 62), Szkolni Opiekunowie Projektu oraz Biuro Projektu zorganizowane w siedzibie Urzędu Gminy w pok. 32 (Pani Beata Rusnak – Keklak , tel. 12 288 95 20).
Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/17 odbędzie się 23 czerwca o godzinie 9.00
w sali widowiskowej szkoły.
Fotoalbum: http://spksiaznice.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=98
22 maja 2017 r. odbyło się szkolenie dla uczniów, które poprowadzili pracownicy Powiatowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Krakowie. Szkolenie dotyczyło umiejętności prawidłowego postępowania w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, w tym przypomnienie podstawowych numerów alarmowych i prawidłowego wzywania pomocy.
Nasi uczniowie mogli sprawdzić zdobyte wiadomości w praktyce, dzwoniąc nanr alarmowy 112 i rozmawiając z dyspozytorem.
Dzięki temu spotkaniu nasi uczniowie wiedzą, że numer 112 służy do wyzwania pomocy, a nie do zabawy i głupich żartów.
O prawidłowym zachowaniu podczas korzystania z nr 112 będzie nam przypominał miś ratownik, który każda klasa otrzymała w prezencie od naszych gości.
W poniedziałkowy poranek uczniowie klas młodszych wyruszyli na długo wyczekiwaną wycieczkę. Niemal w centrum Krakowa, na wyciągniecie ręki spotkaliśmy inny świat, odległy, odmienny, często nieznany, lecz niezmiernie przez to interesujący.
Park Edukacji Globalnej - Wioski Świata zlokalizowany na obszarze około 3 hektarów to chyba jedyne takie miejsce, gdzie równocześnie można zobaczyć tradycyjną ghańską wioskę, papuaski dom na palach, mongolską jurtę, arktyczne igloo, indiańskie tipi oraz peruwiańską chatę.
Zatem zaczęliśmy wyprawę. Zobaczyliśmy papuaski dom - bambusową chatkę, podziwialiśmy biżuterię ręcznie robioną przez Papuasów i próbowaliśmy grać na bębnie.Wiszący most na wzgórzu poprowadził nas do Azji, a konkretniej do Mongolii.Pani Przewodniczka wprowadziła nas do mongolskiego domu zwanego jurtą. Wchodząc do jurty trzeba przestrzegać podstawowej zasady – nie można nadepnąć na jej próg, gdyż to zniewaga dla właścicieli domu. Zaskoczeniem był dla nas fakt, że zwinięcie takiej jurty zajmuje całe …. 15 minut, zaś rozłożenie drugie 15! Szkoda, że naszych mieszkań nie da się przenosić, gdzie tylko byśmy tego chcieli!Po Mongolii przyszedł czas na Arktykę i igloo! Specyficznym elementem eskimoskiego igloo jest długi korytarz, czyli tak zwany łapacz chłodu. Prowadzi on do jedynego, największego pomieszczenia. Potem dotarliśmy do Ameryki Północnej, a tam czekała na nas indiańska wioska. Już z daleka zobaczyliśmy trzy wysokie, szpiczaste namioty. Dowiedzieliśmy się, że tak naprawdę Indianie wcale nie mieli kolorowo zdobionych, przykuwających wzrok namiotów – w rzeczywistości robili tipi z brudnych i niepotrzebnych szmat. No, ale wtedy tak efektownie zapewne nie wyglądały …Wiosną, latem i wczesną jesienią Czerwonoskórzy polowali na bizony i przygotowywali zapasy na zimę. Takie działania wymuszały konieczność częstego przenoszenia obozu w ślad za stadami zwierząt, dlatego tipi można było łatwo złożyć i przenieść w dowolne miejsce. Z kolei indiański Wojownik, który chciał się ożenić, musiał sam uszyć dla swojej wybranki suknię ślubną i przyszyć do niej co najmniej 300 zębów łosia! A jeden łoś ma dwa zęby… Zajrzeliśmy też do slamsów. Ładne może nie były, ale za to bardzo ciekawe.Pod koniec podróży dotarliśmy do Afryki, gdzie odkryliśmy ghańską wioskę. Stoją tu okrągłe domki, ponieważ mieszkańcy wierzą, że w kątach czają się złe duchy. Poznaliśmy afrykańskich wojowników, zabawy dzieci. Ghańska wioska robi duże wrażenie i jest dowodem na to, jakie cuda można otrzymać z pozoru niepotrzebnych śmieci. Warto zobaczyć niesamowite zabawki zrobione przez dzieci w Afryce – ich wyobraźnia jest niesamowita!
Pobyt w tym miejscu sprawił, że oderwaliśmy się od rzeczywistości. Poznaliśmy życie, obyczaje, tradycje różnych – często najbiedniejszych środowisk poszczególnych kontynentów. Wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia.
Przedstawiamy laureatów szkolnego konkursu plastycznego Święta Kinga – nasza patronka, który został przeprowadzony w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego.
Kategoria kl. 0
I miejsce: Gabrysia Kwinta - kl.O, Julia Długosz Kl. 0
Kategoria kl. I-III
I miejsce: Szczepan Woźnica kl. I, Karolina Wnęk kl.I
II miejsce: Julia Długosz kl. II
III miejsce: Mateusz Migdał kl.III
Wyróżnienia: Daria Wilkońska kl.III, Igor Pagacz kl.II, Aleksandra Migała kl. II
Kategoria kl. IV-VI
I miejsce: Wiktoria Cefal kl. VI, Kamila Paździo kl. V
II miejsce: Karolina Seweryn IV
III miejsce: Jakub Białota kl. IV
Wszystkim serdecznie gratulujemy.
12 kwietnia 2017 r. w naszej szkole odbył się apel z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
W tym szczególnym dniu uczniowie klasy V przypomnieli nam tradycje wielkanocne i wprowadzili nas w nastrój świąteczny. Następnie Samorząd Uczniowski zaproponował Wielkanocne zabawy z jajem, które wśród uczniów zostały przyjęte z ogromnym entuzjazmem. Nasi uczniowie mogli sprawdzić się w wielu konkurencjach, w których głównym bohaterem było jajko. Zabawy rozpoczęliśmy od najtrudniejszej konkurencji ubijania jajka przy pomocy trzepaczki. W tej konkurencji najlepsi okazali się Sebastian szczupak z klasy V i Jakub Dzieci z klasy VI. Następnie drużyny z klas młodszych rywalizowały między sobą w konkurencji, która polegała na bezpiecznym przeniesieniu jajka przy pomocy łyżki. Tym razem najlepszymi okazali się uczniowie klasy III, ale zerówka była tuż, tuż za nimi. Następne zadanie polegało na łupieniu jajka ze skorupki. Tutaj poprosiliśmy po jednym przedstawicielu z każdej klasy. W kategorii klas 0-III pierwsze miejsce zajęła Ada Lonka z kl. III, a klas IV-VI Karolina Klima z klasy VI.
Zwieńczeniem akademii świątecznej był króciutki występ klasy III, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne oraz wręczenie nagród w konkursie wielkanocnym przez panią Beatę Chumę.
Na koniec pani Dyrektor złożyła życzenia świąteczne wszystkim uczniom i pracownikom szkoły, następnie podzieliliśmy się jajkiem jak nakazuje tradycja.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Książnicach informuje, że zebranie z Rodzicami odbędzie się 26 kwietnia 2017r. o godzinie 17.00