MENU

  • Oddaj krew uratuj życie!

    Ochotnicza Straż Pożarna w Gdowie, Przedszkole Samorządowe w Gdowie oraz Urząd Gminy Gdów zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udział w akcji pn. „Oddaj krew – uratuj życie”. Zbiórka krwi odbędzie się 12 stycznia 2013r. (SOBOTA) w godzinach od 9:00 - 13:00 w Przedszkolu Samorządowym w Gdowie.

    Do udziału w akcji szczególnie zapraszam dyrekcję, grono pedagogiczne, pracowników szkoły oraz rodziców uczniów.

    W przypadku niektórych chorób oraz nagłych wypadków krew staje się bezcennym darem,  ponieważ żaden lek nie jest w stanie jej zastąpić. Oddanie krwi nic nie kosztuje, a może uratować komuś życie. Dlatego do udziału w zbiórce zachęćmy także nasze rodziny, sąsiadów i znajomych. Więcej informacji dla krwiodawców na stronie internetowej - www.rckik.krakow.pl

  • Jasełka

                 Święta Bożego Narodzenia to najpiękniejszy czas w roku, czas cudów, niezwykłych przeżyć i cudowne święto rodzinne. Z tymi wyjątkowymi świętami związane są zwyczaje, obrzędy i bogate tradycje. Chociaż do świąt pozostało jeszcze kilka dni, to w naszej szkole już dziś poczuliśmy ich niezwykłą moc. Stało się to dzięki Jasełkom, które przygotowali uczniowie klasy III. Trzecioklasiści zaprezentowali swoje umiejętności aktorskie i wokalne. Występ uświetnił również chórek aniołków i pasterzy, który tworzyli uczniowie kl. IV-VI.

                  Tegoroczne Jasełka były wyjątkowe. Zachwyciła  niezwykła dekoracja, stroje i charakteryzacja młodych aktorów. Na scenie pojawili się nie tylko pasterze, aniołowie, zwierzęta, dzieci, ale także urokliwy diabełek. Wszyscy gotowi śpiewać i oddawać pokłon nowonarodzonemu w lichej szopce ubogiemu dzieciątku. Występ trzecioklasistów wprowadził nas w świąteczny nastrój i myślę, że niejednego skłonił do refleksji.

           

     

    Fotorelacja: https://spksiaznice.edupage.org/photos/?gallery=15&photo=album&down=10

     

     

     

  • Smok Mądragon

          Uczniowie klasy III biorą udział w realizacji  projektu profilaktycznego “Smok Mądragon daje radę jak bezpiecznym być na co dzień”, którego  głównym celem jest wzrost bezpieczeństwa dzieci w sytuacjach codziennych. Program jest adresowany  do dzieci, dlatego został przygotowany w konwencji bajkowo- fantastycznej. Jest to zabawna historia przygód kosmicznych bohaterów- Mądraszków, którzy przybyli na Ziemię z ekspedycją badawczą z tajemniczej planety zwanej Mądragonią (Planeta Bezpieczeństwa i Rozwagi). Ich przywódcą jest mądry Smok Mądragon. Uczniowie wraz z Mądraszkami poznają podstawowe zasady bezpieczeństwa, uczą się właściwej oceny różnorakich sytuacji zagrażających ich bezpieczeństwu i zdrowiu oraz odpowiedniego reagowania na rozpoznane zagrożenia. W trakcie zajęć uczniowie realizują następującą tematykę: Poznajmy się, Mój przyjaciel policjant, Dobrze widzę, Dobrze słyszę, Umiem rozróżniać kierunki, Poznaję pracę strażaka, Bajki, które uczą, Kiedy jestem sam, Pierwsza pomoc, Wzywanie pierwszej pomocy, Misja zakończona. W trakcie realizacji projektu  trzecioklasiści otrzymują certyfikaty i dyplomy, potwierdzające ich zaangażowanie w realizację  poszczególnych zadań. Wszystkie działania mają charakter zabawy, której najważniejszym celem  jest bezpieczeństwo najmłodszych.

     

  • Andrzejki

                Dnia 27 listopada wychowawcy wraz z SU zorganizowali dyskotekę andrzejkową. Impreza odbyła się w dwóch grupach wiekowych: O-III i IV-VI. Dzieci tańczyły w rytm ulubionej muzyki, nie zabrakło tradycyjnego lania wosku, były też różne zabawne konkursy. Na uroczystości pojawiły się „Wróżki”, które przy pomocy rekwizytów przepowiadały dzieciom przyszłość, m.in. jaki zawód będą wykonywać, jakie imię nosił będzie przyszły mąż lub żona itp. Każdy uczeń miał możliwość poznać, co go czeka w przyszłości – oczywiście z „przymrużeniem oka”. Słodki poczęstunek przygotowali niezawodni Rodzice. Andrzejkowa zabawa dostarczyła wszystkim uczestnikom wiele radości.                                

     

  • Wycieczka do Krakowa

                      28 listopada br. uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami  byli na wycieczce autokarowej
    w pięknym Krakowie.

               Pierwszym etapem naszej podróży był teatr Groteska, gdzie obejrzeliśmy spektakl „Malutka Czarownica”. Urzekła nas główna bohaterka , gdyż wytrwale dążyła do celu i wykorzystywała magiczne zaklęcia, aby służyły nie tylko jej, ale wszystkim, którzy znajdowali się w potrzebie. Podobały się nam: barwne kostiumy, bajkowa scenografia, a także magia teatralnych świateł. Niektóre dzieci były w teatrze po raz pierwszy w życiu i  przekonały się, że to niezwykłe miejsce.

          Następnie udaliśmy się na ulicę Gołębią do najmniejszej  fabryki cukierków Ciuciu. Obserwowaliśmy, jak produkuje się ręcznie słodycze, bez konserwantów i sztucznych barwników. Cukierki miały unikalne kolory i wzory, próbowaliśmy jeszcze ciepłe, były pyszne.

                Z kolei spacerowaliśmy w obrębie Rynku. Zwiedziliśmy Sukiennice, byliśmy w kościele Mariackim i pod pomnikiem Adama Mickiewicza, słuchaliśmy hejnału i karmiliśmy gołębie.

           Później ulicą Grodzką dotarliśmy na Wawel. Obejrzeliśmy mury obronne, dziedziniec zamku i odwiedziliśmy groby: prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego oraz generała Józefa Piłsudskiego. U podnóża Wawelu widzieliśmy Smoczą Jamę i rzeźbę smoka ziejącego ogniem. Pełni  wrażeń wróciliśmy do Książnic. To była niezwykle udana wycieczka.

    Wyjazd zorganizowała:  Pani Eliza Szostak

  • 11 listopada - apel

     

    W piątek 9 listopada 2012r. odbył się  w naszej szkole uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości
    11 listopada. Apel upamiętniający rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowali uczniowie klasy IV pod opieką pani Anity Kaszowskiej. W nastroju powagi i zadumy uczniowie obejrzeli przedstawienie słowno-muzyczne przywołujące wydarzenia sprzed 94 lat. Uczniowie wcielili się w postacie dzieci, które podjęły się przygotować uroczysty apel szkolny, recytator deklamował wiersze o tematyce wolnościowej, a chórek  śpiewał polskie pieśni patriotyczne.  Odświętny nastrój podkreślały odpowiednio dobrane do uroczystości dekoracje.Po zakończeniu części artystycznej głos zabrała dyrektor szkoły pani Agnieszka Partyka-Wiej, która podkreśliła wagę Narodowego Święta Niepodległości. Uroczystość ta przypomniała społeczności szkolnej o ważnym wydarzeniu z kart historii Polski.

                                                                                                                               opracowanie: mgr Anita Kaszowska

  • Konkurs fotograficzny “Dolina Raby w obiektywie”

    Zachęcamy wszystkich mieszkańców wsi Książnice do udziału w konkursie fotograficznym "Dolina Raby w obiektywie”. Poniżej znajduje się regulamin konkursu oraz karta zgłoszenia.

    Regulamin_konkursu.pdf

    Karta_zgloszenia_fotograficzny.doc

  • Finał Odblaskowej Szkoły

    W ramach  podsumowania akcji „Odblaskowa Szkoła”, dnia 29 października br. odbył się turniej  wiedzy na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla klas IV-VI, dla młodszych uczniów naszej szkoły czekała nietypowa konkurencja –  wykonywali oni odblaski na czas. Konkurencję tą wygrała klasa III, która w ciągu 10 minut wykonała 48 odblasków, drugie miejsce zajęła klasa I – 14 odblasków, III miejsce kl. II – 11 odblasków.
    Turniej wiedzowy dla kl. IV-VI, poprzedził pisemny test z zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, który przygotowała Pani Anna Toczek. Uczniowie z największą liczba punktów stanęli do walki w następujących składach:

    Kl. IV: Julia Głowa, Tomasz Nykaza, Bartosz Woźnica, Karolina Migdał

    Kl. V: Marcin Ryba, Miłosz Kasprzyk, Wojciech Czerwiński, Kamil Tabor

    Kl. VI: Dominika Smaga, Konrad Konieczny, Piotr Murzyn, Krzysztof Pustuła

    Uczniowie  musieli wykazać się wiedzą z zakresu zasad bezpiecznego poruszania się po drodze,  podstaw udzielania pierwszej pomocy oraz odpowiedzieć na kilka pytań. Również osoby, które kibicowały rywalizującym grupom, miały szansę wspomóc swoje klasy, gdyż za każdy element odblaskowy ucznia danej klasy drużyna otrzymywała dodatkowy punkt. Po wyrównanej rywalizacji zwyciężyła grupa z klasy VI, konieczna okazała się dogrywka o 2 miejsce pomiędzy klasą IV i V, którą wygrała klasa V. Gratulujemy! Każdy z uczestników turnieju otrzymał z rąk Pani Dyrektor dyplom oraz nagrodę!

    Turniej przygotowała  pani Beata Chuma. Dziękujemy wszystkim za udział i dobrą zabawę.

    https://spksiaznice.edupage.org/photos/?gallery=13&photo=album&up=5

     

     

     

     

     

  • Dzień Nauczyciela

    Dnia 12 października 2012 r. w Naszej Szkole obchodziliśmy święto Komisji Edukacji Narodowej. Ten dzień wszyscy uczniowie uczcili strojem galowym oraz uroczystą akademią, którą przygotowali uczniowie kl. V i VI wraz z Samorządem Uczniowskim. Podczas uroczystości mogliśmy obejrzeć nietypowe przygody Jasia i Małgosi oraz wysłuchać wierszy i piosenek przygotowanych szczególnie na tę okazję. Pod koniec uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego w imieniu wszystkich uczniów  złożyli życzenia wszystkim nauczycielom oraz pracownikom szkoły i wręczyli drobne upominki.

  • Wizyta Pana Leśniczego

     17.10.2012 w naszej szkole miała miejsce wizyta Pana leśniczego z Puszczy Niepołomickiej, który opowiedział nam o ochronie gatunkowej roślin i zwierząt, występujących w Puszczy.

                Ochrona gatunkowa roślin i zwierząt jest jedną z form ochrony szaty roślinnej i zwierząt Puszczy Niepołomickiej. Obejmuje dziko występujące rośliny i zwierzęta, a w szczególności gatunki rzadkie
    i zagrożone wyginięciem; pomaga zachować różnorodność świata roślin i zwierząt.

                Dowiedzieliśmy się, że do roślin występujących na terenie Nadleśnictwa, objętych ochroną należą min.: brzoza niska, podrzeń żebrowiec, wawrzynek wilczełyko, kruszczyk szerokolistny, kuszczyk błotny, śnieżyczka przebiśnieg, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, wiciokrzew pomorski, widłak goździsty, grążel żółty, grzybień północny, długosz królewski, ciemiężyca zielona, barwinek pospolity.

                Świat zwierzęcy Puszczy Niepołomickiej jest zróżnicowany, w składzie gatunkowym przeważają zwierzęta o szerokim zasięgu geograficznym, spośród których wymienić należy: myszołowa zwyczajnego, myszołowa włochatego, muchołówkę białoszyją, bociana czarnego, puszczyka uralskiego.

                Ssaki chronione i rzadkie reprezentowane są m.in. przez: bobra, gronostaja, nocka dużego, nocka wąsatka, popielicę, ryjówę aksamitną i malutką oraz - bodaj najważniejszego w Puszczy - Żubra.

                Rozporządzeniem Ministra Ochrony Środowiska z dnia 21.07.2004 w Puszczy Niepołomickiej wyodrębniono też obszar specjalnej ochrony ptaków, ze względu na duże występowanie muchołówki białoszyjej oraz puszczyka uralskiego.

    Relacja fotograficzna znajduje się w albumie fotograficznym.

     

  • Odblaskowa Szkoła

    9 października 2012 r. odbyło się w naszej szkole spotkanie z Policjantem, hasłem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo dzieci w drodze do szkoły i do domu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas 0 - 3. Uczniowie z uwagą wysłuchali rad i zasad bezpiecznego poruszania się po drodze. Zapoznali się z bezpiecznymi i niebezpiecznymi miejscami podczas przechodzenia przez jezdnię jak również dowiedzieli się, że droga czy ulica to miejsce nie do zabawy. Pan Policjant opowiedział dzieciom o konieczności noszenia elementów odblaskowych. Nie zabrakło pytań ze strony najmłodszy, na które funkcjonariusz policji udzielił wyczerpujących odpowiedzi. Dzieci serdecznie podziękowały za wizytę, spotkanie zakończyło się wykonaniem pamiątkowych zdjęć.

     

     

     

     

  • Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania w kl.1-3

    W NASZEJ SZKOLE REALIZOWANY JEST PROJEKT

    Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania

    uczniów klas I-III szkół podstawowych

     

    We wrześniu 2012 r. rozpoczęliśmy w naszej szkole pierwsze zajęcia w projekcie
    "Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III”

     w ramach Poddziałania nr 9.1.2
    Wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów
    z grup o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie
    różnic w jakości usług edukacyjnych.

     

    Projekt jest  realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

    Uczestnikami Projektu są uczniowie ze zdiagnozowanymi specyficznymi potrzebami edukacyjnymi, w tym uczniowie szczególnie uzdolnieni.

    Bezpośredni nadzór nad realizacją projektu w szkole sprawuje Dyrektor Szkoły
    mgr Agnieszka Partyka-Wiej

    Szkolny koordynator projektu – mgr Eliza Szostak

  • Wyniki konkursu

    W dniu 2 października 2012 roku przeprowadzono w Krakowie, w Młodzieżowym Domu Kultury, finał konkursu plastycznego, adresowanego do uczniów Szkół Podstawowych biorących udział w projekcie „Moja Natura 2000 – warsztaty ekologiczne", z gmin: Biskupice, Gdów, Igołomia Wawrzeńczyce, Koniusza, Liszki. Miło nam poinformować, że pierwsze miejsce (ex aequo) w gminie Gdów, zajął uczeń naszej szkoły- Bartosz Woźnica. GRATULUJEMY :)

  • Wycieczka w ramach projektu

    „Podróże kształcą”. To powiedzenie znają wszyscy bardzo dobrze. O jego prawdziwości przekonało się również 19 uczniów naszej szkoły, którzy 27 września 2012 roku w ramach warsztatów ekologicznych „Moja Natura 2000”, pod opieką pani Anety Komorowskiej, wyruszyli na wycieczkę do Doliny Mnikowskiej. Dolina Mnikowska to krajobrazowy rezerwat przyrody położony w obrębie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Obejmuje wąwóz w dolinie niewielkiej rzeki Sanki w obrębie wsi Mników w województwie małopolskim. Sam wąwóz Mnikowski ma ponad 1,5 km. Rozpoczyna się za Mnikowem po zachodniej stronie i ciągnie się w kierunku północno-zachodnim. Jest dość wąski oraz urozmaicony licznymi skałkami, kilkoma jaskiniami i grotami. Pośrodku doliny znajduje się duże skalne zakole zwane Cyrkiem. Strome stoki upiekszone są pędami zieleni. Niezwykłość tego miejsca potęguje jeszcze kilkumetrowej wysokości wizerunek Matki Boskiej Skalskiej, namalowanej na skalnym zakolu przez malarza i taternika Eliasza Radzikowskiego. Jedną z osobliwości doliny są stare okazy kwitnącego bluszczu. Bluszcz kwitnie dopiero w 8-10 roku życia (a żyje 500, nawet do 1000 lat) i to tylko w miejscach szczególnie ciepłych. W Dolinie Mnikowskiej występuje on na skale, obok tego malowidła, a jego żółte kwiaty stanowią rzadką i niezwykłą ozdobę. Największym atutem doliny jest... sama natura. Malownicze krajobrazy zachwycają, górzysty teren sprawia, że wycieczka nabiera przygodowego charakteru, a śpiew lasu wycisza i uspokaja.

     

     

     

  • Kładka dla dzieci dochodzących do szkoły z Książnic od strony Cichawy

    Od 1 wrzesnia uczniowie naszej szkoły dochodzący od strony Cichawy mogą korzystać z kładki, którą przy współpracy młodzieży naszej wsi wyremontował pan Józef Martyka - komendant OSP w Książnicach. Na kładce znajdują się poręcze, a ścieżka jest wyznaczona przez taśmy strażackie. Posesji użyczyli Państwo Pączkowie, Migdałowie, Lechowie i Lonkowie. Potrzeba kładki wynikła z powodu remontu mostka w tej części wsi. Uczniowie musieliby uczęszczać do szkoły bardzo niebezpiecznym odcinkiem drogi od strony Łężkowic.Serdecznie dziękujemy wyżej wymienionym osobom za pomoc.

  • Stypendium szkolne

    Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów w rodzinie (aktualne kryterium dochodowe na osobę w rodzinie wynosi 351 zł). 

             W związku z wejściem w życie z dniem 1 października 2012 r. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 lipca 2012 r.  w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej od  1   października 2012 r. ulega zmianie miesięczna wysokość dochodu na osobę w rodzinie ucznia uprawniająca do ubiegania się       o stypendium szkolne. Powyższa kwota nie będzie mogła  być większa  niż  456 zł.

             Informuje się, że od 1 października 2012 r. organ będzie rozpatrywał wnioski               z uwzględnieniem nowego kryterium dochodowego.     

             Termin składania wniosków nie ulega zmianie.

  • Wyprawka szkolna

    Drodzy Rodzice!

    Pod podanym niżej linkiem znajdą Państwo informacje na temat rządowego programu "Wyprawka Szkolna", dzięki któremu, po spełnieniu odpowiednich kryteriów, mogą Państwo uzyskać dofinansowanie do zakupu podręczników na rok szkolny 2012/2013.

    wyprawka_szkolna_2012_pismo-1.doc

    Wnioski do odebrania w szkole

  • WAKACJE!!!

    Z okazji zakończenia roku szkolnego, wszystkim nauczycielom i uczniom
    życzymy wesołych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, odwiedzenia wielu
    przepięknych zakątków w kraju i zagranicą.
    Życzymy ponadto szerokiej drogi, wesołego towarzystwa, wielkiej
    przygody, miłego wypoczynku, niewyczerpanych pokładów energii i uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły.

  • Festyn w Książnicach

    20 maja 2012 r. o godzinie 15:00 w sali widowiskowej Szkoły Podstawowej w Książnicach odbędzie się festyn podsumowujący projekt pt. "Szkoła Podstawowa w Książnicach centrum edukacji dla wielu pokoleń".

  • Wycieczka do Wygiełzowa

    Jednym z zadań projektu unijnego „Szkoła Podstawowa w Książnicach centrum edukacji dla wielu pokoleń” była wycieczka do Wygiełzowa realizowana w ramach zajęć kulinarno-edukacyjnych, finansowana ze środków unijnych.

    Uczestnikami wyprawy do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie byli  mieszkańcy Książnic: dzieci, młodzież i dorośli. Celem wycieczki były zajęcia warsztatowe „Od ziarna do chleba”. Najmłodsi uczestnicy zaznajomili się z procesem pozyskiwania ziarna, mielenia zboża na mąkę, robienia kaszy, pieczenia chleba. Pomimo upalnej pogody wycieczkowicze „ciężko” pracowali: młócili cepem, wykonywali wianie czyli oddzielali ziarno od plew, mielili zboże w żarnach, obtłukiwali kaszę w stępach. Zajęcia uświadomiły małym beneficjentom, że chleb jest wytworem ciężkiej pracy wielu ludzi: rolnika, młynarza, piekarza.

    Następnie uczestnicy wycieczki poznali życie naszych przodków sprzed kilku wieków. Wraz z przewodnikami wędrowali po skansenie malowniczymi dróżkami, podpatrując dawne życie biednych i bogatych mieszkańców wsi. Odwiedzali zagrody jedno i wielobudynkowe,  chaty kryte strzechą, podziwiali ich wyposażenie, poznawali sprzęty, które służyły ówczesnym ludziom do pracy i wykonywania przedmiotów codziennego użytku (narzędzia do prania, prasowania, maglowania). Mieli także możliwość obejrzenia naczyń, mebli, obrazów, sprzętów, w które wyposażono wnętrza mieszkalne. Odwiedzili dawną szkołę, w której królowały gliniane tabliczki do pisania, zobaczyli dawną izbę nauczyciela. Uwagę wszystkich zwrócił XVII wieczny kościół, perełka Skansenu z 1623r., który wraz z wolno stojącą wieżą alarmową tworzy zespół sakralny. W centralnej części Skansenu mogli zadzwonić zabytkowym dzwonkiem, którym dawniej zwoływano się na modlitwę, ostrzegano o pożarze, informowano o śmierci kogoś ze wsi. Zachwycali się pięknym wystrojem odrestaurowanego dworu rodziny Bzowskich z Drogini pochodzącego z 1730r. - zobaczyli m.in. salon, pokój pani, gabinet pana, pokój rezydentki, sypialnię.

    Po zwiedzeniu zabytkowych obiektów uczestnicy wycieczki spotkali się na integracyjnym ognisku, na którym upiekli smakowite kiełbaski. Tu też były wspólne rozmowy, wspomnienia, wymiana wrażeń dorosłych i dzieci.

    Po dłuższym odpoczynku grupa wraz z p.dyrektor Elżbietą Ponisz oraz opiekunkami  p.Beatą Chuma i p.Dominiką Wnęk udała się do ruin zamku „Lipowiec” na Górze Zamkowej (362 m. n.p.m.) należącego niegdyś do biskupów krakowskich. W zamku przez setki lat znajdowało się więzienie. Najbardziej do gustu najmłodszym uczestnikom przypadły dyby, w które każdy chciał się zakuć. Jedną z głównych atrakcji było wejście na szczyt zamkowej wieży (27 m wysokości ), gdzie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać malowniczą okolicę na Dolinę Karpia w Zatorze i okolice Oświęcimia. Po pamiątkowych zdjęciach uczestnicy spacerem przez las  udali się do autokaru. Przebywanie w takim obiekcie było przyjemnością i nauką.

strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Świętej Kingi w Książnicach
    Książnice191

    32-420 Gdów
  • tel.: 12 251 92 62

    fax: 12 251 92 62

Galeria zdjęć